Firefly Sport je dětský plně elektrický automobil

Nový Firefly Sport od firmy Young Driver se představil jako plně elektrické, čistě britské auto určené výhradně dětem, aby se naučily řídit

Za volant Firefly Sport ve tvaru superauta mohou usednout děti již od čtyř let.

Nový Firefly Sport se představil jako plně elektrické, čistě britské auto určené výhradně dětem, aby se v něm naučily řídit. I když vám musí být osmnáct a více, abyste mohli řídit auto na veřejné silnici, existují společnosti, které děti dokážou dosadit za volant mnohem dříve. Patří zde například firma Young Driver – sesterská společnost Young Driver Motor Cars, která vyvinula nový elektromobil v dětské velikosti.

Young Driver, který vznikl v roce 2009, učí děti důležitosti bezpečnosti silničního provozu i samotnému řízení. Přičemž lekce probíhají na vyhrazených školicích místech. Nový Firefly Sport výrobci vyvinuli tak, aby děti nejen přiměla naučit se řídit, ale aby jim poskytla zážitek co nejblíže jízdě na veřejné silnici.

Firefly Sport pro nejmenší

Firefly Sport, navržený pro řidiče ve věku od čtyř do 10 let, má za sebou bohaté znalosti a zkušenosti. Steve Rawson, dříve z Aston Martin a bývalý inženýr Jaguar Land Rover a MG, Dr. Ian Pogson, se stal ústředním bodem vývoje vozu.

Podvozek je vyrobený z hliníku s nezávislým zavěšením kol a hřebenovým řízením. Pod tímto poutavým exteriérem podobným superautu se skrývají 12V baterie napájející dva 24V elektromotory. Maximální rychlost se bude pohybovat mezi 11 km/h až 40 km/h v závislosti na věku a schopnostech řidiče. Samotné auto lze dobíjet pomocí solární energie. Články jeho baterie jsou přišroubované, což by mělo usnadnit jejich vyjmutí a recyklaci.

K dispozici je také dálkový vypínač s dosahem 200 metrů, který může automaticky přerušit napájení, pokud zaznamená překážky v cestě. K dispozici je také volitelná střecha, takže naučit se řídit ve Firefly Sport nemusí být závislé na počasí. Uvnitř jsou tři přístroje – rychloměr, hodiny a ukazatel dojezdu, dále couvací kamera a kontrolky blinkrů, světlometů a koncových světel.

Uvnitř jsou tři přístroje - rychloměr, hodiny a ukazatel dojezdu, dále couvací kamera a kontrolky blinkrů, světlometů a koncových světel
Firefly Sport

Ian Mulingali, výkonný ředitel Young Drivers Motor Car, řekl: „Firefly Sport je plnohodnotný, zmenšený motorový vůz. Od svého uvedení tento měsíc umožní čtyřletým až desetiletým dětem sednout za volant a zažít autentický motoristický zážitek. Přesně tento druh zapojení potřebujeme v našich školicích střediscích pro mladé řidiče, abychom je nastartovali na cestu ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu – a v konečném důsledku k prevenci zbytečných úmrtí na silnicích.“

Britské autíčko

Firefly Sport je také 100% britský. Pro 12V baterie se používá dodavatel z Bromsgrove a elektromotory se vyrábějí v Bournemouthu. Karoserie se vyrábí v Huddersfieldu a podvozek pochází z Coventry. „Pokud se zamyslíte nad tím, jak se britský automobilový průmysl posouvá směrem k větší autonomii se získáváním náhradních dílů, jsme rozhodně napřed!“ říká Mulingali.

Zatímco Firefly Sport má být k dispozici pro řízení po celém Spojeném království ve školících střediscích YDMC, veřejnost si vůz může koupit přímo. A to za předpokladu, že má dostatek soukromých pozemků k řízení. YDMC také oznámila, že se začne vyvíjet řada variant, včetně těch vhodných pro dospělé. Ceny za Firefly Sport zatím neznáme. Oznámení proběhne na britském autosalonu.

Zdroje: autoexpress, Towpoint