Mercedes-AMG SL43 s výkonem 389 koní

Mercedes se stále rozhoduje, zda tento základní model AMG SL43 uvede do USA vedle modelů SL55 a SL63 s motory V-8.

Nový Mercedes-AMG SL43 je sice základním modelem řady Grand Tourer, ale to neznamená, že je základní. Má sice jen o polovinu méně válců než jeho výkonnější sourozenci SL55 a SL63 s motory V-8, ale tento model je vybaven technologií odvozenou z Formule 1, která slibuje vyšší odezvu přeplňovaného řadového čtyřválce.

Mercedes-AMG SL43 s technologií Formule 1
Mercedes-AMG SL43 s technologií Formule 1

Součástí SL43 je turbodmychadlo s elektromotorem a typické výfukové potrubí. Tento první sériový motor namontovali do 2,0litrového řadového čtyřválce M139. Tedy do stejného motoru, který se nachází v modelech CLA45 a GLA45 AMG. Motor má tloušťku jen asi jeden a půl centimetru a namontovali jej na hřídeli mezi turbínovým a kompresorovým kolem. Celý smysl spočívá v tom, že tento motor dokáže roztočit kompresorové kolo dříve než výfukové plyny. Tento mechanismus snižuje prodlevu turba a poskytuje téměř okamžitou odezvu, když řidič sešlápne plynový pedál. Zároveň udržuje plnicí tlak, i když řidič pustí plyn nebo šlápne na brzdu. Stejnou technologii použili i v přeplňovaných hybridech V-6 o objemu 1,6 litru, které používá tým Mercedes-AMG ve formuli 1.

Interiér Mercedes-AMG SL43
Interiér Mercedes-AMG SL43

Čtyřválcový motor dosahuje trvalého výkonu 376 koní a točivého momentu 354 N.m. Zároveň 48voltový startér-generátor poháněný řemenem může krátkodobě zvýšit výkon o dalších 13 koní. Díky 48voltovému uspořádání může SL43 také rekuperovat energii při zpomalování a vyhlazování funkce start-stop motoru. Motor M139 v modelu SL43 poprvé namontovali podélně. Motor spojili s devítistupňovou automatickou převodovkou s paketem mokré spojky typickým pro AMG namísto měniče točivého momentu. Mercedes tvrdí, že roadster s pohonem zadních kol zrychlí na 100 km/h za 4,9 s a dosáhne maximální rychlosti 270 km/h.

Co má Mercedes AMG SL43 jinak?

Od modelů 55 a 63 se SL43 liší několika drobnými vizuálními změnami. Koncovky výfuku má kulaté a zadní nárazník je zjednodušen. Upustilo od větracích otvorů za zadními koly. Přední nárazník upravili také a SL43 standardně jezdí na 19palcových kolech, na přání se dodávají 20 a 21palcová kola. Model SL43 není pro Spojené státy potvrzen, mluvčí Mercedesu uvedl, že roadster „v současné době stále zvažují pro americký trh“.

Zdroje: Car and Driver, Vapol