Ceny banánů s rostoucími teplotami porostou, říká odborník

Máte rádi banány? Tak se připravte, že ceny banánů se opět zvýší. Za všechno můžou podle jednoho z odborníků klimatické změny

Máte rádi banány? Tak se připravte, že ceny banánů se opět zvýší. Za všechno můžou podle jednoho z předních světových odborníků klimatické změny, které zasáhnou také tento oblíbený druh ovoce bohatý na draslík.

Dopady klimatu jsou nesmírné

Pascal Liu, vedoucí ekonom Organizace OSN pro výživu a zemědělství, říká, že dopady klimatu představují „obrovskou hrozbu“ pro zásobování, která ještě umocňuje dopady rychle se šířících nemocí.

V úterý se v Římě sejde Světové banánové fórum, které začne o těchto výzvách jednat. Některé obchody ve Velké Británii se nedávno potýkaly s nedostatkem banánů v důsledku mořských bouří.

Výživný a chutný banán patří ve svém přirozeném žlutém obalu mezi nejvyváženější ovoce na světě.

Situace ve Velké Británii

Jen do Velké Británie se ročně doveze přibližně 5 miliard banánů, přičemž přibližně 90 % se prodá v největších supermarketech.

Minulý týden se v několika britských supermarketech objevil nedostatek banánů, který podle prodejců způsobily bouře na moři, jež zpozdily dodávky.

Kromě nepříznivého počasí, které ovlivňuje produkci, jsou banány citlivé i na nárůst teplot
Globální oteplování banánům škodí

Podle profesora Dana Bebbera z Exeterské univerzity, který studoval snahy o udržitelnější pěstování banánů, si toho většina spotřebitelů nevšimla. „Dodavatelský řetězec kolísá, ale Velká Británie je ve skutečnosti docela dobrá v tlumení těchto vlivů,“ řekl BBC News.

„Hlavně proto, že centra zrání mohou zrychlit nebo zpomalit rychlost zrání banánů, když dorazí. To také pomáhá tlumit tyto typy výkyvů.“

Hrozby z oteplování světa

Ale i když se zásoby banánů dokáží vyrovnat s krátkodobými výkyvy počasí, jako je tento, odborníci se obávají rostoucích hrozeb plynoucích z oteplování světa a z chorob, které se v jeho důsledku šíří.

„Myslím, že změna klimatu se stává pro banánové odvětví skutečně obrovskou hrozbou,“ řekl pan Liu ze Světového banánového fóra, zastřešující skupiny OSN, která sdružuje zúčastněné strany v odvětví včetně maloobchodníků, producentských zemí, vývozců a výzkumných institucí.

Kromě nepříznivého počasí, které ovlivňuje produkci, jsou banány citlivé i na nárůst teplot. Vyšší teploty by mohly v některých lokalitách zničit úplně celou úrodu.

Vyšší teploty – rychlejší šíření nemocí

Asi největší bezprostřední hrozbou je skutečnost, že zvyšující se teploty napomáhají šíření nemocí.

Největší obavy vyvolává houbová infekce Fusarium Wilt TR4. Tato infekce se z Austrálie a Asie dostala do Afriky a nyní i do Jižní Ameriky.

Jakmile se plantáž infikuje, zabíjí všechny banánovníky a podle odborníků se dá houby těžko zbavit. Houba také zmutovala a ohrožuje oblíbenou odrůdu banánů Cavendish.

„Víme, že spory tohoto fusariového vadnutí jsou extrémně odolné a mohou se šířit záplavami, mohou se šířit silným větrem,“ řekl pan Liu. „Takže tento typ jevu rozšíří chorobu mnohem rychleji, než kdybyste měli normálnější průběh počasí.“

Rostoucí náklady

Producenti se také potýkají s tlakem rostoucích nákladů na hnojiva, energii a dopravu a také s problémy při hledání dostatečného počtu pracovníků.

V kombinaci s dopady klimatických změn na nabídku je pravděpodobné, že ceny banánů v Británii i jinde porostou. A taky tam zůstanou.

„K určitému zvýšení cen skutečně dojde,“ řekl pan Liu. „Pokud nedojde k výraznému zvýšení nabídky, předpokládám, že ceny banánů zůstanou v příštích letech poměrně vysoké.“

Téma udržitelnosti

Mezi tématy, o kterých by měl banánový průmysl na svém setkání v Římě diskutovat, je i zásadní otázka udržitelnosti. Spotřebitelé se stále více snaží kupovat banány a další komodity, které se pěstují udržitelným způsobem.

Pro pěstitele banánů to znamená nejen ekologičtější způsoby produkce, ale také placení nezávislým zkoušejícím, kteří certifikují, že jejich ovoce je udržitelné.

„Tato nařízení jsou svým způsobem dobrá. Pomáhají totiž producentům využít příležitost, jak učinit své produkční systémy udržitelnějšími,“ řekl pan Liu.

„Ale samozřejmě s sebou nesou i náklady pro producenty, protože vyžadují více kontrolních a monitorovacích systémů ze strany producentů a obchodníků. A tyto náklady se musí promítnout do nákladů konečných spotřebitelů.“