Verstappen odstoupil z australského závodu F1

Verstappen odstoupil z australského závodu F1. Problémy Red Bullu pokračují i v dalším závodě. Mercedes využil příležitosti a Russell a Hamilton skončili třetí, respektive čtvrtí.

Sezóna 2022 ve Formuli 1 stále vzrušuje fanoušky, protože vozy s novou regulací nechávají status quo, kdy Mercedes-AMG dominoval, jen vzdálenou vzpomínkou. Red Bull však není týmem, který z toho těží nejvíce. Nedělní Velká cena Austrálie 2022 F1 je toho příkladem. Již podruhé během tří závodů postihla vůz RB18 týmu Red Bull další mechanická závada, která vedla k odstoupení Maxe Verstappena v 39. kole závodu. Šampionovi F1 kvůli této poruše chybělo pouhých 19 kol k tomu, aby si zajistil druhé místo.

„Cítím nějakou divnou kapalinu,“ hlásil Verstappen do vysílačky krátce předtím, než mu řekli, aby vůz stáhl z trati. Verstappen poté vystoupil z vozu a rychle pokynul maršálovi, aby uhasil požár motoru. Zatím není jasné, zda problém souvisí s problémem s palivovým čerpadlem. Tento problém vedl k dvojímu odstoupení obou vozů Red Bull v Bahrajnu. K velkému štěstí týmu dokázal Sergio Perez dokončit závod na druhém místě. Z rozhovoru přes vysílačku vyplynulo, že mexický jezdec byl zvědavý – ne-li znepokojený – na mechanické problémy svého týmového kolegy.

Verstappen se potýkal s problémy
Verstappen se potýkal s problémy

DNF pro Verstappena

Úřadující mistr světa má po třetím závodě v Melbourne na kontě 25 bodů. To znamená ztrátu 46 bodů na Charlese Leclerca z Ferrari. Leclerca se v tuto chvíli zdá být relativně nedotknutelný. To ho pro zbytek sezóny staví do značně nevýhodné pozice pokud chce získat zpět status mistra světa. Zatím je ještě příliš brzy na to, abychom mohli tvrdit, že se štěstí obou jezdců nemůže radikálně změnit. Jen se zeptejte Lewise Hamiltona.

Když už jsme u sedminásobného mistra světa, Hamilton předvedl vynikající start. Tento start ho v počáteční fázi závodu posunul na třetí místo. Nakonec skončil čtvrtý, jen o jedno místo méně než na stupních vítězů, zatímco jeho nový týmový kolega George Russell si připsal své první pódium s týmem.

Leclerc si připsal druhé letošní vítězství, za ním skončili Perez, Russell, Hamilton, Lando Norris, šestý Daniel Ricciardo, Esteban Ocon, Valtteri Bottas, Pierre Gasly a desátý Alex Albon z Williamsu. Bývalý jezdec Red Bullu tak dokázal pro svůj tým zajistit tolik potřebný mistrovský bod.

Sezóna 2022 přinesla masivní změny v aerodynamice vozů pro letošní sezónu. Zmrazení pohonných jednotek vedlo k tomu, že se tyto současné pohonné jednotky používají jen s malými změnami až do odhalení nových předpisů v roce 2025. Honda se po sezóně 2021 stáhla jako oficiální dodavatel motorů, ale dohodla se s Red Bull Racing Technologies na používání jejích pohonných jednotek. Zda se Red Bullu podaří tyto problémy s RB18 překonat a vyzvat dominantní F1-75 Ferrari a zdánlivě nezastavitelného Leclerca, budou fanoušci pozorně sledovat při nadcházející Velké ceně Itálie 24. dubna.

Zdroje: The Drive, TowPoint