Monte Carlo – pohled ze servisního parku

Když tě unaví Londýn, unaví tě i život, říká se. Zdá se to rozumné. A totéž se dá říci i o Rallye Monte Carlo. Úvodní podnik sezóny minulý víkend předvedl mistrovství světa FIA v rallye v tom nejlepším světle.

Za titulky, vynikajícími zápletkami a závěrečnými scénami v hollywoodském stylu, které se odehrávaly ve francouzských Alpách, se však skrýval servisní park v přístavišti monackého zálivu. Jak skvělé bylo mít opět základnu v samém srdci knížectví?

Nechápejte mě špatně, Gap byl báječný a před ním Valencie, ale Monako je Monako.

Je Francie duchem rallye Monte Carlo?

Jakmile překročíte hranice Francie, tep se vám začne zrychlovat. Je to místo, které žije a dýchá motoristickým sportem. V každé zatáčce se skrývá nějaký příběh, ať už jde o Ayrtona Sennu a jeho McLaren MP4/4 v Portier nebo Citroen Xsara WRC Conrada Rautenbacha v části s bazénem.

Vejít ve čtvrtek večer na náměstí Casino Square bylo jako vstoupit do snu. Auta, posádky, hrdinové a tvůrci hrdinství tam byli všichni, všichni seřazeni před hotelem de Paris.

Francie jako duch rallye Monte Carlo
Francie jako duch rallye Monte Carlo

Sezona WRC byla samozřejmě zahájena ve velkolepém stylu v salcburském Hangáru-7 týmu Red Bull o pět dní dříve. Monte Carlo však představovalo hlavní bod programu.

Poté, co se posádky shromáždily na fotografii třídy ’22, byl čas na čokoládový dortík v Café de Paris a chvíli si vychutnat ticho. Než přes rampu projížděly první tovární hybridní vozy Rally1 na světě.

Ráj pro benzínové nadšence

Monako je absolutním rájem pro benzínové nadšence a jejich zcela nové ekvivalenty poháněné bateriemi. Pohled a zvuk superauta za hyperautem, které se předhánějí na Beau Rivage a přidávají o pár otáček víc, než je nezbytně nutné, brzy přejde stoupání ze Sainte Devote na Massenet.

Jednou za rok tato jména, která jsou vypůjčená z jiného každoročního setkání automobilového sportu Automobile Club de Monaco, fanouškům rallye něco říkají.

Mimo Monako a Alpy, kde se konají rychlostní zkoušky, jsou místa jako Entrevaux a Dignes-les- Bains těmi nejvřelejšími místy. Vůně dřevěných ohňů se snáší z kopců a mísí se s jemným grilováním klobásek, což jen dokresluje atmosféru a prostředí. Pokud však toužíte po opravdové atmosféře, jediným místem, kde můžete být, je Col Saint-Roch ve čtvrtek večer.

A pak se objeví Sebastien Ogier a dav začne šílet. Pokaždé a bez výjimky se Monte postará o absolutní přetížení smyslů. Vítejte v 50. ročníku WRC. To je ale začátek.

Zdroj: wrc, TowPoint