Red Bull zahájil sezónu F1 neúspěchem

Red Bull

Po slušných výkonech v tréninku a kvalifikaci oba vozy Red Bull propadly.

Po kontroverzním vítězství Maxe Verstappena v šampionátu v roce 2021 působil tým formule 1 Red Bull ve dnech před Velkou cenou Bahrajnu sebevědomě. Přesto byli Verstappen a Sergio Perez poté, co se po celý závod pohybovali v blízkosti čela skupiny, nuceni v závěrečných kolech odstoupit s technickými problémy. Nakonec Red Bull odjel z Bahrajnu s nulou bodů. Tým v prvním závodě sezony tvrdě narazil. Byla to šokující ukázka rozpadu špičkového týmu na velké scéně.

Víkend začal pro tým relativně dobře. Verstappen se v posledních dvou dnech tréninků s novým podvozkem Red Bull RB18 umístil na prvním místě časových tabulek. Přestože mu v kvalifikaci chybělo na pole position jen něco málo přes desetinu sekundy. Šampion z roku 2021 však rozdělil Charlese Leclerca a Carlose Sainze z týmu Ferrari, aby zabránil propadu v první řadě.

Mezitím se soupeři Red Bullu Lewis Hamilton a George Russell s Mercedesem AMG potýkali se svým vozem W13 a v tréninku i kvalifikaci bojovali o udržení tempa. Šéf týmu Toto Wolff přiznal, že Red Bull je „vlastní liga“, a neočekává, že by se jeho tým vyrovnal tempu předních jezdců až v pozdější fázi sezóny.

Pro Red Bull nepěkný začátek sezóny
Pro Red Bull nepěkný začátek sezóny

Když v neděli zhasla světla, Verstappen a Perez okamžitě zaútočili na Ferrari. Z mého pohledu nové aerodynamické balíčky a předpisy pro motory umožnily mnohem těsnější závodění, než jaké jsme mohli vidět v předchozích sezónách.

Jak to tedy vypadalo s týmem Red Bull?

Verstappen v 17. kole skvěle předjel Leclerca a dostal se do vedení, ale jezdec Ferrari si ho v následující zatáčce vzal zpět. V dalším kole se Verstappen opět agresivně dostal do vedení, ale nepodařilo se mu to udržet a Leclerc si vedení vzal zpět. Ferrari se nepodařilo vytvořit na Red Bull výraznější odstup.

Ve 46. kole pak začaly problémy Red Bullu. Verstappen týmu vysílačkou oznámil, že mu ztěžklo řízení. Jeho závodní inženýr se zeptal, zda je řízení těžké v obou směrech, na což Verstappen odpověděl: „Všude, všude!“.

Verstappenovi se podařilo udržet druhé místo, ale krátce po restartu v 50. kole ho trápily další technické závady. Do vysílačky si stěžoval, že mu selhává baterie, ale inženýři hlásili, že je „v pořádku“.

„Ne, není!“ řekl Verstappen. „Co to ku*va je?!“ V tu chvíli se jezdec Ferrari Sainz posunul kolem Verstappena na P2. Tým Verstappena znovu ujistil, že problémem není baterie, a přiznal, že se jim nepodařilo problém najít.

„Co chcete, abych udělal?“ Verstappen se zeptal.

„Není toho moc, co bychom mohli udělat,“ odpověděl inženýr Red Bullu.

Pokračování již bylo smutné

Nakonec byl Verstappen povolán do boxové uličky a jeho den skončil. Pak se Perezovi v posledním kole zadřel motor, což způsobilo, že se roztočil a zmařil veškeré naděje Red Bullu, že se z Bahrajnu dostane na stupně vítězů. „Ztratil jsem ten zasranej motor,“ řekl Perez v záchvatu frustrace.

Verstappen v rozhovoru po závodě novináři řekl, že zdrojem problémů jeho vozu byly problémy s palivovým čerpadlem. Je možné, že na to tým přišel až poté, co vůz přivezl zpět do garáže.

Spekuluji, ale myslím si, že Verstappen si pravděpodobně spletl odpojování paliva do motoru s nereagující baterií, když se snažil přidat plyn. Nemohu to však potvrdit.

Přechod od loňského vítězství v šampionátu jezdců k dvojnásobnému DNF v prvním závodě sezony musel být pro Red Bull obzvlášť krutý. I když si myslím, že jedním z nejostřejších bodnutí byl epický stínový tweet od Mercedes-AMG, který se objevil těsně po skončení závodu.

Nepěkný začátek sezóny
Nepěkný začátek sezóny

Šéf týmu Red Bull Racing Christian Horner musí důkladně prověřit stav týmu, aby zjistil, proč se tak těžce zadrhl. A musí to udělat co nejdříve, protože další závod v Saúdské Arábii se jede už za sedm dní.

Zdroje: The Drive, TowPoint