Vesmírní turisté dosahují Mezinárodní vesmírné stanice

Na ISS je vítána první plně soukromá expedice. Čtyři turisté (hosté) jsou nyní ve vesmíru osm dní. Cesta stála miliony.

Vesmírné cestování

Pro některé je to milník pro cestování vesmírem, jiní to vidí jako trik pro velmi bohaté lidi: američtí, ruští a evropští astronauti přivítali účastníky první zcela soukromé mise na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS asi 400 kilometrů vysoko nad zemí. Návštěvníci zakotvili po letu trvajícím více než 20 hodin a krátce poté se sešli na první skupinové fotografii v nulové gravitaci, jak ukazují živé snímky americké vesmírné agentury NASA.

Skupina, kterou tvoří španělsko-americký astronaut Michael López-Alegría, americký podnikatel Larry Connor, izraelský podnikatel Eytan Stibbe a kanadský investor Mark Pathy, začala vesmírnou kapslí „Crew Dragon“ z kosmodromu Cape Canaveral v americkém státě Florida. Cestu na ISS zorganizovala soukromá vesmírná společnost Axiom Space ve spolupráci s NASA a společností SpaceX Elona Muska.

Mezinárodní vesmírná stanice, Vesmírní turisté dosahují Mezinárodní vesmírné stanice
Mezinárodní vesmírná stanice

Na vesmírné stanici předal López-Alegría, velitel mise ve službě s Axiomem, svým platícím spoluhráčům oficiální odznak astronauta. „Každý, kdo překročí určitou hranici, se stane astronautem,“ řekl López-Alegría. ,,Doufám, že Larry, Eytan a Mark budou nosit odznaky s hrdostí.“

Na ISS byli jednotliví vesmírní turisté několikrát, ale mise ,,Ax-1″ je první zcela soukromou posádkou. Letci Axiomu si užijí nejen osmidenní pobyt na palubě stanice, ale provedou zde i více než 25 vědeckých experimentů. Jejich mise byla doposud převážně bezproblémová. V jednu chvíli museli hosté ve své kapsli „Crew Dragon“ čekat jen asi 20 metrů. A to od ISS po dobu 45 minut. Proto, protože se vyskytl problém s videokamerou, která byla potřebná pro dokovací manévr.

Věda nebo soukromé potěšení?

Podle zpráv médií každý z cestujících Axiomu zaplatil za let kolem 50 milionů eur (to se rovná 1 222 359 849 Kč). Ale oni sami sebe nevidí jako vesmírné turisty, zdůraznil velitel López-Alegría předem. „Myslím, že vesmírná turistika hraje důležitou roli, ale o to tady nejde. Tohle rozhodně není dovolená pro členy mé posádky.“

Někteří vědci o tom pochybují. ,,Řekl bych, že více než 80 procent mise je o soukromém potěšení účastníků a méně než 20 procent je o vědě,“ řekl Ulrich Walter. Profesor vesmírné technologie na Technické univerzitě v Mnichově. Účastníci Axiomu nemají dovoleno provádět skutečně důležité experimenty.

Na experimenty plánované piloty Axiomu by se mělo pohlížet spíše jako na jakýsi ,,fíkový list“, řekl Walter, ale také zdůraznil: ,,Nemyslím to nijak hanlivě. Jsem fanouškem vesmírné turistiky. To se může použít k tomu, aby se ukázalo, že mnoho lidí by skutečně mohlo létat do vesmíru.“

Stanice je nyní plná, na palubě je celkem jedenáct astronautů. Návštěvníci však nemají v plánu astronauty ISS rušit. ,,Je tu dost místa,“ řekl Walter. Američtí astronauti Thomas Marshburn, Raja Chari a Kayla Barron a tři kosmonauti Oleg Artemyev a Denis Matweyev v současné době pracují v modulech na oběžné dráze a Sergej Korsakov. Kromě toho skupina Axiom nyní žije několik dní bok po boku s německým astronautem Matthiasem Maurerem. Ten se pohybuje ve vesmíru od listopadu a má zůstat až do konce dubna.

Zdroj: spiegel, Vapol