Nejznámější města umění a kultury

Zde jsou nejlepší města na světě, kde můžete nasávat kulturu a hledat inspiraci v umění, počínaje prvním místem. Tato města jsou centry hudby a tance, muzeí a divadla. Jsou to místa, kde se zrodil ikonický design a koncerty klasické hudby a kde se nejnovější tvůrčí experimenty odehrávají zdánlivě na každém rohu.

Florencie, Itálie

Navzdory původnímu zdání není Florencie žádné renesanční město, ale skutečnost, že se tak může zdát, svědčí o tom, jak dobře je zachovalá a významná z historického a kulturního hlediska. Ve skutečnosti však není žádným překvapením, že Florencie letos obsadila první místo, protože se jí daří dokonale vyvážit staré a nové, mistrovské dílo a modernu, od Michelangelova Davida až po muzeum Gucci.

Ano, měli byste si vyhradit den na Uffizi, ale měli byste si udělat čas také na často přehlížené muzeum Bargello, bohaté na sochařská díla včetně raných děl Michelangela, a na Museo Bardini, bývalý klášter, v němž se nyní nachází působivá sbírka středověké zbroje a starožitností.

Umění: Řím, Itálie

V době svého největšího rozkvětu se Římská říše rozkládala na ploše téměř dvou milionů čtverečních mil v Evropě, Malé Asii a severní Africe. Dnes jsou tyto dějiny a vzdálené vlivy, které poznamenaly toto starověké hlavní město všude k vidění. (Vespy jezdí kolem římského fóra, které pochází ze 7. století př. n. l., jako by o nic nešlo.) Nedávno zrekonstruované Koloseum je tak pevnou součástí moderního města, že po několika dnech začnete brát jeho velkolepost jako samozřejmost.

Hlavní atrakce města jsou slavné ne kvůli turistickému humbuku, ale protože jsou opravdu tak působivé – Fontána di Trevi, Španělské schody, Kapitolská muzea… seznam by mohl pokračovat. Není divu, že se mu říká Věčné město: Můžete tu strávit celou věčnost a každý den objevovat nové umělecké a kulturní poklady.

Paříž, Francie

Hemingway nazval Paříž „pohyblivým svátkem“, protože má tendenci se vás držet ještě dlouho poté, co ji opustíte. Možná tím ale také narážel na to, že ať se ve městě vydáte kamkoli, vždycky je co vidět, slyšet, ochutnat nebo cítit. Stejně jako mnoho autorů z celého světa našel inspiraci v městských kavárnách, uličkách a barech.

Mezitím Paříž se svými přibližně 150 muzei slouží jako učebna dějin umění a nabízí to nejlepší z tohoto oboru napříč staletími a styly. Při takovém množství možností cestovatelé odpustí, když vynechají Louvre a dají přednost klidnějším chvílím v Musée Rodin nebo L’Orangerie.

Paříž stále udává tempo i v oblasti inovací, přičemž technologickému pokroku propůjčuje estetický cit pro dokonalost. Nedávné projekty zahrnují ozelenění městské krajiny a experimenty se vším možným od stylových vodních taxíků až po VR teleskopy pro cestování v čase.

Kjóto, Japonsko

Kjótu se přezdívá „Město deseti tisíc svatyní“, což by se dalo považovat za nadsázku. Ale po procházce jeho krásně zachovalými ulicemi svůj předpoklad rychle opravíte. Přesný počet svatyní sice těžce určíme, ale nové vznikají přes noc. Na území města se nachází nejméně 1 600 chrámů. Jsou tu samozřejmě světoznámé památky – vzpomeňte si na vermilonové brány Fušimi Inari-tajša a třpytivý Zlatý pavilon Kinkaku-dži.

Skutečně kouzelné na Kjótu je však to, že si můžete město prohlédnout bez průvodce nebo itineráře a narazit na zenové zahrady. Také rozlehlé chrámové komplexy a dokonale udržované svatyně, aniž byste potkali jediného turistu. Sedmnáct památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO vypovídá o kulturním významu tohoto starobylého hlavního města. To je jen začátkem, pokud jde o všechny krásy, které Kjóto nabízí.

Umění: Santa Fe, Nové Mexiko

Během jediného výletu nemůžete vidět všechno umění, které Santa Fe nabízí. Pokud nepatříte mezi ty, kteří jsou totálně smyslově přetíženi, nedoporučujeme vám to zkoušet. Při první návštěvě se může zdát, že ve městě je více uměleckých galerií než restaurací. Ty lemují centrální náměstí a jeho boční ulice. Zatímco Muzeum Georgie O’Keeffeové je středobodem centra.

Město má jedinečnou schopnost dívat se navenek a zároveň zůstat věrné svým tradicím. Muzeum mezinárodního lidového umění je zaplněno 130 000 předměty, které jsou poctou řemeslníkům z celého světa. Zatímco každoroční indiánský trh SWAIA, který se koná každý rok v srpnu, je přehlídkou indiánských umělců a řemeslníků v regionu.

Barcelona, Španělsko

Nultý bod hrdé a odolné katalánské kultury je domovem Gaudího psychedelického mistrovského díla La Sagrada Família (stále ve výstavbě). I jeho seuského parku Güell, Picassova muzea s 3500 díly španělského mistra a gotické čtvrti. To vše jsou pozůstatky jeho slavné minulosti. Dnes je to však vír tvůrčí energie. Abstraktní umělci živě malují v osvěžujícím drsném El Ravalu. Místní indie rock a elektronika jsou k vidění v klubu Sidecar Factory, který od roku 1982 představuje barcelonský underground.

Pro milovníky výstav jsou možnosti prakticky nekonečné. Na podzim byste mohli začít výstavou, která vyzdvihuje dílo mistra minimalismu Briana Ena v Arts Santa Mònica, nebo oslavou Giorgia de Chirica, který byl na počátku dvacátého století průkopníkem takzvaného „metafyzického umění“, v CaixaForum.

Zdroj: Cntraveler, Towpoint