Je saúdskoarabská trať F1 dost dobrá na to, aby zůstala?

V první řadě je to nebezpečný okruh a útoky v okolí tomu nepomáhají. Zůstane saúdskoarabská trať zařazena v seriálu F1?

Nemůžeme říct, že Velká cena Saúdské Arábie někdy atakovala první místa v oblasti PR. Ale ve chvíli kdy řekneme „tehdy se obavy týkaly pouze lidských práv“ nebo „problémy s bezpečností se dříve omezovaly na narychlo postavenou trať“ tak to zní malinko lépe. Než když nyní musíme dodávat „raketové údery vytváří vrstvu obav“. Jezdci a zaměstnanci týmů chtěli okruh opustit už v neděli večer. Má pouliční okruh v Džiddě dostatečnou finanční a závodní přitažlivost, aby zůstal v kalendáři?

Vyškrtnutí Soči z kalendáře F1 mrzelo jen málokoho. S výjimkou loňského závodu to byla zatraceně nudná trať s několika vážnými bezpečnostními problémy. Mluvíme například o havárii v roce 2015, která pohřbila Carlose Sainze pod betonovými bariérami. Všichni věděli, že jde o despotický marnivý projekt dobrého kamaráda Bernieho Ecclestonea Vladimira Putina. Celkově to byla dost neutěšená událost, které se dalo zúčastnit nebo na ní závodit.

Na druhou stranu se úvodní závod sezóny F1 konal na okruhu Sakhir International Circuit v Bahrajnu. Situace v oblasti lidských práv v Bahrajnu je zatraceně špatná a na Formuli 1 se opakovaně obracely skupiny prosazující změnu, pokud jde o pořádání závodu v této zemi. Většina fanoušků obecně uznává, že je pokrytectví jet v Sakhiru, ale je to také jedna z nejlepších moderních tratí F1 s vynikajícím zázemím paddocku pro týmy. Kombinace dobrých závodů, dobrých prostor u trati a obrovského množství peněz, které je Bahrajn ochoten do závodu vložit, znamená, že myšlenka na jeho zrušení není předkládána tak často, navzdory tomu, jaké výhrady lze mít například k jemnějším detailům.

Ohňostroj v cíli saúdskoarabské trati měl hořkou pachuť
Ohňostroj v cíli saúdskoarabské trati měl hořkou pachuť

Jak to bylo na Velké ceně Saúdské Arábie?

V Džiddě tomu tak nebylo. Alespoň ne tento víkend. Cesta do Saúdské Arábie může být obecně dost nervydrásající zážitek. F1 byla ještě nervóznější kvůli zprávám o stávkách v oblasti v týdnech před příjezdem do paddocku. To vzalo za své minulý pátek, kdy se během druhého tréninku nad tratí objevil obrovský oblak kouře. Zhruba o hodinu později mluvčí Hútíů potvrdil, že šlo o cílený útok na ropnou rafinerii Aramco nedaleko Džiddy. Jen sedm a půl kilometru od saúdskoarabské trati.

Najednou se zdálo, že nápis „žádná válka“, který měli mnozí řidiči na přilbách po ruské invazi na Ukrajinu, může působit trochu ironicky. Po skončení tréninku se jezdci oddělili na pětihodinovou schůzku. Na té diskutovali o tom, za jakých okolností chtějí závodit.

Závěr zněl, saúdskoarabská trať se pojede, ačkoli ne všichni jezdci. Z toho měli radost. Když se kolem druhé hodiny ráno saúdskoarabského času v den kvalifikace dospělo k jednomyslnému stanovisku, všichni věděli, že to nebylo jednoduché. Přinejmenším bylo třeba značného přesvědčování šéfů týmů, vedení Formule 1 a místních úřadů, aby je přesvědčili, že by se mělo zůstat, nikoliv odjet.

V prohlášení, které zveřejnila Asociace jezdců Grand Prix – jakýsi volný svaz jezdců F1 – se uvádí, že po diskusi dospěli k závěru, že se zúčastní sobotní i nedělní Velké ceny Saúdské Arábie. V prohlášení uvádí, že jim vysvětlili bezpečnostní opatření, ale v žádném bodě neuvádí, že jezdci považují situaci za bezpečnou. Pouze to, že se rozhodli v závodě pokračovat. Prohlášení končí přáním: „Doufáme proto, že na Velkou cenu Saúdské Arábie 2022 budeme vzpomínat spíše jako na dobrý závod než na včerejší incident.“

Saúdskoarabská trať je plná kontroverze

A to je jádro věci. Byl nedělní závod natolik dobrý, aby ospravedlnil přehlížení obav o bezpečnost? A to jak těch na trati – vzhledem k tomu, že Mick Schumacher byl po těžké havárii během kvalifikace letecky převezen do nemocnice na kontrolu – tak těch v politické situaci kolem? Nakonec se zdá být zcela zřejmé, že F1 by neměla závodit vedle míst, kde se vznáší požár způsobený zákeřným vojenským úderem. Personál F1, týmy a média nepřicházejí připraveni vstoupit do válečné zóny. I když někteří s tím mohou mít předchozí zkušenosti, Velká cena Saúdské Arábie je zábavní událost. Není to nezbytná služba, která musí proběhnout bez ohledu na okolnosti, jako je poskytování zdravotní péče.

Je správné být cynický k tomu, proč F1 v této akci pokračovala, když to ví. Saúdský vzdušný prostor byl v pátek večer otevřený a lidé mohli začít odjíždět. Většina týmů a personálu F1 používá spíše pronajatá letadla než veřejné lety, takže nemuseli masivně měnit rezervace. Událost však v podstatě probíhala bezvýsledně.

Generální ředitel Formule 1 Stefano Domenicali se v médiích technicky vyjádřil k tomu, zda Saúdskou Arábii, která je již sedm let ve válce s Jemenem, lze skutečně považovat za aktivní válečnou zónu jen proto, že na ni dopadají rakety.

Šéf F1 nemá jasný názor

„Je teroristický útok válka?“ zamyslel se Domenicali. „Mluvíme o sportu. Jsme samozřejmě v jednotlivých zemích v kontaktu se všemi úřady, se všemi ambasádami, se všemi správnými řídícími orgány. A samozřejmě se řídíme jejich pokyny. Nikdy se nedostaneme do situace, která by mohla ohrozit bezpečnost našich lidí.“

Za normálních okolností je otázka, zda je něco teroristický útok, nebo válečný akt, formalitou. Tou se zabývá například OSN, když určuje, zda se úderů dopouští země, nebo dílčí státní skupina. Zdá se to jako podivná definice, pokud jde o sportovní událost, protože tak jako tak problém, že jsou poblíž rakety, zůstává stejný. F1 je civilní, zábavní podnik a pořádat závod během potenciálního bombardování není cool ani pro lidi, kteří na něm pracují a účastní se ho, ani pro okolní politickou situaci.

Postoj Formule 1 k tomu, proč a jak může jezdit na problematická místa, se často omezuje na nějaké mumlání o tom, že sport není politika. Kromě toho, že je to v první řadě nesmysl, uplynulý víkend ukazuje, že i když se o tom nějak přesvědčíte, události nemohou být zcela apolitické. Kdyby F1 svou akci zrušila, došlo by k politickým následkům. Pravděpodobně hlavně na Jemen v podobě bomb. Když Velká cena Saúdské Arábie pokračovala, ze své podstaty politicky potvrdili důvěru v saúdské bezpečnostní služby. Nutno říci, že ne nutně té skupině, kterou byste chtěli podporovat nejvíce.

Saúdskoarabská trať přinesla parádní bitvu mezi Charlesem Leclercem a Maxem Verstappenem, navíc s chytrým využitím systému DRS. Ale zjevně tempo Mercedesu není to, co přimělo Lewise Hamiltona, aby po závodě poznamenal: „Už chci jet domů.“

Zdroje: The Drive, Vapol