Řešení BIPV pro historická města

Střecha radnice v Évoře bude obsahovat instalaci s terakotovými fotovoltaickými dlaždicemi

Projekt financovaný Evropskou unií přináší řešení integrované fotovoltaiky (BIPV) do osmi historických měst v Evropě. Júlia Pereira, koordinátorkou projektu pro EDP New, nedávno hovořila o inovativních řešeních, která se mísí s krajinou v Évoře v Portugalsku.

Evropské konsorcium vedené EDP New se rozhodlo ukázat, že i historická města mohou těžit ze solární energie. V rámci projektu Pocityf vyvíjelo 46 partnerů řešení BIPV, která by zapadla do krajiny historických míst v pilotních městech Évora v Portugalsku a Alkmaar v Nizozemsku. Města Granada (Španělsko), Celje (Slovinsko), Bari (Itálie), Ioannina (Řecko), Upjest (Maďarsko) a Hvidovre (Dánsko) mají následovat.

„Skutečnost, že se zaměřujeme na historická města, znamená, že jsme přidali výzvy a právní překážky pro změnu stávající architektury,“ řekla Júlia Pereira, projektová koordinátorka EDP New. ,,Všechna řešení jsou navržena tak, aby se neměnila estetika města, ale přesto dokázala omladit historická centra.“

Historické centrum Évory je součástí seznamu světového dědictví UNESCO, a proto se na něj vztahují zvláštní pravidla ochrany a zachování. V příštích měsících se má v Évoře implementovat více než 40 řešení BIPV. Z nichž všechna se navrhla tak, aby zapadla do stávajících budov a struktur.

Patří mezi ně klasické terakotové FV střešní tašky od italské společnosti Tegosolar. Dyaqua, italský solární start-up, vyrábí takzvané „neviditelné solární“ řešení pokrytím monokrystalických křemíkových článků povrchem. Ten je na pohled neprůhledný, ale pro sluneční paprsky průsvitný. Na střeše radnice města Evora se má instalovat přibližně 3 350 fotovoltaických střešních tašek s celkovým instalovaným výkonem 25,36 kW. Každá střešní taška má výkon 7,57 kW a účinnost 7,80 %.

Řešení v historických částech měst

Pořízení fotovoltaických střešních tašek nebylo podle Pereiry snadným úkolem. Jejich výroba stále probíhá v malém měřítku, což brání ziskovosti.

Řešení BIPV pro historická města
Amorfní křemíkové fotovoltaické sklo bude integrováno do světlíků a oken

,,Cena za kW se pohybuje v přepočtu mezi 165 tis. Kč,“ řekla. ,,Výroba střešních tašek trvala šest měsíců a nyní se zdají připraveny k instalaci. Ta se uskuteční mezi červnem a srpnem tohoto roku.“

Mezi další řešení patří amorfní křemíkové fotovoltaické sklo od španělského specialisty na BIPV Onyx Solar. Barevná průhledná řešení se stala nejlepší volbou architektů pro výměnu střešních oken a oken v obecních budovách, tržnicích a školách. Například ve světlíku komunální tržnice Évora bude 74 jednotek o výkonu 236 W každá. Jejich účinnost se pohybuje od 2,8 % do 5,76 %. Instalace pokryje 124,49 metrů čtverečních a má zahrnovat sklenice pěti různých rozměrů.

Projekt také implementuje řešení BIPV, která ještě nedosáhla komercializace. „Vyvíjíme ekonomické modely, díky kterým se mají tato řešení stát po tomto projektu životaschopná pro komercializaci,“ dodal Pereira.

Velký zájem o instalaci

Obyvatelé historického centra Évory jsou údajně otevření k instalaci řešení BIPV, a to navzdory jejich nižší účinnosti a vyšší ceně než standardní střešní fotovoltaické systémy.

„Zatím očekáváme, že tato řešení se mohou stát realitou v historickém centru a v blízké budoucnosti mají mít k tomuto typu řešení přístup i samotní obyvatelé,“ Nuno Bilo, strojní inženýr na radnici města Évora. ,,Zpětná vazba, kterou máme od obyvatel, se zdá taková, že bez ohledu na účinnost dlaždic mají zájem o instalaci těchto řešení BIPV.“

Řešení BIPV pro historická města
Krystalický křemíkový roztok FV skla BIPV od Onyx

Aby se usnadnilo zapojení občanů v historickém centru města i mimo něj, zahrnuje projekt Pocityf také peer-to-peer obchodování s energií, kolektivní vlastní spotřebu pro obecní budovy a platformu, kde se mohou soukromí občané zaregistrovat k prodeji nebo nákupu vlastní vyrobené elektřiny.

Radnice také připravuje výběrové řízení na koncesi komunitní solární farmy v Évoře. Vítězný uchazeč by měl rozvíjet obnovitelné zdroje energie na veřejném pozemku. A také zároveň garantovat cenu za kWh nižší, než je spotový trh pro občany žijící v historickém centru Évory.

Projekt Pocityf se zahájil v říjnu 2019 a má skončit v červnu 2025.

Amorfní silikonová PV střešní krytina Tegola

Zdroj: pv-magazine, Vapol