Nový Aston Martin DBX707: nejvýkonnější SUV

Aston Martin

Nový Aston Martin DBX707. Nejvýkonnější SUV Aston DBX s výkonem 697 koní. Nejrychlejší a nejlépe ovladatelné SUV podle Astonu je „šavlí v segmentu kladiv“.

Nejrychlejší, nejvýkonnější a nejlépe ovladatelný Aston Martin DBX, jaký byl kdy vyroben. Aston Martin mu říká DBX707, ale můžete mu říkat, jak chcete. Má téměř sedm set koní a překoná téměř jakoukoli čtyřkolku na silnici.

Nepřekvapí, že „707“ se vztahuje k PS, což odpovídá 697 koním z vylepšeného 4,0litrového biturbo osmiválce od AMG, který se skrývá pod kapotou. Rovněž vyprodukuje 663 N.m točivého momentu.

Zrychlení a celkový výkon jsou přiměřeně výbušné. Aston předpokládá, že nový DBX zvládne sprint z 0-100 km/h za 3,3 s, což je rychleji než Lamborghini Urus a stejně jako Porsche Cayenne Turbo GT, a dosáhne maximální rychlosti 193 km/h. Jak potvrdí každý, kdo má alespoň základní povědomí o strachu, 310 km/h u 2,2tunového SUV je „dost“.

Aston Martin
Nový Aston Martin DBX707

Co skrývá nový Aston?

Jak přesně se Astonu podařilo získat o 155 koní více než „obyčejnému“ DBX s osmiválcem? V podstatě novými turbodmychadly s kuličkovými ložisky a novou mapou motoru. Osmiválec dostal také devítistupňovou automatickou převodovku s mokrou spojkou. Ta je lepší pro zvládnutí tohoto dodatečného točivého momentu. Aston slibuje rychlejší řazení v porovnání se starou převodovkou s měničem momentu a samozřejmě lepší starty z trati.

K dispozici je také nová verze elektronického diferenciálu. Ten je v případě potřeby schopen přenést 100 % točivého momentu motoru V8 na zadní nápravu a je kalibrován pro dosažení maximálního bodu. K dispozici je režim „Race Start“, který je k dispozici v režimech „GT Sport“ a „Sport+“.

Aston si dal záležet na úpravě podvozku. Základní vzduchové odpružení zůstává zachováno, zde se však objevují úpravy v oblasti nastavení tlumičů, objemu pružin a elektrického posilovače řízení. V podstatě je tužší (méně náklonů, naklánění a naklánění karoserie), pocitově příjemnější a agilnější, což je zásluhou přepracovaného systému aktivní kontroly náklonů.

Brzdy jsou nové a obrovské. Karbon-keramické kotouče o průměru 420 mm vpředu a 390 mm vzadu jsou spojeny se šestipístkovými třmeny. Aston uvádí, že díky nim se neodpružená hmotnost snížila o 40,5 kg a že se skrývají za novými 22palcovými slitinami (23palcové jsou volitelnou výbavou).

Vnější úpravy

Tato kola nejsou jedinou vnější úpravou. Je tu nová větší přední maska s novými světly pro denní svícení, nové přívody vzduchu a kanály pro chlazení brzd spolu s novým předním splitterem. Konečný vizuální výsledek je podle Astonu „velkolepý“.

Leskle černé povrchové úpravy prahů, které mají „hlubší, silněji tvarovaný profil“. Na zádi najdeme obligátní střešní křídlo, které „snižuje vztlak a zvyšuje agilitu ve vysokých rychlostech“, a větší zadní difuzor spojený s většími koncovkami výfuku a novým zadním nárazníkem. Výrazné, že?

Interiér Astonu
Interiér nového modelu

Sportovní sedadla nastavitelná v 16 směrech jsou součástí standardní výbavy. V interiéru si můžete vybrat ze tří konfigurací, které nabízejí kombinaci kůže/Alcantara nebo poloanilinovou kůži s vyšívanými křídly Aston na opěrkách hlavy. Interiérové spínací přístroje dostaly také tmavě chromovanou povrchovou úpravu, i když místo ní lze zaškrtnout světlý chrom a karbon. Oddělení individualizace společnosti Aston je skutečně připraveno přijmout vaše požadavky, které podle vlastních slov Astonu může „posunout hranice přání“. Nebo vkusu. Je to na vás.

Šéf Tobias Moers o novém Aston DBX707 řekl: „Posunuli jsme hranice ve všech oblastech, abychom vytvořili vůz, který nastavuje nová měřítka výkonnosti a žádoucnosti. Je to nejrychlejší, nejvýkonnější, nejlépe ovladatelný a nejpoutavější vůz svého druhu, který posouvá Aston Martin na vrchol výkonnosti SUV.“

Ve skutečnosti AM nazývá tento nový DBX707 „šavlí v segmentu kladiv“. Jak jsme již řekli, s téměř sedmi sty koňmi na kohoutku si můžete říkat, jak chcete.

Zdroje: TopGear, Vapol