Svět do roku 2027 rozšíří obnovitelné energie

Mezinárodní energetická agentura (IEA) říká, že svět v příštích pěti letech nasadí tolik obnovitelné energie, jako tomu bylo v posledních dvou desetiletích.

Očekává se, že solární, větrná a další obnovitelné zdroje energie budou nadále nabírat na síle. Přičemž instalovaná kapacita podle IEA do roku 2027 poroste o přibližně 2 400 GW.

Uvedla, že obnovitelná energie má představovat 90 % všech plánovaných rozšíření kapacit po celém světě. Přičemž dominuje solární a větrná energie. Kumulativní solární fotovoltaická kapacita se podle prognózy IEA téměř ztrojnásobí, vzroste o téměř 1 500 GW. A do roku 2026 překoná zemní plyn a do roku 2027 uhlí.

„Obnovitelné zdroje se již rychle rozšiřovaly, ale globální energetická krize je nakopla do mimořádné nové fáze ještě rychlejšího růstu,“ řekl Fatih Birol, výkonný ředitel IEA.

Do pěti let by globální kapacita obnovitelných zdrojů mohla představovat množství rovnající se celkové kapacitě instalovaného výkonu Číny, uvedla IEA. Projekce růstu jsou o 30 % vyšší, než se očekávalo v loňském roce.

IEA uvedla, že nízké ceny a bezpečnost jsou dvěma hlavními hnacími silami celosvětového přijetí obnovitelné energie.

Svět do roku 2027 rozšíří obnovitelné energie

„Za prvé, vysoké ceny fosilních paliv a elektřiny v důsledku globální energetické krize učinily technologie obnovitelné energie mnohem ekonomicky atraktivnějšími. A za druhé, ruská invaze na Ukrajinu způsobila, že dovozci fosilních paliv, zejména v Evropě, stále více oceňují výhody energetické bezpečnosti obnovitelné energie,“ uvedl.

Mezinárodní energetická agentura (IEA)

Birol tvrdil, že současná energetická krize by mohla být „historickým bodem obratu“ na cestě k jasnému a bezpečnějšímu energetickému systému.

„Pokračující zrychlování obnovitelných zdrojů je zásadní pro udržení otevřených dveří k omezení globálního oteplování na 1,5 °C,“ řekl. Omezení globálního oteplování na tuto úroveň se má stát klíčem k odvrácení nejhorších dopadů změny klimatu.

Solární energie má představovat více než 60 % veškerého předpokládaného rozšíření kapacity obnovitelných zdrojů. Což má každoročně do roku 2027 zaznamenávat každoroční přírůstky. Přestože se ceny modulů zvýšily, fotovoltaické elektrárny jsou ve většině zemí po celém světě tou nejméně nákladnou možností pro novou výrobu elektřiny.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint