Cheetah z roku 1964 je na prodej

Shelby Cobra je jedním z nejikoničtějších závodních vozů všech dob a sehrál klíčovou roli při etablování amerických automobilek jako vážných soupeřů na závodních tratích. Možná proto nevíte o voze, který Chevrolet pomáhal vyvíjet, aby se vyrovnal Cobře, známém jako Bill Thomas Cheetah. Je podstatně vzácnější (a méně úspěšný) než Cobra a vy máte nyní možnost odvézt si domů raný prototyp Cheetah, který dříve vlastnil prezident GM John F. Gordon.

Jméno Bill Thomas je věrným fanouškům značky Chevrolet dobře známé. Tento závodník pomáhal Corvettě prosadit se na závodních tratích v prvních letech existence tohoto sportovního vozu. Společnost General Motors nakonec uzavřela s Thomasem a jeho týmem smlouvu na zvýšení výkonu strojů jako Chevy II a Corvair, stejně jako na projekty motorů jako Chevy 409 a vstřikování paliva pro Corvette. Když Cobra po svém závodním debutu začala porážet sportovní vozy Chevy, Thomas se pustil do vývoje vlastního sportovního vozu, aby se utkal s proslulým texaským farmářem kuřat.

Cheetah

Thomas spolupracoval s Donem Edmundsem na vytvoření vozu, který se stal známým jako Cheetah. Vůz je na podvozku s chrom-molitanovým trubkovým rámem, který poskytuje rozvor 2250 mm. Všechny čtyři rohy oplývají nezávislým zavěšením kol a bubnovými brzdami na všech kolech, které pocházejí z vozů Chevy NASCAR. Daleko vzadu v podvozku vývojáři namontovali osmiválcový motor 5,5 l z modelu Corvette z roku 1963 s mechanickým vstřikováním paliva Rochester a kompresním poměrem 11,25:1. Mohutný osmiválec poskytoval modelu Cheetah výkon 360 koní a točivý moment 400 N.m, což je u vozu, který váží 800 kg, docela dost. K zadní nápravě je připojená čtyřstupňová manuální převodovka Borg-Warner T-10. Vzhledem ke svým závodním záměrům má vůz také tři palivové nádrže se samostatnými uzávěry.

Cheetah: Druhý prototyp Billa Thomase

Tento konkrétní vůz s pořadovým číslem 126364002 byl druhým prototypem vyvinutým Thomasem. Zatímco zbývající sériové vozy měly laminátovou karoserii, tento prototyp má hliníkový plášť. Vůz si původně objednala společnost General Motors jako testovací mula pro Chevrolet Engineering. Přičemž jako původní majitel byl uveden prezident GM John F. Gordon. Vůz na testovacím pracovišti využívali od prosince 1963 do dubna 1964, poté následovala jeho krátká závodní kariéra. Tato nabídka Hemmings představuje první veřejný prodej vozu od roku 1969.

Thomas a Chevrolet museli v roce 1963 postavit 100 vozů Cheetah, aby vyhověli homologačním pravidlům, ale po změně pravidel pro rok 1964 se tento počet zvýšil na 1000 kusů. General Motors neměl zájem podporovat tak rozsáhlý program a společnost od něj nakonec ustoupila. Vůbec bylo vyrobeno pouze 16 těchto vozů, což z nich dnes činí zvláštnost. V kombinaci s historií tohoto konkrétního vozu není překvapením, že se v současnosti jeho cena pohybuje kolem 2 milionů dolarů (46,5 milionů Kč). To jsou sice peníze za Cobru, ale pravděpodobně se jedná o nejhezčí Cheetah, který najdete.