Globální nedostatek čipů: Jaguar Land Rover ztrácí 9 milionů liber

Jaguar Land Rover (JLR) ztratil 9 milionů liber (12 milionů dolarů) v posledních třech měsících roku 2021. A to zejména kvůli celosvětovému nedostatku počítačových čipů.

Britské automobilce poklesl maloobchodní prodej o 37,6 % ve srovnání s předchozím rokem. Ve čtvrtletí do konce prosince prodala 80 126 vozů.

Navzdory tomuto poklesu výroby společnost utržila více než 7 miliardy GBP, což je o 22 % více než v předchozím čtvrtletí.

Výrobci po celém světě byli těžce zasaženi, protože se snažili zajistit dodávky polovodičů.

„Zatímco dodávky polovodičů v tomto čtvrtletí nadále omezují prodej, nadále vidíme velmi silnou poptávku po našich produktech. To podtrhuje vhodnost našich vozidel,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel JLR Thierry Bolloré.

Společnost však také varovala, že očekává, že nedostatek čipů bude pokračovat po celý letošní rok.

To pomohlo vytlačit indickou mateřskou společnost JLR Tata Motors ke ztrátě 15,16 miliardy rupií (150 milionů liber; 203,2 milionů dolarů) za dané období.

Společnost JLR také uvedla, že její kniha objednávek dosáhla nového rekordu kolem 155 000 vozů. A to kvůli silné poptávce po novém Range Roveru.

Čipy jsou pro moderní automobily životně důležité a spoléhá se na ně řada funkcí. Například ovládání dotykové obrazovky, automatických nouzových brzd, couvací kamery, zařízení pro úsporu paliva a systémy aktivace airbagů.

Range Rover

Výroba aut klesla na nejnižší úroveň za 65 let

Dodávky čipů klesají kvůli globálnímu nedostatku.
V pátek průmyslové údaje ukázaly, že výroba automobilů ve Spojeném království loni klesla na nejnižší úroveň od roku 1965.

Společnost výrobců a obchodníků motorů uvedla, že v roce 2021 opustilo britské továrny necelých 860 000 nových vozů.

Produkce byla v loňském roce o 6,7 % nižší než v roce 2020. O celých 34 % pod úrovní před pandemií.

SMMT uvedl, že čísla jsou tristní, z velké části díky globálnímu nedostatku mikročipů a narušení způsobené pandemií koronaviru.

Výrobci automobilů po celém světě trpěli nedostatkem čipů spolu s narušením dodavatelského řetězce, omezeními Covid-19 a rostoucími cenami surovin.

Obři automobilového průmyslu včetně Toyota, General Motors, Ford, Nissan, Daimler, BMW a Renault museli v posledních měsících omezit výrobu. Všichni se snažili zajistit dostatek polovodičů.

Zdroj: BBC news, Top-nosice