Koenigsegg – podívejte se na malý elektromotor

Elektromotor od Koenigsegg

Malý elektromotor Koenigsegg má výkon 335 koní a točivý moment 443 N.m. Motor s názvem Quark váží pouhých 63 kilogramů a má podle společnosti Koenigsegg nejlepší poměr točivého momentu, výkonu a hmotnosti v oboru.

Švédský výrobce hyperaut Koenigsegg je již dlouho domovem neotřelých konstrukčních řešení. To se projevuje i v jeho novém elektromotoru. Tento elektromotor, který byl vyvinut pro čtyřmístný model Gemera a nazván Quark, je malým výkonným motorem. V balení, které váží pouhých 63 kilogramů, vyvíjí Quark výkon 335 koní a točivý moment 443 Nm. Pro představu – na obrázcích, které vidíte. Ano je to 330 ml energetického nápoje.

Malý elektromotor Koenigsegg
Malý elektromotor Koenigsegg

V pondělí oznámený model Quark kombinuje konstrukci s radiálním i axiálním tokem a nabízí dobrou rovnováhu mezi výkonem a točivým momentem. Jediné, co opravdu potřebujete vědět je, že se jedná o nejlepší řešení z obou světů. Koenigsegg tvrdí, že Quark má nejlepší poměr točivého momentu, výkonu a hmotnosti v oboru. Tyto hodnoty špičkového výkonu a točivého momentu jsou reálné pouze po dobu 20 sekund. Což je u elektromotorů běžné. Po 20 sekundách klesnou hodnoty na 134 koní a 184 N.m točivého momentu. To je pro model Gemera, který má tři elektromotory a tříválec o výkonu 592 koní, v pořádku.

V čem je motor od Koenigsegg jiný?

„Quark je navržen tak, aby posílil rozsah Gemery při nízkých rychlostech, kde je to potřeba, pro brutální akceleraci,“ uvedl v prohlášení Dragos-Mihai Postariu, vedoucí konstrukce elektromotorů Koengisegg. „ICE se pak soustředí na dojezd ve vysokých rychlostech. Z hlediska výkonu to pro Gemeru znamená velký nárůst výkonu, po kterém následuje nepřetržitý nápor na rekordní rychlost 400 km/h bez jakýchkoli ztrát točivého momentu nebo výkonu.“

Společnost Koenigsegg samozřejmě používá pro konstrukci modelu Quark nejrůznější zajímavé materiály, včetně oceli pro letectví/motosport a dutých uhlíkových vláken – technologie Aircore společnosti Koenigsegg – pro rotor. Společnost doufá, že Quark najde uplatnění nejen v modelu Gemera. Model je také pro letecké a námořní užití.

„Quark je jedinečný svou vysokou účinností v kombinaci s nejlepší maticí poměru točivého momentu k výkonu a otáčkám a hmotnosti ve své třídě,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Christian von Koenigsegg. „To znamená, že při použití motoru Quark v aplikacích, jako je námořní doprava, letectví nebo VTOL, není potřeba stupňovitá převodovka. Místo toho lze dosáhnout přímého pohonu, protože otáčky motoru jsou hned od počátku. Malé vysokootáčkové motory mohou mít vyšší špičkový poměr výkonu a hmotnosti, ale ve většině aplikací potřebují převodovku, aby se dostaly na požadované výstupní otáčky a točivý moment, což způsobuje ztráty energie a zvyšuje hmotnost a složitost pro stejnou práci. Jakákoli výhoda velikosti se tedy ztrácí.“

Neuvěřitelně výkonný elektromotor
Neuvěřitelně výkonný elektromotor

Kdy se dozvíme více?

Koenigsegg také uvádí na trh pohonnou jednotku pro elektromobily. Ta se skládá ze dvou motorů Quark. Malého, ale výkonného měniče a malých planetových převodovek s nízkým převodovým poměrem na každém výstupním hřídeli. Jednotka se nazývá Terrier a nabízí výkon 670 k a 811 N.m v balení, které váží pouhých 187 kg a které nabízí vektorování točivého momentu na nápravu. Terrier lze také přišroubovat přímo k monokoku vozu.

Další informace o jednotce Terrier se chystají a pravděpodobně se objeví v budoucích produktech Koenigseggu. Jako vždy jsou čísla od inovativní švédské firmy velmi působivá a zcela nepřekvapivá.

Zdroje: caranddriver, TowPoint