All-Terrain Wagon, Mercedes-Benz třídy E

Kdysi se žádná americká domácnost střední třídy neobešla bez zlatého retrívra, walkmana pro každého mladšího mistra vesmíru, houpačky a kombi v garáži vedle tátova sedanu. V dnešním digitálním světě zůstává povinnou výbavou buržoazie pouze pes a oblíbeným rodinným držákem je prostorné SUV. Přestože se segment kombi smrskl na mezeru ve výklenku, malá skupinka dobře situovaných nonkonformistů má stále ráda své Allroady, Sport Turisma a Cross Country. Navzdory všem předpokladům však Mercedes očekává zvýšený zájem o druhou generaci třídy E All-Terrain. Projížděli jsme s modelem E450 4Matic 2024 a ohromil nás jeho styl a schopnosti.

All-Terrain cítí jako doma na nejrůznějších náročných površích a měl by si poradit s volným štěrkem i hlubokým sněhem. Nenechte se zmást plastovými podběhy kol, mohutnějšími nárazníky a na míru vyrobenou mřížkou chladiče. Tento luxusní vůz nemá dostatečnou světlou výšku, strmé nájezdové a výjezdové úhly a hloubku brodění potřebnou pro pořádné bahenní zápasy a lezení po skalách. Přesto tato speciální třída E není jen hezkou přetvářkou. Vpředu i vzadu má ochranné plechy podvozku. Vzduchové odpružení snížíte o 1,2 cm (při rychlosti nad 120 km/h se automaticky sníží) a zvýšíte o 2 cm (při plném zvýšení je rychlost omezená na 16 km/h).

2023 mercedes benz e class wagon
All-Terrain

All-Terrain má nový widget pro jízdu v terénu

Případní zájemci o jízdu v terénu dostanou nový widget s grafikou na míru a podrobnými informacemi. Ty se zobrazují na volitelné obrazovce Superscreen přes celou šířku vozu. Mezi dostupné informace patří kompas s údaji o poloze, údaje o teplotě a nadmořské výšce, ukazatel tlaku a teploty v pneumatikách, měřiče náklonu a úhlu náklonu, piktogram dráhy odpružení a tlačítko pro nastavení výšky jízdy. A je toho ještě více, včetně kontroly sjíždění kopců, kterou lze nastavit na libovolnou rychlost až do 18 km/h. Součástí volitelného kamerového systému s 360 stupňovým prostorovým výhledem je tzv. Tento sešitý pohled využívá kameru umístěnou pod karoserií. Tato kamera promění překonávání skal a přejezd potoků v živý obraz v přístrojové desce.

Přesto je All-Terrain na Rubicon Trail příliš drahý. Nicméně jede o něco výše než sedan, bezpečně vás doveze až na práh odlehlé lyžařské chaty uprostřed sněhové bouře, utáhne až 2300 kg sněžných skútrů nebo trailových kol. Dokonce i vícepaprskové LED světlomety mají terénní režim. Kompenzuje prudké klesání a stoupání a zároveň rozšiřuje a zesiluje osvětlení na krátkou vzdálenost při nízké rychlosti. Na známém vzduchovém odpružení třídy E podpořeném adaptivními tlumiči a dvojicí protiprokluzových tyčí se nic nemění. Nicméně stejně jako všechny modely E450 dostane All-Terrain silnější sportovní brzdy s kotouči o větším průměru 37 cm vpředu a 36 cm.

2023 mercedes benz e class wagon
All-Terrain – interiér

Šestiválec o objemu 3,0 litru

Jediným motorem dostupným v USA je přeplňovaný řadový šestiválec o objemu 3,0 litru. Nyní dosahuje výkonu 375 koní (oproti 362 koním) spolu s točivým momentem 501 Nm. Ačkoli nezvyšuje maximální výkon motoru, systém hybridní asistence dokáže vstřikovat až 23 koní a 205 N.m točivého momentu. Tím zlepšuje plynulost jízdy i výkon při rozjezdu. Díky tomu dokáže tento příruční pětimístný vůz zrychlit z nuly na 100 km/h za 4,6 sekundy, jak uvádí jeho výrobce.

Odhady spotřeby paliva podle EPA zatím nejsou k dispozici. Při celodenní jízdě turisticky zamořenými Dolomitskými Alpami jsme zaznamenali naprosto přijatelných 12,8 l/100 km. Vzhledem k tomu, že spalovací motor a zpomalovací akce neustále dobíjejí hybridní akumulátor, není opakovaná činnost olověných nohou problémem. Tedy s výjimkou případů, kdy na autobahnu nadobro přišlápnete plyn. Na rozdíl od nového sedanu třídy E není kombi k dispozici s řízením zadních kol (kvůli omezením při balení) a All-Terrain také nelze mít jako plug-in hybrid.

Jízda s Mercedes-Benz třídy E All-Terrain vás bude bavit

Ačkoli si lze v personalizovaném jízdním programu zvolit různá dynamická nastavení, vůz celkově nejlépe funguje v režimu Sport, který je příjemně vyvážený a chvályhodně zapojující, pokud se dokážete smířit s drsným, uměle zesíleným zvukem výfuku. Řadový šestiválec je klenotem, nyní více než kdy jindy díky elektrickému zvyšování točivého momentu, které přivolává jeho plnou okamžitou sílu, když spalovací motor ještě sbírá rozum.

2023 mercedes benz e class wagon
Mercedes-Benz třídy E

Přeskakovali jsme z jednoho proslulého horského průsmyku do druhého, a zatímco All-Terrain se na starobylých spirálovitých zatáčkách cítil velký a těžký, Benz, který jede téměř všude, zůstal stoický a stabilní, a když se cesta otevřela, vytáhl všechny brzdy. Soudržný, poddajný a kontrolovaný vůz si zaslouží čtyři hvězdičky z pěti za silnou přilnavost v zatáčkách a příjemně vyváženou jízdu – neměli jsme problém udržet energický tok v rychlých i pomalých zatáčkách. Ačkoli řízení není ani superpřesné, ani ultraostré, dává vám řízení s přehledem a jistotou. Brzdy vyžadují trochu námahy a pedál je trochu necitlivý, ale systém poskytuje zboží s pružností a energičností, znovu a znovu.

Prvky All-Terrain dodávají novému kombíku třídy E okleštěnou schopnost jet kamkoli, která oslovuje dnešní mnohem menší okruh kupujících vozů kombi. V jádru se však jedná o skutečné kombi, nikoliv o crossover, a v tom spočívá jádro jeho přitažlivosti.

Zdroj: caranddriver, Vapol