BMW M2 – šestiválec s manuální převodovkou

Renomovaní experti na výkon od BMW se ještě nevzdali vozů čistě pro řidiče a proto se vrhli na malé kupé s označením M2

Divize M BMW nedávno oznámila svůj první plug-in hybridní model, kontroverzní 2,7 tun těžké SUV s označením XM. Dále renomovaní experti na výkon od BMW se ještě nevzdali vozů čistě pro řidiče a proto se vrhli na malé kupé s označením M2.

BMW M2

Nejrychlejší verze nové řady 2 Coupé je pravděpodobně jedním z hlavních důvodů, proč zůstala na platformě BMW CLAR s pohonem zadních kol. A to na rozdíl od sourozeneckých modelů, jako je řada 1, které využívají v zásadě komponenty s pohonem předních kol. Model M2 v každém případě vyrostl. Je nyní 4 575 mm dlouhý, o 11 cm vyšší než předchozí M2, ale také o 16 mm širší.

Vzhled je v souladu s agresivním postojem předchozí M2. A to díky silně poškrábaným podběhům kol, které odrážejí nárůst šířky rozchodu o 49 mm vpředu a 18 mm vzadu ve srovnání se standardním kupé řady 2. To podle BMW odpovídá hodnotám větší M4 Coupé.

Přední část má rozšířenou dvojitou mřížku chladiče, ale dominuje jí řada obrovských otvorů pro přívod vzduchu ve spodním nárazníku. Střední část předního splitteru je vyvedená v černé barvě a vytváří vizuální dojem mezery mezi nejvzdálenějšími vroubky v nárazníku v barvě karoserie.

BMW M2

Na zádi je uspořádání čtyř koncovek výfuku, ostré povrchy na spodním nárazníku se svislými světelnými vložkami. Dále malý spoiler integrovaný do okraje víka zavazadlového prostoru a hluboce vypadající difuzor, který vše dokresluje.

Pod kapotou

Pod kapotou je verze stejného přeplňovaného 3,0l zážehového šestiválce, který se používá v aktuální M3. V M2 se přeladil výkon na 453 koní, což je méně než větší vůz, ale o 9 koní více než ještě extrémnější verze CS předchozí M2. Má točivý moment 550 Nm. To stačí pro zrychlení z 0-100 km/h za 4,2 sekundy. Vůz má elektronicky omezenou maximální rychlost 249 km/h.

Tyto údaje se však mají lišit v závislosti na přesných specifikacích. Kupující mohou obětovat několik desetin sekundy času zrychlení, aby měli šestistupňovou manuální převodovku místo standardní osmistupňové automatické převodovky. A volitelný balíček M Driver může odemknout vyšší maximální rychlost 284 km/h. Navíc se pravděpodobně již připravují výkonnější verze vozu.

Podvozek M2 je vybavený dodatečným torzním vyztužením, M aktivním diferenciálem, adaptivním odpružením a 10 úrovněmi nastavitelnosti kontroly trakce. Jsou k dispozici různé jízdní režimy. Ty zahrnují nastavení stopy, které umožňuje deaktivovat veškerou asistenci řidiče.

Vůz sedí na lehkých 19 palců širokých litých kolech vpředu, na 20 palců širokých vzadu a je věrný tvaru pro divizi M. Rozložení hmotnosti je 50:50.

Interiér a cena

Všechny modely získají výbavu M s předními sedadly s elektrickým nastavením a vyhříváním. Dále se zakřiveným širokoúhlým displejem, který kombinuje 12,9 palců široký přístrojový panel s 14,9 palců širokým dotykovým displejem infotainmentu, audio systémem Harman Kardon a střechou z uhlíkových vláken, spolu s adaptivní LED světlomety.

Všechny modely získají výbavu M s předními sedadly s elektrickým nastavením a vyhříváním. Dále se zakřiveným širokoúhlým displejem, který kombinuje 12,9 palců široký přístrojový panel s 14,9 palců širokým dotykovým displejem infotainmentu, audio systémem Harman Kardon a střechou z uhlíkových vláken, spolu s adaptivní LED světlomety
Interiér

Možnosti BMW M2 zahrnují výše zmíněný M Driver balíček, ale také pneumatiky zaměřené na trať. M karbonová sedadla ušetří více než 10 kg oproti běžným položkám. Uvnitř mají být také různé interiérové ​​doplňky z hliníku nebo uhlíkových vláken.

Dodávky zákazníkům začnou v květnu 2023 ve Velké Británii. Avšak vůz je možné objednat již nyní za cenu od 1,7 milionů korun.

Zdroje: autoexpress, Vapol