Mercedes-AMG C 63 S E-Performance

Ikonický sedan a kombi Mercedes-AMG C 63 se vrací s nejvýkonnějším 2,0l čtyřválcovým turbomotorem na světě a plug-in hybridním systémem

Ikonický sedan a kombi Mercedes-AMG C 63 se vrací s nejvýkonnějším 2,0l čtyřválcovým turbomotorem na světě a plug-in hybridním systémem.

Mercedes-AMG C 63

Mercedes-AMG ve svém novém super sedanu C 63 S E-Performance využívá technologii Formule 1 pro silnice. Firma se obrátila na plug-in hybridní pohon inspirovaný vrcholem motoristického sportu, aby poskytla obrovský výkon 671 koní ze své nové kombinace motoru a elektromotoru. Tím posunula C 63 S před konkurenční super sedany, včetně nehybridního BMW M3 a Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio.

Tento obrovský výkon přichází díky nejvýkonnějšímu čtyřválcovému sériovému motoru, jaký byl kdy vyrobený, tvrdí Mercedes. Podélně uložená 2,0l přeplňovaná jednotka je vybavená elektrickým turbodmychadlem výfukových plynů stejně jako v F1. Poskytuje výkon 469 koní, s relativně kompaktní 6,1 kWh baterií. Baterie váží pouhých 89 kg a je namontovaná pod zavazadlovým prostorem – napájející elektromotor na zadní nápravě, který podává 201 koní.

Maximální rychlost se omezuje na 249 km/h, ale může být zvýšena pomocí volitelného balíčku na 278 km/h a 268 km/h pro sedan a kombi
Mercedes-AMG C63 kombi

Zatímco u plug-in hybridního systému vzrostla hmotnost C 63 na 2 111 kg (2 145 kg pro kombi – k dispozici mají být pouze dva typy karoserie), hnací ústrojí poskytuje kombinovaný výkon 1 020 Nm točivého momentu spolu s výkonem 671 koní. To přenáší přes devítistupňovou automatickou převodovku a v kombinaci s chytrým systémem pohonu všech kol stačí ke zrychlení obou modelů C 63 S E-Performance z 0 na 100 km/h 3,4 sekundy. Maximální rychlost se omezuje na 249 km/h, ale může být zvýšena pomocí volitelného balíčku na 278 km/h a 268 km/h pro sedan a kombi.

Elektrický motor modelu C 63

Generální ředitel AMG Philipp Schiemer v rozhovoru pro Auto Express před představením C 63 řekl, že s elektrickým turbodmychadlem na výfukové plyny a elektromotorem nabízí hnací ústrojí nového C 63 rychlejší odezvu než atmosférický V8.

„To byl náš cíl a myslím, že se nám to podařilo. Přidání elektrického motoru již dává vozu velmi rychlou odezvu a okamžitou zpětnou vazbu při sešlápnutí pedálu. Nicméně elektrifikované turbodmychadlo vám poskytne rychlou odezvu v každé situaci. Takže kdykoli zrychlíte, máte přímou odezvu. Jsme přesvědčení, že to přispívá k jízdní dynamice, kterou cítíte od prvního okamžiku.“

Stejně jako u svých vozů Formule 1, Mercedes říká, že baterii C 63 tvůrci navrhli především pro rychlé nasazení a rekuperaci elektrické energie pro zvýšení výkonu. Dále je vybavená kapalinovým chlazením každého jednotlivého článku, které pomáhá poskytovat konzistentní výkon.

Plug-in hybrid Mercedes-AMG C63

Není tedy žádným překvapením, že tento plug-in hybrid poskytuje pouze uváděných 40,9 mpg a 156 g/km emisí CO2 vzhledem k poslání AMG, pokud jde o dynamické schopnosti vozu. Výsledkem tohoto zaměření je, že dojezd na čistě elektrický pohon činí nárokovaných 12 km. S 3,7kW palubní nabíječkou se baterie nabije přibližně za jednu hodinu a 40 minut.

Vůz je také vybavený elektronicky řízeným samosvorným diferenciálem vzadu, zatímco systém pohonu všech kol 4MATIC+ má také vestavěný režim Drift, stejně jako u většího C 63, E 63 S
Mercedes-AMG C63 sedan

Elektromotor E-Performance je vybavený dvourychlostní převodovkou. Přičemž jednotka může posílat svůj výkon také na přední nápravu díky mechanickému připojení systému pohonu všech čtyř kol, pokud je detekované prokluzování zadních kol.

Technologické vylepšení

Vůz je také vybavený elektronicky řízeným samosvorným diferenciálem vzadu, zatímco systém pohonu všech kol 4MATIC+ má také vestavěný režim Drift, stejně jako u většího C 63, E 63 S. Zadní náprava řízení s až 2,5 stupněm zablokování je standardně montované do nového C 63. To proto, aby pomohlo vyrovnat nárůst hmotnosti a zvýšit obratnost.

Adaptivní tlumení AMG Ride Control je také standardní součástí nového C 63 S E-Performance a je spojené s různými jízdními režimy. Na výběr je osm nastavení – počínaje elektrickým, které udrží C 63 v režimu EV až do maximální rychlosti 124 km/h nebo pro jeho celkový dojezd 12 km.

Jakmile je baterie vybitá, vůz se přepne do režimu Comfort. Ten upřednostňuje jízdu elektromobilem tam, kde to nabíjení dovolí. Dále nabídne maximální elektrický přírůstek přibližně 25 % z elektromotoru. Režim Battery Hold se zakládá na stejném nastavení, ale zachová si cílovou úroveň nabití nastavenou řidičem. Jakmile se dosáhne této úrovně, je vstup elektromotoru omezený.

Režimy řízení

Sportovní režim zvyšuje zesílení elektrické jednotky na přibližně 65 % jejího celkového výkonu. Poté zostřuje odezvu plynu a časy řazení převodovky a také zvyšuje váhu řízení a zpevňuje adaptivní tlumení. Sport+ tyto vlastnosti ještě dále posouvá a také zvyšuje podíl elektromotoru na 80 % jeho potenciálu.

Režim Race je zaměřený na maximální výkon, se zvýšenou úrovní regenerativního brzdění, která pomáhá získat více energie. Režim Boost lze také aktivovat pomocí tlačítka na volantu, kdy je k dispozici až 100 % výkonu elektromotoru při použití spínače kickdown na plynu.

Režim Race je zaměřený na maximální výkon, se zvýšenou úrovní regenerativního brzdění, která pomáhá získat více energie
Mercedes-AMG C63

Kluzký režim je určený pro podmínky s nízkou přilnavostí, s vypnutým řízením EV a rekuperací.

Individual umožňuje řidiči přizpůsobit si nastavení podvozku, řízení, výfuku, dynamiky AMG a hnacího ústrojí. Včetně úrovně rekuperačního brzdění podle svých představ.

Úrovně rekuperace C63

C 63 nabízí čtyři úrovně rekuperace. Počínaje úrovní 0, kde se vůz chová jako typický model se spalovacím motorem s manuálním pohonem se zapnutou spojkou a poskytuje nízkou úroveň zpomalení. To se postupně zvyšuje na úroveň 3, která umožňuje jízdu jedním pedálem.

S vybraným režimem Race je rekuperační brzdění automaticky nastavené na úroveň 1, aby poskytovalo konzistentní pocit a lepší spojení mezi vozem a řidičem. Brzdy z keramického kompozitu pomáhají snížit vyblednutí a na přední nápravě jsou šestipístkové třmeny.

Zaměření se na hluk

Vzhledem k přechodu z V8 na čtyřválcový motor se AMG zaměřilo také na zvuk. Nejen, že je k dispozici externí varovný zvuk pro chodce při jízdě v režimu EV, ale C 63 E-Performance je také vybavený tlakovým senzorem ve výfuku, který tento podpis umocňuje prostřednictvím sterea vozu.

V komentáři k systému nám Schiemer řekl, že pokud jde o hluk, „musíme to udělat jinak. Zvuk se má lišit od zvuku V8, ale můžete si být jisti, že C 63 má zvláštní zvuk. Je to silný, AMG zvuk. Je úplně jiný než všechny ostatní čtyřválcové vozy a je velmi sportovní, ale liší se od motoru V8.“

„Když jsme zastavili atmosférický V8, diskutovalo se o tom, že biturbo motor zabije V8, ale opak byl pravdou. Zvuk je jiný, ale výkon byl tak přesvědčivý, že náš motor V8 biturbo jsme s radostí přijali.“

Ceny a datum zahájení prodeje nového C 63 S E-Performance zatím neznáme. Avšak očekáváme, že se nový model začne prodávat před koncem roku 2022 nebo začátkem roku 2023 s cenami od více než 2,2 milionů korun.

Zdroje: autoexpress, TopVozíky