Návrat Yukiho Tsunody, jak jezdci F1 získávají sebedůvěru?

Tsunoda

Na stejné trati, kde se Tsunodovi loni všechno rozpadlo, to letos všechno otočil. Jak jezdci F1 znovu získávají sebedůvěru?

Nejnadějnější loňský nováček formule 1 Yuki Tsunoda byl hrdinou závodu v Bahrajnu 2021. V Imole však po těžké havárii nastoupil na sestupnou dráhu. Tentokrát si připsal zatím nejlepší letošní výsledek (P7) a poprvé v historii se bodově dotáhl na svého týmového kolegu. V sezóně 2021 to trvalo hodně dlouho. Tsunoda se však dostal zpět do pohody, což je dokonalý příklad toho, jak si jezdec znovu získává sebevědomí.

Tsunoda měl skvělý start do svého nováčkovského roku. Ve chvíli kdy do F1 přišel po úspěšném roce ve Formuli 2. Jeho výkon v úvodním kole v Bahrajnu byl tak působivý. Na základě toho ho Ross Brawn označil za „nejlepšího nováčka F1 za poslední roky“ a vše vypadalo skvěle. Tsunoda nesl vlajku Hondy ve svém posledním roce v F1. Pak ale v prvním kole kvalifikace v dalším kole v Imole došlo ke katastrofě.

V šikaně Variante Alta těžce havaroval a vážně poškodil svůj vůz AlphaTauri. Přišlo to v jeho prvním rychlém kole, po tom, co to vypadalo na poměrně dobré výkony ve volných trénincích v Imole. Tato událost byla dost velká rána pro jeho sebevědomí. Poté se zdálo, že Tsunoda nedokáže přestat havarovat a získal jen hrstku bodů, zatímco jeho týmový kolega Pierre Gasly se mu velmi vzdaloval.

Tsunoda je legenda

Všichni milují Tsunodu. Ostatní řidiči jsou jím tak trochu posedlí. Dostal zdaleka nejlepší epizodu poslední sezóny Drive To Survive. Ale F1 nerozhoduje o tom, jestli si udržíte řízení, protože jste vtipálek, který dává neuvěřitelné hlášky. Jde o výkon a jezdci musí mít sebevědomí, aby ho dokázali podat. Žádný jezdec ještě nenasedl do auta, o kterém si myslí, že ho nezvládne, a nepředvedl dobré kolo, snad s výjimkou nezřízeného chování Charlese Leclerca během šampionátu tahačů Ferrari v roce 2020, a pro nováčka je obzvlášť těžké vědět, co má dělat, aby ji znovu získal.

Tsunoda vypadal v polovině minulé sezóny bezradně. Protože F1 je soubojem člověka a stroje. Komentovat ji je krvavý sport. Našla se spousta lidí, kteří tvrdili, že Tsunoda by měl být mimo sedačku, že všechny podvodně přesvědčil, že je geniální kvůli několika výkonům v F2 a bahrajnské náhodě, a že by měl být vyhozen ve prospěch některého z nadějných juniorů Red Bullu. Kolovaly zvěsti, že ho na jeho místě drží jen Honda. Sám Tsunoda si uvědomoval, že by o své místo mohl přijít, když se vedle hodin každodenních technických porad a lekcí angličtiny snažil vyrovnat s přesunem do Itálie a novým tvrdým tréninkovým režimem.

Tsunoda není jediný

Nebyl to jen Tsunoda, komu se to stalo. Daniel Ricciardo v McLarenu ztratil důvěru ve vůz a dokonce i ve své vlastní řidičské schopnosti. Ricciardovy problémy byly možná méně dramatické než Tsunodovy, protože neboural tak spektakulárně, ale zdálo se, že si s nimi neví rady, přestože v F1 působí déle než Tsunoda v motokárách. V roce 2020 Sebastian Vettel ve svém posledním roce v šarlatové barvě uvadal, buď nebyl ochoten riskovat, aby dosáhl výsledků ve výrazně podprůměrném voze, nebo nedokázal tuto výhodu najít. V roce 2022 je Lewis Hamilton nešťastný z nekontrolovatelně porůznu se pohybujícího Mercedesu a podává výkony, které se vymykají jeho charakteru. To všechno přestože deset a půl roku dokazoval svou konzistenci.

Návrat na scénu

Získat zpět sebedůvěru, jakmile ji ztratíte, je opravdu těžké. Když Tsunoda zaznamenal v Abú Zabí své nejlepší umístění v kariéře, když dojel čtvrtý, řekl, že to byla „dlouhá cesta ke zlepšení mého sebevědomí, zejména z Imoly“- Také přiznal že: „Opravdu bojoval.“

Po návratu na scénu, která pro něj byla začátkem období, jež otřáslo jeho kariérou a vyvolalo v něm stres, se Tsunoda zdál být v mnohem lepší formě. „Loni jsem se obával kvalifikace na sprint, když jsem měl před kvalifikací jen jeden trénink,“ přiznal. „Ale v letošní sezoně se cítím mnohem jistěji, také proto, že Imola je trať, kterou dobře znám, protože jsem tam najel hodně kol. Také už vím, jak přistupovat ke sprintovým víkendům, a doufám, že to pro nás skončí body.“

To se také stalo. Zatímco týmový kolega Gasly nakonec uvízl v boji s Hamiltonem o bezbodové pozice, Tsunoda se vrátil domů na sedmém místě. Pro tým AlphaTauri je to v tuto chvíli dobrý výsledek. Nejvyšší letošní umístění týmu a velmi rozdílná nálada obou jezdců. Tsunoda prohlásil, že je s dneškem „super spokojený“. Zatímco Gasly mohl uvést pouze frustraci, zejména z toho, že se nepředvedl před mnoha zaměstnanci továrny na domácím závodě.

Ne že by existoval recept na znovunabytí jezdcova sebevědomí (každému z nich zacvakne něco jiného), ale nejmladší jezdec na startovním roštu by mohl být alespoň inspirací pro některé své zkušenější kolegy, kteří se najednou ocitli v problémech.

Zdroje: The Drive, Vapol