Prázdninová destinace – Austrálie se opět otevírá

Sotva žádná jiná země na světě se během pandemie korony uzavřela přísněji než Austrálie. Někteří říkali, že se už nikdy neotevře. Nyní se má turistům umožnit vrátit se. A to za jedné podmínky.

Austrálie, jako prázdninová destinace, má kvůli pandemii téměř dva roky uzavřené hranice. Tomu ale bude brzy konec. Země s 25 miliony obyvatel chce od 21. února umožnit turistům, kteří jsou dvojnásobně imunizováni proti koronaviru, znovu cestovat. „Pokud jste dvakrát očkovaní, těšíme se, až vás přivítáme zpět v Austrálii,“ řekl v pondělí potenciálním rekreantům premiér Scott Morrison.

Jeho vyjádření neprozrazuje, zda jsou postiženy i doprovázející děti. V souvislosti s cestováním se s dětmi do dvanácti let dosud zacházelo rovnocenně s očkovanými – bez ohledu na jejich individuální proočkovanost.

Vláda se dlouho držela politiky nulového výskytu Covid. Vzhledem k šíření vysoce nakažlivé omikronové varianty koronaviru ji však Morrison musel opustit. Spor o vstup neočkovaného tenisty Novaka Djokoviče nedávno vyhrotil debatu o přísných pravidlech.

Je opět možné cestovat po celé Austrálii?

Most, Opera House, Sydney, Opera, Austrálie

Navzdory oznámení zůstává cestování v Austrálii omezeno, protože ve státech a na územích platí jiná pravidla. Stát Západní Austrálie, jako prázdninová destinace, zůstává pro většinu nerezidentů uzavřen. V současnosti se jednodušeji cestuje ze Sydney do Paříže než ze Sydney do Perthu. Nekonzistentní horní limity pro mezinárodní příjezdy prý zůstávají v platnosti.

Vnější hranice, které se od poloviny března 2020 uzavřely, znemožnily vstup dolů nejen zahraničním hostům, ale i většině našich občanů v zahraničí. Vláda postupně uvolnila pravidla pro vlastní občany, pro dlouhodobé pobyty, odborníky i zahraniční studenty. Cestovní koridor s Jižní Koreou a Japonskem se již otevřel pro plně očkované osoby. S nedávným oznámením se nyní ruší téměř všechna zbývající omezení.

Co cestující potřebují vědět

Cestující by se měli předem informovat o platných karanténních předpisech při vstupu do Austrálie nebo při cestě z místa vstupu do cílového místa v Austrálii. Upozorňuje na to Spolkové ministerstvo zahraničí s odkazem na odlišná pravidla v zemi.

Sydney Opera House, Budova, Architektura, Osvětlené

Většina států a teritorií vyžaduje koronový test do 24 hodin po příletu do Austrálie,“ píše se v něm. Pravidla se mohou v krátké době změnit.

Obecně platí, že turisté musí vyplnit Australia Travel Declaration, online vstupní formulář, který požaduje informace o jejich zdravotním stavu a dostupnosti, nejpozději 72 hodin před tím, než opustí své domovské město.

Co platí pro zpáteční cestu z Austrálie?

Austrálie, Uluru, Ayersova Skála, Hora, Příroda

Federální ministerstvo zahraničí aktuálně varuje před zbytečnými turistickými cestami do Austrálie. Země se od 9. ledna klasifikuje institutem Roberta Kocha, jako vysoce riziková oblast. Vracející se cestující se musí před příjezdem do Německa zaregistrovat online a mít s sebou při vstupu doklad o registraci.

Vzhledem k tomu, že do Austrálie budou moci vstoupit pouze očkovaní lidé, budou muset při zpáteční cestě ukončit karanténní povinnost, která ve skutečnosti platí. Dětem do šesti let končí karanténa pět dní po vstupu i bez doložení.

Počet návštěvníků se zhroutil o 98 procent

Australský turistický průmysl v miliardách dolarů těžce utrpěl uzavřením hranic. Počet návštěvníků se propadl o 98 procent. Podle Australské obchodní a průmyslové komory stojí každý měsíc uzavření hranic podniky odhadem 2,6 miliardy dolarů.

Klokan, Austrálie, Vačnatec, Zvíře, Divoký, Savec, Srst

Podle premiéra Morrisona je otevření se turistům opatřením, které má výslovně „zajistit obnovu naší ekonomiky“. Celkem je v Austrálii na cestovním ruchu závislých více než 600 000 pracovních míst.

„Jsme rádi, že můžeme znovu otevřít,“ řekl Tony Walker, výkonný ředitel společnosti Quicksilver Group, která provozuje plavby, potápění a letoviska na Velkém bariérovém útesu. „Poslední roky pro nás byly neuvěřitelně těžké.“ Společnost má i dnes 300 zaměstnanců. Před pandemií jich bylo 650. Mnoho touroperátorů se přitom nyní při obnově podnikání potýká s nedostatkem zaměstnanců, protože často spoléhají na batůžkáře jako dělníky.

Austrálie, jako prázdninová destinace, od začátku pandemie zaznamenala přibližně 2,7 milionu případů infekce; V souvislosti s Covid-19 se potvrdilo více než 4200 úmrtí.

Zdroj: spiegel.de, Vapol.cz