Bristolský okruh zažil první závod NASCAR

První závod NASCAR na bristolském okruhu. S vozy nové generace byl poněkud chaotický. Loňský závod na hlíně zvedl tolik prachu, že jezdci neviděli. Letos měl NASCAR opačný problém.

První závod pohárové série NASCAR na hlíně po 50 letech na jaře loňského roku neproběhl podle plánu. Navzdory měsícům přípravných prací na přeměně Bristolského okruhu Motor Speedway v prašnou trať se dočasný závodní povrch po vyschnutí stal prašným, což ohrozilo viditelnost jezdců. A tím hlavně i jejich bezpečnost. Letos, navzdory pokusům o nápravu, prach zůstal problémem, zatímco v den závodu se na bristolském okruhu objevil zcela nový problém: Bláto.

Prach sloužil jako předzvěst toho, jak se jezdci o víkendu potýkali se závodním povrchem, a stejně jako loni se objevil během tréninku v nových vozech nové generace. Vzhledem k tomu, že samotný závod byl přeložen na večer, což podle vyjádření představitele NASCAR pro The Charlotte Observer zabránilo přílišnému vysychání trati, neočekávalo se, že by prach zůstal problémem. Měli pravdu, ale vyměnili jeden problém za druhý.

Bristolský okruh jen prach a bláto

V den závodu byl povrch příliš vlhký. Místo prachu se na něm vytvořilo bláto, kvůli kterému musely vozy do boxů už ve 12. kole kvůli přehřátí. Ve 13. kole rozhodčí vyhlásili výstrahu a všechny vozy musely do boxů, aby si vyčistily čelní skla a vyčistily chladiče. Stejně jako loni. Tehdy NASCAR v polovině závodu narychlo upravil restarty. Tímto dal jasně najevo, že ještě nenašel způsob, jak vytvořit volný povrch, který by vydržel pohárové vozy.

Bristolský okruh plný bláta
Bristolský okruh plný bláta

Harvick řekl, že se mu na Bristolském okruhu líbilo pevný asfalt, ale že jeho stížnosti nebudou mít odezvu. Bohužel pro něj, podle Johnson City Press Bristolský okruh již zajistil další kolo závodů na nečistotách na jaro příštího roku. Teprve pak se dozvíme, jestli NASCAR přišel na způsob, jak najít rovnováhu mezi příliš suchým a příliš mokrým povrchem. Nebo jestli ho prostě z chalupy nevyžene medvědí rodina, jejíž kaši promrhal. Nechám vás, abyste si tuto metaforu domysleli sami. Možná mi to Bob’s Red Mill ulehčí a zasponzoruje auto pro srandu a legraci.

Zdroje: The Drive, Vapol