Nové zákony EU pro nabíjecí stanice

EU přijala nové zákony, které v příštích 18 měsících výrazně urychlí a usnadní přístup k nabíjecím místům pro elektromobily v Evropě

EU přijala nové zákony ohledně nabíjecích stanicích. Tyto zákony v příštích 18 měsících výrazně urychlí a usnadní přístup k nabíjecím místům pro elektromobily na celém kontinentu.

Lepší dostupnost nabíjecích stanic pro elektromobily

Nové zákony EU počítají s tím, že do roku 2025 se podél hlavních silnic v EU nainstalují výkonné dobíjecí stanice pro EV. A to každých 60 km. Vodíkové čerpací stanice vzniknou ve velkých městech. Dále také každých 200 km na takzvané transevropské dopravní síti (TEN-T) hlavních silnic pro zásobování osobních a nákladních automobilů a dodávek.

Od roku 2025 budou na hlavní dálniční síti vyžadovaná místa s minimálním výkonem 350 kW
Od roku 2025 by měly být v Evropě nabíjecí stanice každých 60 km

Nová pravidla vyžadují, aby nabíječky pro elektromobily a dodávky mohly dodávat alespoň 150 kW. Tyto pravidla se nazývají nařízení o infrastruktuře pro alternativní paliva (AFIR). Musí také přijímat bezkontaktní platby a poskytovat úplné informace o cenách a dostupnosti nabíjecích míst. A to prostřednictvím „elektronických prostředků“, jako je aplikace nebo navigační systém.

Předpisy se týkají také vysokorychlostního nabíjení elektrických nákladních vozidel. Od roku 2025 budou na hlavní dálniční síti vyžadovaná místa s minimálním výkonem 350 kW. A to každých 60 km a na ostatních hlavních silnicích každých 100 km.

Cíle nového zákonu

Cílem tohoto kroku je pomoci EU snížit do roku 2030 čisté emise skleníkových plynů. A to nejméně o 55 % ve srovnání s rokem 1990 a dosáhnout klimatické neutrality v roce 2050.

Co na to Velká Británie

Vzhledem k tomu, že Spojené království opustilo EU, není povinno se těmito rozhodnutími řídit. Nicméně přijalo závazky týkající se domácí infrastruktury pro nabíjení. Vláda se zavázala, že do konce roku 2023 zajistí, aby na každém dálničním odpočívadle se objevilo alespoň šest dobíjecích míst s vysokým výkonem.

Dále Spojené království slibuje 950 milionů liber pro Fond rychlého nabíjení. Tento fond do roku 2035 nainstaluje nejméně 6 000 dobíjecích míst s vysokým výkonem na anglických dálnicích a hlavních silnicích.

Podle nových britských předpisů musí všechny nové veřejné nabíječky s výkonem nad 8 kW poskytovat bezkontaktní platební metody a jasně uvádět cenu energie.

Zdroje: autoexpress, Vapol