Red Bull po finiši v Saúdské Arábii ve vítězné formě

Verstappen v teamu Red Bull opět na stupních vítězů. Zvládl předjet obě Ferrari. Mercedes zůstal na pátém a desátém místě.

Po neúspěšné úvodní Velké ceně Bahrajnu, v níž oba vozy Red Bullu nedokončily závod, se Maxu Verstappenovi podařilo získat první vítězství v sezóně na Velké ceně Saúdské Arábie.

Charles Leclerc se snažil získat dvě vítězství v řadě a po většinu závodu vedl se svým Ferrari. Verstappen mu však byl neustále v patách. Až v závěrečných kolech oba zvýšili napětí a několikrát si vyměnili vedení. Ve 43. kole (z 50) si oba jezdci při prudkém brzdění zablokovali pneumatiky současně, čímž si potenciálně poškodili gumy Pirelli při nájezdu do poslední zatáčky. Leclerc však na podlaze získal lepší výjezd ze zatáčky a díky systému DRS se mu podařilo udržet se před Verstappenem.

Ve 46. kole však Verstappen za Red Bull trpělivým pohybem, při němž v ideálním čase využil i výhodu systému DRS, dokázal předjet Leclerca a udržet si dostatečný náskok před Monackým jezdcem, když se závod chýlil ke konci. Oba tvrdě bojovali. Když Leclerc bojoval o znovuzískání svého náskoku, bylo přes vysílačku slyšet Verstappena, jak si stěžuje na příliš rychlou jízdu Leclerca přes žlutou vlajku. Přestože však Leclerc tlačil, co to šlo, Verstappen svůj náskok nepustil a v Saúdské Arábii zvítězil.

Konečný výsledek byl následující. Verstappen první, Leclerc druhý, Carlos Sainz třetí a Sergio Perez, který měl kvůli strategii v boxech smůlu, čtvrtý. Mercedes měl noční můru. George Russell skončil pátý a Lewis Hamilton desátý.

Po neúspěchu sladká odměna pro Red Bull

„Byl to dobrý závod, tvrdě jsme bojovali,“ řekl Verstappen za Red Bull médiím po závodě podle listu The Guardian. „Jen jsme museli hrát dlouhou hru, pneumatiky se opotřebovávaly poměrně rychle. Nebylo to snadné, ale nakonec se mi podařilo dostat se dopředu. Jsem opravdu šťastný, že jsem takto odstartoval sezónu.“

Hned za Leclercem skončil jeho týmový kolega z Ferrari Carlos Sainz, díky čemuž Ferrari získalo dvě tři místa na stupních vítězů. To sice nezbaví Ferrari pocitu, že prohrálo s Verstappenem, ale určitou útěchu v dobře rozjetém závodě mít může.

Radost v teamu Red Bull
Radost v teamu Red Bull

„Dnes to nestačilo, ale proboha, ten závod jsem si opravdu užil!“ řekl Leclerc po závodě. „Bylo to těžké závodění, ale férové… každý závod by měl být takový. Jsme na pouliční trati, tlačili jsme tak, jak jsem málokdy předtím tlačil, takže je tu respekt. Ale jsem také trochu zklamaný.“

Verstappenova trpělivost, kterou spatříme jen zřídka, nakonec vrátila Red Bull zpět na mapu. To bude spolu s absencí problémů se spolehlivostí klíčové pro překonání zklamání z minulého týdne a pro další pokračování sezony.

Zdroje: The Drive, Vapol