GR Corolla Morizo je opravdová kapesní raketa

Toyota GR Corolla se svým asertivním designem a trikovým systémem pohonu všech kol inspiruje u rallye vozů. Edice Morizo, kterou zaměřili na závodní tratě a pojmenovali podle pseudonymu, který si Akio Toyoda zvolil při závodění, se hlásí k motoristickému sportu. Zadní část se zbavuje některých nepodstatných prvků. Z vozu zmizí sedadla, motory oken, reproduktory ve dveřích a stěrače (kupodivu zůstávají koberečky na zadních sedadlech). Díky úsporným opatřením je Morizo o 40 kg lehčí než výbava Circuit.

Nejrychlejší Corolla GR

Ostré a agilní řízení, manuál si udržuje životnost. Přeplňovaný 1,6 litrový tříválec má stejně jako v ostatních GR Corollách výkon 300 koní. Morizo z něj vytěží dalších 30 N.m točivého momentu na celkových 400 N.m. Vrchol točivého momentu začíná o něco výše v rozsahu otáček, při 3250 ot/min (oproti 3000 ot/min), a není tak široký, končí při 4600 ot/min (nikoliv 5500 ot/min). V tomto rozsahu otáček je Morizo průrazné a čilé. I když se menší plošina může zdát jako ztráta, při jízdě blízko červené hranice 7000 otáček cítíte další nárůst výkonu.

2023 toyota gr corolla morizo
GR Corolla

Lehké a hbité projíždění zatáček zajišťují pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2, které nahradily gumy Michelin Pilot Sport 4. GR Corolla Morizo je vybaveno přilnavějšími a širšími pneumatikami. Lepší pneumatiky vedou k hodnotě 1,02 g na smykové ploše, což je o hodně více než 0,94 g u modelu Circuit.

Výhodou je také verze šestistupňové manuální převodovky s blízkým převodovým poměrem a celkově kratší převody. Díky většímu výkonu, kratšímu převodu a lepivějším gumám má Morizo půlvteřinovou výhodu ve stále důležitějším sprintu na 100 km/h, který zvládne za 4,4 sekundy. Sprint na 160 km/h je o 0,8 sekundy lepší a trvá 11,3 sekundy. Nicméně dodatečné zvýšení tlaku, které umožňuje dosáhnout vyššího výkonu ve středním pásmu, je spojeno s o něco větším zpožděním, což se projevuje zrychlením z 50 na 90 km/h o 0,7 sekundy.

Slabé stránky

Je to Corolla za 50 tisíc dolarů (1,1 milionu Kč). Drsná jízda pro každodenní ježdění a můžete si vzít jen jednoho kamaráda. Stejně jako u okruhu, i u GR Corolla Moriza standardní přední a zadní diferenciály s omezenou svorností Torsen obratně maximalizují trakci. S vroubkovaným řazením převodovky je radost pracovat. Přepracované jsou také brzdové kanály a Morizo zastaví z rychlosti 110 km/h na 46 metrech, což je o 4,5 metru méně než Circuit, i když největší zásluhu na tom mají pneumatiky Cup 2.

Pro zvýšení tuhosti konstrukce má GR Corolla Morizo další výztuhy v místě, kde by se obvykle nacházelo zadní sedadlo. Odpružení je nově naladěné, ale zůstává na tvrdé straně. Na závodní trati je to sice vítané, ale hlasitá a zuby drkotající jízda na michiganských hrbolatých silnicích delší jízdou vyčerpává.

2023 toyota gr corolla morizo
GR Corolla Morizo – interiér

Stojí sice 51 420 dolarů (1,1 milionu Kč). Nicméně když usednete za volant a prohlédnete si interiér, neunikne vám, že Morizo má základ v ekonomickém voze za 23 tisíc dolarů (500 000 Kč). Ale 200 šťastných majitelů Moriza si lacinosti pravděpodobně nevšimne, když se budou prohánět po okruhu. GR Corolla Morizo je sice hatchback, ale jeho jízdní vlastnosti, cit pro řízení a výkon ho řadí do stejné třídy jako dvoumístné sportovní vozy. To je dostatečně dobrý důvod, proč nemít zadní sedadlo.

Zdroj: caranddriver, Vapol