Robotaxi od Tesly do roku 2024

Robotické taxi – robotaxi – prý vyrobí Tesla do roku 2024. Generální ředitel řekl, že toto taxi bude velmi výkonný produkt.

Tesla vyrábí „speciální robotaxi“ bez volantu a pedálů. Plánuje ho uvést na trh v roce 2024, oznámil generální ředitel Elon Musk během středečního hovoru o čtvrtletních výsledcích společnosti.

Vozidlo bude podle Muska „vysoce optimalizované pro autonomii“. Zopakoval, že nebude mít žádné fyzické ovládací prvky pro řidiče, což znamená, že jeho uvedení na trh závisí na tom, zda společnost v příštích dvou letech dokončí práce na svém kompletním zásobníku pro samořízení.

Robotaxi bez pedálů
Robotaxi bez pedálů

Plán společnosti Tesla uvést jej na trh v roce 2024 se zdá být poněkud ambiciózní. Vzhledem k tomu, že alespoň ve Spojených státech neexistuje žádná rozsáhlá legislativa, která by se vztahovala na vozidla tohoto typu nabízená spotřebitelům. Možná i proto se nemluvilo o tom, komu je robotaxi určeno. Musk odmítl odpovědět na otázku investorů, jejímž cílem bylo pochopit, zda bude vozidlo nabízeno vozovým parkům, které jej budou provozovat jako službu, nebo zda půjde o něco, co si bude moci koupit přímo spotřebitel.

Co se týče vzhledu, Musk minulý týden při otevření nové továrny Gigafactory v texaském Austinu řekl, že robotaxi bude mít „futuristický design“. Dá se předpokládat, že to znamená spíše Cybertruck než Model S. Pokud jde o další podrobnosti, Musk je drží v tajnosti s výjimkou jednoho důležitého údaje.

„Existuje řada dalších inovací, které jsou podle mého názoru velmi zajímavé. Ale je to v podstatě optimalizované. Například snaha o dosažení nejnižších plně uvažovaných nákladů na kilometr,“ řekl během hovoru.

Robotaxi levnější než autobus?

Musk tvrdí, že realizace tohoto cíle přinese robotaxi Tesla „5 až 10krát nižší náklady na kilometr“, i když neuvedl, v porovnání s čím. Tvrdí také, že projekce nákladů společnosti Tesla určily, že „jízda robotaxi bude stát méně než dotovaná jízdenka na autobus nebo metro“, což může naznačovat plánovaný obchodní model společnosti pro její připravované robotaxi. Již dříve Tesla zmínila, že staví plně autonomní vozidlo za 550 000 korun, které může, ale nemusí mít volant. Není jasné, zda mluvili o stejném vozidlu.

Ať tak či onak, Tesle zbývá na upevnění výroby, legislativy a zdokonalení plně samořídicího softwaru tak, aby fungoval podle standardů přijatelných pro úroveň autonomie 5, pouhých 32 měsíců, a to je za tak krátkou dobu docela náročný itinerář.

Futuristický vzhled robotaxi
Futuristický vzhled robotaxi

Bez volantu

Myšlenka Tesly bez volantu nebyla zrovna tajemstvím. O Muskových snech o robotické nápravě ani nemluvě. Tesla také předpokládala, že do roku 2020 integruje stávající vozidla na silnicích do svého programu autonomních jízd, nazvaného „síť Tesla“. To se nestalo.

Musk navíc očekával, že vozidla Tesla se nakonec zbaví lidského ovládání, i když poznamenal, že k tomu pravděpodobně ještě nějakou dobu nedojde. Zdá se však, že Tesla plánuje toto období odstavení u svého nového vozidla zcela přeskočit.

„Myslím, že bude existovat přechodné období. Lidé převezmou řízení od robotaxi. Jakmile budou regulační orgány spokojeny s tím, že nemáme volant, prostě ho odstraníme,“ řekl Musk v roce 2019.

Společnost Tesla plánuje uspořádat akci k oznámení produktu svého vozidla bez řidiče někdy v roce 2023.

Zdroje: The Drive, TowPoint