Čtvrtá etapa dakarské rallye

Středeční čtvrtá etapa dakarské rallye přinesla závodníkům spoustu výzev v podobě nevyzpytatelných dun a hor tvořených pouze pískem

Středeční čtvrtá etapa dakarské rallye přinesla závodníkům spoustu výzev v podobě nevyzpytatelných dun a hor tvořených pouze pískem. Závodníci se museli popasovat se složitou navigací přes písečné duny na trati z Háilu a zpět. Celková délka trasy měřila 573 km, respektive 425 km měřeného úseku.

A zase ti (úspěšní) čeští kamioňáci

425 km v arabských písečných dunách se jevil jako tvrdý oříšek pro všechny jezdce ve všech kategoriích. Avšak i přes veškeré těžkosti se na první místo čtvrté etapy opět dostal Martin Macík. Do cíle se dopravil s devítiminutovým náskokem nad druhým Holanďanem Mitchelem van den Brinkem. V polovině závodu vedl jiný Nizozemec – Huzink. Toho však na 282. kilometru Macík předjel a nikoho dalšího před sebe nepustil. Na letošním Dakaru vyhrál již čtvrtý závod z pěti. I přesto chybí Macíkovi na vedoucího Lopraise 39 minut a tudíž mu patří až čtvrtá příčka.

Avšak i přes veškeré těžkosti se na první místo čtvrté etapy opět dostal Martin Macík. Do cíle se dopravil s devítiminutovým náskokem nad druhým Holanďanem Mitchelem van den Brinkem
Martin Macík si dojel pro čtvrté vítězství

Na třetím místě skončil další český favorit Aleš Loprais. Ten si díky třetímu místu zajistil první místo v průběžném hodnocení celé letošní dakarské rallye.

Další český závodník Jaroslav Valtr dojel na osmém místě se ztrátou 43 minut a v celkovém hodnocení zaujímá třetí příčku.

Motocykly ve čtvrté etapě

Český závodník Martin Michek si dnešní závod chválil. Dojel na 14. místě a stejné místo mu patří i v celkovém hodnocení rallye. „Čtrnácté místo je bomba! Na trase jsme měli méně kamenů, což je super. Jenže nás pustili do písku s velbloudí trávou, která neuhýbá, takže se hodně cvičilo s motorkou. Byla to pumpovačka, jsem vycucaný do maxima,“ oddechl si po závodě v bivaku Michek.

Dojel na 14. místě a stejné místo mu patří i v celkovém hodnocení rallye
Český závodník Martin Michek si dnešní závod chválil

Další český motocyklový závodník Milan Engel si dojel pro 28 místo, i s technickými problémy v závěru celé etapy.

Automobily

Čtvrtá etapa v kategorii automobilů přinesla opět souboj legend, když zvítězil Francouz Sébastien Loeb jen o 13 sekund před legendárním Stéphanem Peterhanselem. V čele celkové rallye je stále katarský jezdec Násir al-Attíja.

Český automobilový reprezentant Martin Prokop dojel na 17. místě jako ve včerejší etapě
V čele celkové rallye je stále katarský jezdec Násir al-Attíja

Český automobilový reprezentant Martin Prokop dojel na 17. místě jako ve včerejší etapě. Díky tomuto umístění se posunul z desáté pozice na devátou. Prokop však měl problémy s pneumatikami a tlakem uvnitř. Kvůli tomu se mu nedařilo efektivněji vyjet vysoké písečné duny. I přes nespokojenost ze závodu si celkově polepšil.

Zdroje: sport.cz, Top-Vozíky