Audi chce koupit McLaren

V půlce listopadu naznačovaly zaručené zprávy, že Audi chce koupit McLaren. Kromě továrny na výroby supersportů by tak získalo i tým Formule 1. Vypadá to, že pro Audi je motorsport extrémně důležitý. Navíc za vývoj aut pro Dakar zaplatilo nehoráznou sumu peněz. A teď výrazně navýšilo nabídku i pro McLaren.

Formule 1 získala v posledních letech na popularitě po celém světě, úspěch v USA je pak přímo raketový. Není se čemu divit, velcí hráči se snaží ukořistit svůj díl koláče a nemají problém za to zaplatit. Naposledy se na autech objevila loga amerických gigantů Oracle a Google, uzavřely se lukrativní sponzorské smlouvy s Red Bullem a McLarenem. A protože od roku 2026 začnou platit nová pravidla ohledně motorů, zájem mají i automobilky. Původně to vypadalo, že na námluvy u McLarenu půjde s Audi i BMW (to mělo mít údajně zájem o divizi silničních aut), ale to couvlo. A Audi teď navýšilo nabídku o třetinu na 650 milionů eur, tedy na cca 16 120 000 000 Kč, za celou McLaren Group.

Co na to McLaren?

McLaren pod Audi?
McLaren pod Audi?

McLaren se k tomu zatím nevyjádřil. Ale všichni víme, že jsou nabídky, které se neodmítají, a tohle by mohla být jedna z nich. Zvlášť když si uvědomíme, že McLaren moc dobře ví, že potřebuje strategického partnera a silný vývojový tým. Stáj je sice jedním z nejpopulárnějších týmů F1 a má na svém kontě osm konstruktérských titulů (stejně jako Mercedes) a 12 jezdeckých titulů, ale týmu se v posledních letech příliš nedaří. Kromě loňského double v Monze od Daniela Ricciarda a Landa Norrise tým z Wookingu v posledních letech nic výraznějšího nepředvedl a vstup do letošní sezony je taky tristní.

Zak Brown, ředitel McLarenu, připustil, že námluvy proběhly: „Audi i Porsche by chtěly do Formule 1, to vědí všichni. Mluvili o tom s mnoha lidmi a můžete se dohadovat, jestli i s námi. My jsme teď ale spojení s Mercedesem a jsme spokojeni, platný kontrakt na pohonné jednotky máme do roku 2025.“

„Zeptejte se víc v Red Bullu na Porsche,“ odváděl před pár měsíci pozornost. Jenže co si budeme povídat, Porsche a Audi jsou jedna ruka a společný vývoj motorů by ušetřil náklady. A Audi o McLaren opravdu stojí. Poté co Němci opustili nijak záživnou Formuli E a nastoupili do dálkových rally, jako je Dakar, by mohla být Formule 1 atraktivním způsobem, jak se ještě víc ukázat a jak získat další znalosti a zkušenosti.

Když Zak Brown komentoval první zvěsti, řekl také, že „čas na zhodnocení naší situace samozřejmě přijde, podíváme se na naši situaci, možnosti a rozhodneme o budoucnosti po roce 2022“.

Zdroje: Garáž, TowPoint