Týmy F1 odstraňují z vozů lak, aby ušetřily na hmotnosti

Úspora hmotnosti je letos v F1 tak extrémní, že týmy obětují své vozy, aby se zbavily každého gramu.

F1 má letos se svými vozy něco, co by internet rozhodně nazval bojem. Nekontrolovatelné porcování a téměř u každého týmu značně naddimenzovaná konstrukce. Toto vypadá dva nejzásadnější problémy, se kterými se inženýři potýkají, když se snaží přinést uprostřed sezóny vylepšení. Týmy tápou při hledání řešení na svých konkrétních vozech, ale většina se shoduje na jedné věci. Odstraňují lak, aby vůz odlehčili.

Vozy F1 jsou nyní skutečně nejtěžší, jaké kdy byly. Původní předpisy stanovují jejich minimální hmotnost. Tedy hmotnost, které se týmy chtějí při konstrukci vozu co nejvíce přiblížit – 795 kilogramů. Ani to však nestačilo a týmy si po prvních testovacích jízdách vyjednaly zvýšení hmotnosti o tři kilogramy.

Argumentem bylo, že vzhledem k tomu, že vozy F1 mají v roce 2022 mnohem více společných dílů, jsou týmy v rámci úsporných opatření bezmocné, aby na některých místech, jako jsou nová, 18palcová kola, ušetřily. Namísto toho, aby si týmy obstarávaly nebo dokonce vyráběly vlastní kola, jsou nyní všechny válce F1 dodávány společností BBS, takže týmy nemají možnost měnit to, co s nimi dělají. Existuje poměrně rozsáhlý seznam dalších společných dílů pro vozy 2022, včetně věcí, jako je zdvihací čerpadlo, které podle všeho selhalo na obou vozech Red Bull v Bahrajnu.

To vše může znít trochu přehnaně. Týmy si stále staví vlastní podvozky od základu, ať už s bočními podvozky nebo bez nich. Takže je zde obrovský prostor pro přerozdělení nebo změnu hmotnosti vozů. Ale F1 se samozřejmě pohybuje v jemných mezích a jednou z těch jemnějších, se kterými si týmy pohrávají, je odstranění laku z vozů, aby místo livreje zůstala odhalená uhlíková vlákna.

Týmy F1 opakovaně sahají k netradičním řešením

Jedním z týmů, který nedávno změnil svou barvu, aby ušetřil pár gramů, je Williams. V Austrálii měl na svém voze podstatně více holých karbonových vláken než při zahájení sezóny v Bahrajnu.

Není to poprvé, co týmy F1 přistoupily k extrémním úpravám laku kvůli úspoře hmotnosti. Red Bull a Ferrari přešly na vozy s matným vzhledem, aby ušetřily hmotnost použitím lehčího laku podle předchozích předpisů. A lak hraje velkou roli v tom, jak se vůz F1 chová. Musí být dokonale hladký, aby nenarušoval aerodynamiku a měl správný tepelný účinek na vůz.

Týmy se už letos potýkají s přehříváním (Alpine, Alfa Romeo a Red Bull kvůli tomu odstoupily v Bahrajnu) a to se zhoršuje nebo přinejmenším představuje riziko, pokud používáte holý karbon. Týmy musí nejen zjistit, kde mohou lak oholit, aniž by urazily sponzory, ale také se musí strategicky vyhýbat místům, kde by lak mohl být součástí tepelné správy vozu.

Snímání laku může znít jako maličkost, ale na voze F1 je vše řízeno velmi kriticky. Aston Martin uvedl, že se mu od začátku sezóny podařilo z vozu odstranit až 350 gramů. Vzhledem k tomu, že některé týmy údajně překročily minimální hmotnost až o 10 kg, je to významná úspora.

Zdroje: The Drive, TowPoint