Velká cena Bahrajnu nejsledovanější závod od roku 1995

Velká cena Bahrajnu

Velká cena Bahrajnu 2022 jako nejsledovanější závod F1 na ESPN od roku 1995. Vysoká sledovanost je dobrou předzvěstí dalšího růstu tohoto sportu.

Formule 1 měla v minulosti vždy problémy proniknout na americký trh. To se v posledních letech začalo měnit a seriál si nadále buduje vztah k americkému publiku. Jak uvedla CNBC, letošní úvodní Velká cena Bahrajnu zaujala největší kabelovou sledovanost závodů od roku 1995.

Podle metrik společnosti Nielsen, které uvádí ESPN, přilákala Velká cena Bahrajnu v době od 12:30 do 12:45 východního času 1,5 milionu diváků. Průměrná sledovanost se po celou dobu udržovala na 1,3 milionu diváků. Sledovanost znamená výrazný skok nad průměr 927 000 diváků, kteří si závod naladili v loňském roce. Pozoruhodné je, že se jednalo o nejsledovanější závod Formule 1 na americké kabelové televizi od Velké ceny Brazílie v roce 1995, která zaujala 1,74 milionu diváků.

Navazuje také na loňský úspěch ve sledovanosti. V sezóně 2021 sledovalo jeden závod na kanálech ESPN a ABC 934 000 diváků, což je obrovský skok o 54 % oproti roku 2020. Toto číslo ve skutečnosti překonává čísla sledovanosti předchozí rekordní sezóny 1995, kdy si ji v průměru za celý rok naladilo 748 000 diváků.

Velká cena Bahrajnu – naděje na větší sledovanost tohoto sportu?

Vzhledem k dramatičnosti loňského finále sezóny a příslibu lepších závodů nových vozů, které budou debutovat v roce 2022. Není tedy překvapením, že se diváci hrnuli ke sledování prvního závodu sezóny. Ve velké ceně Bahrajnu si Charles Leclerc připsal pohodlné vítězství pro Ferrari, zatímco Red Bull se zadusil dvojitým DNF, když oba vozy postihly mechanické poruchy v závěrečných kolech závodu. Nakonec si Carlos Sainz Jr. a Lewis Hamilton přivezli domů druhé, respektive třetí místo pro Ferrari a Mercedes.

Dnešní stav F1 v Americe je na hony vzdálen jejímu nejhoršímu bodu. Tehdy se na start proslulé GP USA 2005 postavilo pouhých šest vozů. Jak uvedl server Motorsport.com, problémy s pneumatikami zabránily startu čtrnácti vozům. Kompromisu, který by umožnil týmům používajícím pneumatiky Michelin bezpečně závodit, se nepodařilo dosáhnout. Fanoušci na tribunách tak museli sledovat frašku závodu, zatímco o tom, co se dělo v zákulisí, se nedozvěděli prakticky nic.

Zásluhu na oživení tohoto sportu v USA má obvykle velmi populární seriál Drive to Survive společnosti Netflix. Čtvrtá sezóna se objevila těsně před začátkem sezóny 2022 a zachycuje příběhy, které se odehrály během krutého boje o mistrovský titul v roce 2021 mezi Lewisem Hamiltonem a vzpínajícím se rivalem Maxem Verstappenem.

Seriál chválili za přilákání nových fanoušků ke sportu. A to díky svému vyprávění zaměřenému na příběh a uhlazeným produkčním hodnotám. Formát slouží k tomu, aby pomohl nové fanoušky seznámit s tím, co může působit jako technicky složitý a někdy matoucí sport, který musíte sledovat.

Vysoká sledovanost je vynikajícím znamením pro budoucnost F1. Vysoká sledovanost jen podpoří vstup nových týmů do tohoto sportu. Zároveň také zvýší příjmy z reklamy pro ty, kteří již v soutěži působí. Doufejme, že si závody udrží vysokou úroveň po celý rok a čísla budou dále stoupat.

Zdroje: car and driver, TowPoint