McLaren 765LT Spider udržuje 755 koní jen stěží

Cestovní kabriolet to není. Dlouhoocasý Spider 765LT od McLarenu je šílená brutalita, která vám vyčeše vlasy a vyrazí dech.

McLaren 765LT Spider z roku 2022 má tvrdý zásah. Koňské síly? Několik stád! 755 koňských sil z 4,0litrového osmiválce se dvěma turbodmychadly. Točivý moment? 590 N.m., dost na to, aby se vám zkroutily kalhotky, i když v nich ještě sedíte. McLaren tvrdí, že z nuly na sto zrychlí za 2,7 sekundy, dosáhne maximální rychlosti 330 km/h.

Nemáme důvod o těchto tvrzeních u kabrioletu pochybovat, protože verze 765LT kupé stanovila během Lightning Lap 2021 rychlostní rekord. Spider je o něco těžší a o něco měkčí, ale od první rychlé zatáčky je jasné, že je stejně rychlý a razantní, jak byste od výkonově zaměřené modernizace dobře vybaveného modelu 720S od McLarenu očekávali.

Co byste možná při pročítání specifikací nepředpokládali, je, že McLaren 765LT Spider lze řídit po horách jednou rukou a přitom plakat. To obvykle není součástí našeho postupu testování supersportů, ale měkce zavírané dihedrální dveře také tvrdě narazí, když jim překážejí prsty. Naštěstí jsou držáky na nápoje vodotěsné, což znamená, že mohly fungovat, a také fungovaly, jako improvizovaná ledová lázeň na cestu domů.

McLaren 765LT
McLaren 765LT

Historie modelu McLaren 765LT

Modely McLaren LT jsou duchovními nástupci modelu F1 GTR Longtail. Jejich recept spočívá v tom, že se vezme již tak báječný supersport, sníží se hmotnost, zlepší se aerodynamika, zvýší se výkon a výsledek se nějakým způsobem přizpůsobí silničnímu provozu. A v případě modelu 765LT je to vyloženě pouliční provoz.

F1 GTR by bylo mnohem obtížnější pilotovat s pěstí v kelímku s ledem, a to díky manuální převodovce, středovému sezení a pozoruhodně tuhému řízení. Model 765LT nemiloval kodrcání po kopcích ve vzlykavé rychlosti, ale držel směr, žádné přešlapování ani loudání. Je také jednodušší nastoupit a vystoupit než F1, a to jak fyzicky, tak finančně.

Jak už název napovídá, 765LT Spider je vzadu delší než 720S. Ale jen o kousek. Zadní část se zvětšila o 0,4 palce, zatímco přední část narostla o 1,9 palce. „McLaren Longnose“ zřejmě nemá takový marketingový šmrnc. Protáhlá karoserie je tunelovitá a zkroucená jako vnitřek mraveniště, každá hrana je strohým příkazem okolním molekulám vzduchu, kdy mají vstoupit, vystoupit a pohnout se tam.

Hardcore aero není vždycky hezké, ale 765LT má hypnotický půvab utažského štěrbinového kaňonu se svým vyčnívajícím předním splitterem, jemně přemostěnými světlomety, jeskynními dutinami dveří a zadní částí z kovového pletiva s voštinovými poutky. Člověk by rád prozkoumal jeho převisy a prohrabával se v jeho lopatkách. Je zajímavější než 720S, organičtější než ostře řezaná Senna.

 Protáhlá karoserie McLarenu 765LT
Protáhlá karoserie

Technické specifikace McLarenu 765LT

Co se týče snížení hmotnosti, McLaren uvádí, že Spider v nejslabším stavu váží 1 400 kg. Aby toho dosáhl, použil titan na výfuky, tenčí skla v oknech, sotva patrná uhlíková vlákna na středovém tunelu, zcela se zbavil koberců a dodává se bez stereofonního systému a klimatizace.

Jak už to u odlehčených vozů bývá, poslední dva prvky lze bez příplatku doplnit. Při kombinované hmotnostní pokutě 11,5 kg by se bez ní obešel jen větší purista, než jsme my. Pokud byste to však udělali, získali byste kabriolet, který je o 80 kg lehčí než 720S Spider a o 49 kg těžší než kupé 765LT. My jsme se s radostí spokojili s tím, že je o deklarovaných 60 kg těžší než kupé a že do otevřené, sluncem ozářené kabiny fouká studený vzduch.

Plameny šlehající z vysoko umístěného výfuku sice nevidíte, ale cítíte je v duši, když rachotíte sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou a naplno využíváte hloupou, ale zábavnou funkci „limit downshift“. U většiny vozů s pádlovým řazením by byl příliš brzký požadavek na snížení rychlosti zamítnut, ale nové nastavení vyhodí několik odrazů od omezovače, když otáčky klesnou na bezpečný bod řazení. Spider díky tomu zní, jako by zapálil všechno za vámi. Možná bychom přece jen vynechali stereo. Kdo by ho potřeboval, když můžete poslouchat ostré praskání a stoupající kvílení dvoulitrového turbodieselu?

Interiér
Interiér

Perličky modelu McLaren 765LT

Když spustíte střechu, máte pocit, jako by pohonná jednotka seděla na sedadle spolujezdce. Střecha jde dolů za 11 sekund při rychlosti do 50 km/h (tedy sotva na volnoběh). Pro naše upíří čtenáře, kteří chtějí hluk motoru bez slunečních paprsků, lze zadní okno spustit, aby dovnitř pronikl všechen vztek a žádný z paprsků.

Se zvednutou střechou a staženými okny McLaren stále zvládá letní vzdušnost. Na poměry supersportů má slušný výhled díky průhledným panelům ve střešních sloupcích a širokým bočním oknům. Největší mrtvý úhel je při brzdění, kdy se aktivní křídlo vyklopí a zakryje zrcátko jako náhlé zatmění slunce. Výhled přes křídlo v poloze pro snížení přítlaku nebo při nejnižší maximální rychlosti je dobrý díky malému výřezu uprostřed, který má navíc tu výhodu, že chrání drahá karbonová vlákna před opečením od ohnivých výfukových trubek. Také, abychom citovali designéra McLarenu Roba Melvilla, „vypadá drsně“.

K dosažení stejně drsných výkonů bylo potřeba více než jen přidat plyn do motoru modelu 720S, který už tak nebyl žádným oříškem. McLaren vylepšil vnitřní části motoru, včetně pístů a těsnění. Změnil řídicí jednotku a palivový systém, aby se do motoru dostalo více plynu, a přepracoval výfukový systém, aby se minimalizoval protitlak. Přidání výkonu však nestačilo. Cílem bylo přidat na dramatičnosti. Takže všechny převodové poměry jsou blíže u sebe než v modelu 720S. Výsledkem je kulometné řazení v rychlém sledu za sebou. To by za normálních okolností vyžadovalo těžší fyzické převody, aby zvládly zvýšené namáhání, ale McLaren zvolil pro vnitřní části převodovky pevnější, lehkou slitinu používanou v závodech Formule 1, aby se vyhnul přidávání další rotační hmoty.

McLaren 765LT
McLaren 765LT

Brzdy

Závodní technika se opět uplatnila při chlazení brzd, které jsou přiváděny vzduchem prostřednictvím chladicích kanálů třmenů inspirovaných modelem F1, které mohou snížit teplotu brzdových destiček o 50 stupňů během ostrého provozu na trati. Samotné třmeny jsou monoblokové jednotky z modelu Senna. Pokud chcete kompletní karbon-keramické kotouče z modelu Senna můžete je mít za příplatek.

Díky velkým kotoučům a křídlové vzduchové brzdě se Spider cítil schopný zastavit jako Road Runner z Looney Tunes, sklouznout až na okraj útesu a sledovat, jak ho Wile E. přejede a zběsile couvá. Pro jízdu na silnici je to obrovská přehnanost, ale to je v tomhle autě všechno.

McLaren přepracoval odpružení, aby se dosáhlo tvrdší a spojenější jízdy. Přední a zadní pružiny jsou vyšší než v modelu 720S a fyzické tlumiče i software, který je ovládá, byly překalibrovány na nižší hmotnost a cílenější poslání modelu 765LT Spider. V režimu Comfort sice cítíte nerovnosti, ale neprorazí je. V režimech Sport a Track je to jako procházet se po obývacím pokoji v punčochách poté, co někdo rozházel po podlaze kostky Lega. Je to příšerné. Neobtěžujte se, pokud nejedete na okruh.

Design propracovaný do detailu
Design propracovaný do detailu

Interiér McLarenu

Na druhou stranu, pokud si nastavíte motor – který je oddělený od odpružení – získáte okamžitou odezvu na plyn a výše zmíněné zadní plameny. Takže nezaspěte na tlačítku Active, které odemyká možnosti režimů. Bonus navíc. Vyvolání režimu Track vyvolá proměnu přístrojového štítu, protože větší displej se schová do úzkého pruhu jako zaměřovač periskopu a zůstane jen to nejpodstatnější o otáčkách, rychlosti a převodovém stupni.

Otočný sdružený přístrojový panel je nejzajímavějším prvkem interiéru modelu 765LT. Je záměrně holý. Převážně z umělého semiše a odhaleného karbonového výpletu. K dispozici je záložní kamera, což je na parkovištích požehnání, i když je podle očekávání špatně vidět, když je střecha na ostrém slunci dole. Jak již bylo zmíněno, jsou zde držáky nápojů. Sedadla, další trik Senny, nejsou nesnesitelná, ale na večer s šálkem kávy a románem byste se do nich neusadili. Nejlepší je nechat se nabudit adrenalinem, abyste nemuseli příliš myslet na pohodlí. Naštěstí je adrenalinový zážitek vzdálený jen pouhým sešlápnutím pedálu.

McLaren
McLaren

Závěrem

Spidera snadno jednou postavíte na rovnou nohu. Podruhé je to jako návrat na místo zásahu elektrickým proudem. Střeva se zalévají vodou a zvažuje se uzavření životní pojistky. Jediné, co pracuje tvrději než vaše nervová soustava, je řízení trakce. To zachycuje protáčení kol při každém převodovém stupni a udržuje Spider v přímém směru a ještě zázračněji v zatáčkách. Člověk očekává, že zastaví a najde desetipaprsková kola roztavená do lehké spirály, z níž kape přehřátá guma do louže Pirelli, ale jsou tam, sotva zahřátá. Tu a tam pokapaná jedním z mála kousků štěrku, který se nevrhl do chladicích kanálů ve dveřích. Když je otevřete, přistane vám u nohou malá lavina kamínků, oběť bohům asfaltu.

Na 765LT Spider není nic rozumného. Je to pozvánka do problémů s minimálním komfortem na cestě. Při jízdě s ním po městě se neustále snažíte o zvednutí přídě. A když se dostanete na rovnou plochu, bude na vaše přátele plivat kameny. Když nastartujete, vzbudí všechny vaše sousedy. Není to nemožné pouliční auto, ale rozhodně není zdvořilé a snadné. To je ale součást jeho kouzla. Někdo jezdí na koni, jiný na býkovi. A dělají to jednou rukou.

Zdroje: Car and Driver, Vapol