Společnost ABB Robotics a roboty umělecky natřená auta

Indická společnost ABB Robotics začne roku 2023 s robotickými uměleckými nátěry na automobily

Společnost ABB Robotics vytváří umělecky natřená auta s dětským umělcem Advaitem Kolarkarem.

John Lennon si v 60. letech nechal nalakovat svůj Rolls-Royce Phantom V personalizovaným psychedelickým designem. BMW Andy Warhola, který si nechal namalovat v 70. letech, má nyní údajně hodnotu přibližně 50 milionů liber (1,44 miliardy Kč). A nyní se robot naučil malovat umělecká díla na auto.

Podle bývalého designéra Jaguaru a Aston Martinu Iana Calluma to znamená, že automobilky začnou brzy na vaše nové auto malovat originální umění.

„Na silnici je tolik aut a vy víte, že všechna vypadají velmi podobně. Avšak lidé chtějí personalizaci,“ věří Callum, kterého proslavily designy vozů Aston Martin Vanquish a Jaguar I-Pace.

„Nabídka v tomto laku je naprosto neuvěřitelná, protože nabízí velmi individuální vzhled každého vozu a také velmi osobní vzhled. Předtím se jednalo o složitý proces. Myslím, že pravá barva na autě je ta správná cesta. Nabízí tedy nejrůznější nové úrovně individuálního designu pro motorový vůz. Ve skutečnosti je to neuvěřitelné.“

Společnost ABB Robotics a její roboti

ABB, jejíž roboti staví a lakují auta v továrnách po celém světě, má ve své lakovací hlavě nového robota s 1000 tryskami. Robot je schopný malovat složité vzory v mnoha barvách. Testování proběhlo v tajném zařízení a předpovídá se, že technologie začne v provozu během příštího roku nebo dvou.

ABB pověřilo osmiletého umělce Advaita Kolarkara, jehož abstraktní díla se doposud prodala za více než 2,88 mil. Kč. Příští týden má svou první samostatnou výstavu v luxusní galerii Chelsea a kolektiv metaverse pro digitální design s názvem lllusorr. To proto, aby vytvořili umění pro robota, který zkusí malovat na recyklované SUV.

Zázračné dítě Advaita Kolarkar

Kolarkar, kterého jmenovali jedním ze 100 nejlepších zázračných dětí na světě, namaloval svou monochromatickou zakázku Zebra Utopia na plátno na podlaze svého ateliéru doma v Indii. Řekl, že si představoval, jak Pegas letí v říši snů. Nicméně mytický okřídlený kůň je černobílý jako zebra. Poté obraz naskenovali, aby jej robot společnosti ABB Robotics namaloval na auto.

„Nemohl jsem uvěřit, že robot maluje umělecké dílo vůbec poprvé,“ zářil Kolarkar, když viděl robota v akci. „A není to ledajaké umělecké dílo. Je to moje umělecké dílo. Myslím, že umění a roboti mají podobnost. Oba jsou v interakci se světem a mají moc změnit svět k lepšímu.“

Osmiletý indický zázračný chlapec pomůže firmě ABB Robotics svými abstraktními kresbami. Jeho kresby následně robot vyzkouší poprvé natřít na vyřazené vozy SUV
Advait Kolarkar

Illusorrovo dílo je celé vytvořené digitálně, takže svůj design spojili s podobou auta na počítači. Motivace pro jejich tříbarevný futuristický design přišla zničehonic.

„Inspirací je inspirace samotnou přírodou. Rychlost a proudění vzduchu kolem vozu, které je vytvořené pohyby vozu,“ řekl Begüm Aydinoglu, spoluzakladatel Illusorr.

„Můžete malovat na auto tradičními technikami, ale některá umělecká díla vyžadují robotické provedení, protože lidské oko nebo lidské ruce nedokážou provést takovou úroveň složitosti kresby.“

ABB tvrdí, že její systém Pixelpaint je udržitelný a šetří barvu a čas.

Výrobci luxusních automobilů se stanou pravděpodobně prvními, kdo přidá na svůj seznam ziskových možností zakázkovou uměleckou malbu. Nový Range Rover má například tisíce personalizovaných možností.

„Mohlo by to přesáhnout něco, co je elitní a něco, co je velmi úzce specializované. Myslím, že můžete přejít na vozy pro polomasový trh,“ uzavřel Callum. „Vidím, že se to aplikuje na auta, která bychom si mohli koupit ty a já. Myslím, že je to nesmírně vzrušující.“

zdroj: autocar, Vapol