Volvo S60 končí výrobu. Švédská automobilka vsází na model EX90

Volvo S60. Společnost potvrdila, že po 24 letech v USA a třech generacích ukončí tento měsíc výrobu tohoto modelu

Volvo S60, často opomíjená švédská alternativa k BMW řady 3 a Mercedesu-Benz třídy C, je na konci své cesty. Společnost potvrdila, že po 24 letech v USA a třech generacích ukončí tento měsíc výrobu modelu S60.

Konec sedanu S60 a zaměření se na model EX90

„Po pěti letech ukončí společnost Volvo Cars na konci června 2024 výrobu sedanu S60 v Ridgeville v Jižní Karolíně pro USA a některé další trhy, aby se mohla zaměřit na zcela nový model EX90,“ uvedl mluvčí Volva pro Motor1.

Třetí generace Volva S60 debutovala v modelovém roce 2019 a stala se první verzí sedanu vyráběnou v USA v závodě Volvo v Jižní Karolíně. Během pětileté výroby jsme se dočkali několika iterací třetí generace modelu S60, od základní verze T5 s výkonem 252 koní až po výkonově orientovaný model Polestar Engineered.

Pomalé prodeje

V porovnání se svými kolegy se model S60 prodával pomalu. V nejúspěšnějším roce Volvo nikdy neprodalo více než 20 000 kusů a v posledních třech letech se prodeje pohybovaly kolem 10 000 až 12 000 kusů ročně. Mezitím BMW i Mercedes-Benz prodaly v loňském roce přibližně 33 000 exemplářů svých sedanů řady 3 a třídy C.

Na řadu přichází EX90

Zánik modelu S60 uvolní místo vozu, o němž Volvo doufá, že bude pro značku mnohem ziskovější: EX90. EX90 je prvním plně elektrickým třířadým SUV automobilky a je vybavený velkou baterií o kapacitě 111,0 kWh. Baterie poskytuje výkon až 496 koní a odhadovaný dojezd se pohybuje okolo 482 km.

Cena Volva EX90 začíná na 77 990 dolarech. Výroba začala na začátku tohoto měsíce, takže pokud ho chcete, vydejte se k místnímu prodejci.

Historie modelu S60

Volvo S60 se poprvé představilo na trhu v roce 2000 a přineslo na trh to nejlepší z toho, co Volvo nabízí – bezpečnost, elegantní design a kompaktní rozměry. Během svého působení se vyrábělo v továrnách v belgickém Gentu a švédském Torslandě. Model se stal oblíbeným díky svému spojení luxusu, výkonu a bezpečnosti​​​​.

Malá poptávka po sedanech

Důvodem ukončení výroby modelu S60 se stala rostoucí popularita crossoverů a SUV, která vedla k poklesu prodeje sedanů. Volvo se rozhodlo investovat do vývoje elektrických vozidel a modelů SUV, které jsou v současnosti mnohem úspěšnější. Dalším faktorem měla být vysoká cena výroby na platformě Scalable Product Architecture (SPA), která se pro S60 používala​​​​.

Toto rozhodnutí také umožňuje společnosti Volvo soustředit své zdroje na inovace a technologický pokrok, což je v souladu s jejich strategií plné elektrifikace vozového parku a přechodu na nové platformy a technologie​​.