Nissan Z 2023 – první jízda

Nejnovější model Nissan Z s výkonem 400 koní, šestistupňovou manuální převodovkou a stylem inspirovaným retro stylem je naprosto dokonalý.

Na to, že se vůz jmenuje podle posledního písmene abecedy, měl vůz Z neuvěřitelně silný start.

Historie modelu Nissan Z

Datsun 240Z první generace, který se stal okamžitým hitem, když v roce 1970 dorazil na naše území, měl elegantní dlouhou kapotu, svažující se střechu typu fastback, hranatou záď typu Kamm a výkonný řadový šestiválec s horním vačkovým hřídelem pohánějící zadní kola. Startovní cena pouhých 90 000 korun, což je v dnešních penězích asi 620 000 Kč, vedla k úžasnému nováčkovskému roku. Nakonec se z modelu 240Z stal model 260Z a poté 280Z a z Datsunu se stal Nissan. Ale 53letá historie vozu působila tak trochu jako horská dráha. Vysoké prodeje, ocenění a úspěchy v závodech se setkaly s rostoucími cenami, zmenšujícím se trhem sportovních vozů a osmi modelovými roky, kdy se Z vůbec neprodávalo.

Nissan doufá, že s novým modelem Z z roku 2023 se mu podaří vrátit vzrušení. Začíná to už samotným názvem. Až dosud sousední číslo vždy představovalo metrický zdvihový objem motoru v trojmístné zkratce. Model 2023 Z je poháněn 3,0litrovým šestiválcem s dvojitým turbodmychadlem a konvence minulosti vyžadují, aby se jmenoval 300Z nebo 300ZX. Marketingová porada pravděpodobně usoudila, že číslo nižší než u posledního modelu 370Z by mohlo být považováno za krok zpět. Zdvihový objem motoru však sportovní vůz Nissanu nedefinuje, je to jeho zetko.

Nissan model Z
Nissan model Z

Současná situace modelu Z

V tomto směru je nové Nissan Z na jedničku. Drží se klasického vzorce, který byl společný všem předchůdcům. Dvoje dveře, pohon zadních kol a prvotřídní šestiválcový motor. Zachovává si také příklon k cenově dostupnému výkonu, který obnovily modely 350Z a 370Z. Toto Z se dodává pouze ve dvou stupních výbavy. Sport za 970 000 korun a Performance za 1 200 000 korun. K dispozici je také startovací edice se speciálním lakem a výbavou nazvaná Proto za 1 300 000 korun, ale její počet je omezen na 240 kusů. Tyto ceny se nemění, ať už vyberete šestistupňovou manuální nebo devítistupňovou automatickou převodovku, a kromě barvy exteriéru a barevných schémat interiéru není k dispozici žádná volitelná výbava.

Design modelu Nissan Z

Při osobním pohledu na vůz pod modrou oblohou snadno zjistíme, že se designérům povedl. I když nové Z sdílí základní platformu s modelem 370Z do té míry, že mají společný rozvor 100,4 palce, šířku 72,6 palce a výšku 51,8 palce. Svažující se zadní linie střechy je v podstatě stejná, ale nyní ji rámují jemněji svalnaté zadní boky. Rozteklý vzhled zadní části vozu 350/370 je minulostí a nahradilo jej ostré svislé zadní odříznutí, které mnohem více připomíná záď původního Zetka, s vodorovně prořezanými zadními LED světly, která jsou ozvěnou úžasného modelu 300ZX z 90. let.

Mírně změněný design
Mírně změněný design

Rozdíly oproti předchozím modelům

Nové Z je o 12 cm delší než dřívější model a veškerá přidaná délka se nachází v přídi. Bylo to nezbytné, protože šestiválec se dvěma turbodmychadly vyžaduje skutečný klubový sendvič tepelných výměníků, kde se k obvyklému chladiči a kondenzátoru klimatizace přidává mezichladič vzduch-kapalina a chladiče převodovky a oleje. To konstruktéry sotva vyvedlo z míry, protože jim to umožnilo protáhnout kapotu a upravit příď jako poctu modelu 240Z. Výsledkem je také velká hranatá mřížka chladiče pod přední hranou kapoty, která se zdá být méně nápadná, když stojíte vedle ní, než z přízemní perspektivy na většině fotografií.

Balení motoru VR30DDTT stojí za to. Jedná se o stejný šestiválec, který pohání modely Infiniti Q50 a Q60 Red Sport, a jeho výkon 400 koní při 6400 otáčkách za minutu a točivý moment 350 N.m při 1600 otáčkách za minutu zastiňují váš starý 370Z s přirozeným nasáváním o nějakých 68 koní a 80 N.m. S hmotností kolem 1500 kg je Sport zhruba o 70 kg těžší než základní verze předchůdce, a to především kvůli novému motoru. Šestiválec se dvěma turbodmychadly však úspěšně skrývá hmotnost navíc, protože na každého koně nyní připadá zhruba devět kilogramů, zatímco u 370Z to bylo 4,5 kilogramů na koníka. Při ostré jízdě na okruhu se Zetko cítilo náležitě rychlé a dychtivé. Prodleva turba se ani jednou neprojevila, takže motor dokázal věrohodně napodobit přirozené sání.

Více k technickým vlastnostem Nissanu Z

Není divu. Integrované výfukové potrubí těsně přiléhá k bokům bloku. Turbodmychadla mají zabudované snímače otáček propojené s ovládáním wastegate, které udržují otáčky oběžného kola blízko maxima. K dispozici je také recirkulační okruh, který pomáhá udržovat otáčky turbodmychadla při ubrání plynu při nájezdu do zatáčky.

Přepracovaná šestistupňová manuální převodovka je nyní u verze Performance vybavena systémem launch control bez řazení. Ve všech případech je její chod výrazně méně vroubkovaný, což je výsledkem přeprofilovaných detentů. Zároveň díky novému externě namontovanému spojkovému aktivačnímu válečku je záběr spojky výrazně hladší. Pokud jde o devítistupňovou automatickou převodovku, její mohutná pádla řazení jsou součástí neuvěřitelně jednoduchého postupu aktivace nového systému launch control. Podržte brzdový pedál, zatáhněte za obě pádla, sešlápněte plynový pedál, uvolněte brzdy a vydržte. V obou případech modely Performance účinněji usměrňují vzniklý hluk na vozovku prostřednictvím nového spojkového diferenciálu s omezenou svorností, který nahrazuje dosavadní viskózní jednotku.

Nissan Z
Nissan Z

Karoserie

Konstrukce karoserie má větší torzní tuhost, ale body zdvihu zavěšení se nezměnily. Nissan tedy selektivně a chirurgicky upravil podvozek modelu Z, který vychází ze základního modelu 370Z. Úhel natočení předních kol se zvýšil díky novému hornímu řídicímu rameni a elektricky posilovaný hřeben řízení nahradil dřívější hydraulickou jednotku. Dvoutrubkové tlumiče 370Z byly nahrazeny přesnějšími jednotkami s monotrubkami, které vyvíjejí tlumicí sílu mnohem rychleji. Model Sport dostal čtvercové pneumatiky o rozměru 245/45R-18, zatímco Performance má rozložené pneumatiky 255/40R-19 vpředu a 275/35R-19 vzadu.

To vše dává dohromady vůz Z, který na trati houževnatě drží a má přístupné limity, které lze snadno políbit a korigovat. Pokud se do zatáčky pustíte příliš tvrdě, je tu trochu nedotáčivosti, ale když uberete plyn, příď se poslušně přikrčí. Je také mnohem živější při každodenní jízdě. Jízda se zbavila své dřívější křiklavosti a hrubý hluk od vozovky už není všudypřítomnou nepříjemností. Řízení se dobře staví a komunikuje na trati, ale při přímém směru se mu to téměř nedaří.

Interiér nového modelu Z
Interiér nového modelu Z

Interiér

Uvnitř kabiny modelu Z jsou rozměry prakticky totožné s 370Z, což není špatně. Volant je nyní teleskopický, což zlepšuje vaše šance na nalezení dobré pozice za volantem. Systém infotainmentu těží z ovladačů hlasitosti a ladění a bezdrátového zrcadlení telefonu. Bohužel ovladače teploty klimatizace jsou osazeny malými číslicemi, které jsou obtížně čitelné. Hlavní hvězdou musí být konfigurovatelný přístrojový štít, zejména v režimu Sport. Vykouzlí velký analogově vypadající otáčkoměr vpředu a uprostřed, orientovaný v závodním stylu tak, aby byla červená čára nahoře. Progresivní vícebarevné kontrolky řazení umístili těsně pod okraj přístrojového štítu a s blížící se červenou hranicí 6800 otáček za minutu se sbíhají ke středu. Stejně báječné je to s manuální převodovkou nebo s automatem v manuálním režimu, ale pokud dáváte přednost tmě, můžete je vypnout.

Je snadné si nové Zetko oblíbit, ale je příliš brzy na to, abychom mohli říct, že jsme mu zcela propadli. Rozhodně se však zdá, že si lásku zaslouží. Jeho šestiválec o výkonu 400 koní má naši bezvýhradnou pozornost a je to kultivovanější a živější každodenní řidič než 370Z. Ale chvály se ne vždy promítají do prodejních úspěchů a zarytá konkurence znamená, že se nedozvíme, zda je to opravdová láska, dokud Zetko neporovnáme s jeho protivníky.

Zdroje: Car and Driver, Vapol