Zájem o fotovoltaiku stoupá – válka tomu pomáhá

Americká energetická společnost TVA chce do roku 2035 10 GW solární energie

Obavy o vlastní energetickou bezpečnost i jednoduché ekonomické výpočty vedou stále více firem ke snahám o získání vlastních energetických zdrojů. Stále častěji se dostává i na občas opomíjenou fotovoltaiku. Jen za poslední rok stoupl zájem společností o její výstavbu čtyřikrát.

„Zájem o vlastní výrobu z fotovoltaik od loňského podzimu několikanásobně vzrostl. Nejdříve se na zvýšeném zájmu podílely rostoucí ceny energií. Ty výrazně stouply poté, co Rusko nenaplnilo zásobníky plynu v Evropě,“ komentoval nárůst zájmu o stavbu solárních i jiných alternativních elektráren Vladislav Sobol, mluvčí společnosti ČEZ. 

„Po začátku války na Ukrajině vzrostl také důraz na energetickou bezpečnost a soběstačnost. Válka navíc vytáhla ceny energií ještě výše. Zájem o fotovoltaiku je nyní zhruba čtyřnásobný oproti tomu, co jsme viděli před rokem,“ zmínil Sobol.

Některé firmy se do vylepšení své energetické bilance chystají investovat i desítky milionů korun. Návratnost podobné investice se totiž v posledních měsících výrazně zrychlila.

„Vlastní fotovoltaickou elektrárnou si je možné zajistit v některých případech i desítky procent spotřeby elektřiny na příštích třicet let a snížit si a také stabilizovat její ceny. Zároveň tento krok podporuje energetickou soběstačnost a nezávislost, protože fotovoltaické elektrárny jsou domácí zdroje, které nepotřebují palivo,“ doplnil Sobol.

Mezi největší chystané investice v tomto směru v Moravskoslezském kraji se řadí plán nošovické automobilky Hyundai. Ta si přeje vybudovat fotovoltaické elektrárny ve svém areálu.

Zájem o fotovoltaiku stoupá
Zájem o fotovoltaiku stoupá

Zájem o panely na výrobní haly

„Připravujeme dokumentaci. Obstaráváme potřebná povolení pro stavbu fotovoltaické elektrárny, instalace by měla začít v příštím roce,“ uvedl mluvčí společnosti Hyundai Petr Michník. 

„Tato elektrárna za rok vyrobí elektřinu v hodnotě přesahující dvacet milionů korun a uspoří přes šest tisíc tun CO2. V první fázi umístíme solární panely na střechy výrobních hal, do budoucna se dají využít také jejich fasády a fotovoltaikou můžeme zastřešit i parkovací plochy pro nově vyrobená auta,“ řekl.

Ještě do konce letošního roku chtějí mít fotovoltaickou elektrárnu na střeše jedné ze svých hal v opavském Ostroji. Zájem fotovoltaických elektráren je obrovský.

„Plánovaný solární systém může při maximálním výkonu pokrýt přes desetinu naší denní spotřeby elektřiny v pracovních dnech,“ přiblížil rozsah záměru generální ředitel společnosti Ostroj Aleš Martínek. 

„Ve druhé polovině příštího roku pak chceme uvést do provozu další fotovoltaickou elektrárnu, která bude mít oproti té původní dvojnásobný výkon. V roce 2024 pak plánujeme stavbu třetího podobného zařízení. Celkově by tato mohla pokrýt naši spotřebu až z poloviny,“ sdělil.

Kopřivnická Tatra i Vítkovice

Výstavbu velké fotovoltaické elektrárny plánují rovněž v kopřivnické Tatře, ve společnosti Vítkovice Cylinders nebo v Třinci. Tamní železárny chtějí do stavby dvou solárních elektráren ve svých dceřiných firmách investovat na čtyřicet milionů korun, dalších deset milionů pak přímo v Třinci.

Na úspory vzniklé stavbou vlastních fotovoltaických elektráren ale nevsázejí jen v těžkém a automobilovém průmyslu. „Nejvíce energie spotřebováváme na provoz našich IT systémů, například serverů. Náš cíl je plně pokrýt spotřebu našich serveroven a dalších systémů ze solární energie,“ vysvětlil Pavel Čihák, marketingový ředitel softwarové společnosti Atlas Group.

„Střechu naší budovy momentálně kompletně pokrýváme solárními panely a v suterénu instalujeme bateriové úložiště pro pokrytí spotřeby v noci,“ doplnil.

Své budovy se pro získávání energie ze slunce chystá využívat i společnost Heimstaden, spravující jen v regionu přes 42 tisíc bytů.

„Letos spustíme několik pilotních projektů testujících využití fotovoltaických systémů, solárního termického ohřevu či kogenerační jednotky. Nyní již v některých lokalitách využíváme tepelná čerpadla, která spotřebují méně elektřiny a jsou až třikrát účinnější než běžné zdroje,“ informovala mluvčí společnosti Heimstaden Kateřina Piechowicz.

Zdroje: idnes, Vapol