Fisker potvrdil sportovní EV s nejlepším dojezdem

Automobilka Fisker zveřejnila informace o připravovaném sportovním EV Project Ronin. Měl by mít nejdelší dojezdovou dráhu ze všech EV na trhu

Fisker potvrdil, že v roce 2024 odhalí elektrický sportovní vůz typu grand tourer. O voze tvrdí, že jeho dojezd má být nejdelší ze všech sériově vyráběných elektromobilů vůbec.

Model s kódovým označením Project Ronin se stane třetím vozem v sestavě americké značky po SUV Fisker Ocean a kompaktním vozem Fisker Pear.

GT začne s výrobou ve Fisker Magic Work. Tohle nedávno publikované britské inženýrské centrum vede bývalý šéf speciálních projektů pro Aston Martin Dave King.

Na jediném dnes zveřejněném obrázku Fisker naznačil, že Ronin má být dvoudveřové čtyřmístné GT s dlouhou šikmou kostrou.

Fisker potvrdil informace o nových vozech

Majitel kalifornského start-upu Henrik Fisker řekl, že Ronin získá pokročilé, lehké materiály a zaměří se na dojezd, výkon a celkový zážitek z jízdy.

Mezi jeho přednosti se zařadí aktivní aerodynamika a inovativní designem baterie. Navíc sada se integruje do konstrukce vozidla.

Fisker slibuje, že vůz získá ducha „správného britského sportovního vozu“ a popsal jej jako „redefinici luxusního sportovního vozu budoucnosti“.

Obsahuje jedinečné dveře a veganský interiér s „pokročilým designem“. Fisker odhalí Ronin v srpnu 2023, přičemž výroba má začít ve druhé polovině roku 2024.

Henrik Fisker řekl: „Cílem je dosáhnout nejdelšího dojezdu pro sériový elektromobil na světě v kombinaci s extrémně vysokou úrovní výkonu.“

„Projekt Ronin má být ukázkou našeho interního inženýrství, hnacího ústrojí a softwarových schopností.“

V současné době je Mercedes EQS aktuálně vyráběným EV s nejdelším dojezdem, konkrétně 675 km. Vedle Fiskeru pracuje řada výrobců na modelech s delším dosahem. Nedávno Mercedes reálně otestoval svůj koncept EQXX a dosáhl 1 007 km. Očekává se, že technologie z tohoto vozidla se objeví v sériových modelech od roku 2024. Takže je pravděpodobné, že Fisker usiluje o podobnou hodnotu.

Jak bylo oznámeno, Fisker plánuje uvést na silnice do roku 2027 jeden milion EV. Navíc po roce 2030 společnost dále rozšíří, aby se z ní stal milion vozů ročně.

Ocean dorazí k britským břehům příští rok, o rok později Pear (Personal Electric Automotive Revolution). V roce 2025 přibude do řady také čtvrtý vůz, ale o jeho designu se stále diskutuje.

zdroje: autocar, Vapol