Denza D9 – nová značka a minivan pro Evropu

Dnes začíná ženevský autosalon 2024. Zcela nový minivan D9 od čínské značky Denza se objeví na evropském trhu. V Číně se prodává již dva roky

Dnes začíná ženevský autosalon 2024, na kterém sice chybí většina mezinárodních značek, ale je tu několik evropských premiér. Zcela nový minivan D9 představuje uvedení značky Denza na starý kontinent.

Pokud vám tento název nic neříká, vězte, že jde o značku, kterou v roce 2010 vytvořila čínská automobilka BYD společně s Mercedesem. Původně byl podíl společného podniku 50:50, ale v roce 2021, kdy Denza prošla restrukturalizací, německá luxusní značka snížila svůj podíl na 10 %.

Minivan Denza D9 jako elektromobil nebo plug-in hybrid

BYD připravuje pro Denzu půdu v Evropě tím, že přináší model D9. Jedná se o velký vůz pro přepravu osob se špičkovým interiérem, který má konkurovat jinému nóbl minivanu – Lexusu LM.

Nejedná se o zcela nový model, protože původně se začal prodávat v Číně v roce 2022. Stejně jako v lidové republice může být evropská varianta k dispozici jako plug-in hybrid nebo jako plně elektrický automobil.

Krabicovitý tvar a jako třešnička na dortu – střešní okno

Třířadý rodinný tahač má krabicové tvary, velké elektricky ovládané posuvné dveře, velkorysý skleník a dva stejně polarizující designy mřížky chladiče. Impozantní přední část je stejně nápadná jako u jiných nových minivozů, včetně dvojčat Volvo EM90 / Zeekr 009 a Toyota Alphard / Vellfire. Krabicový tvar s téměř rovnou linií střechy maximalizuje vnitřní prostor a pro pocit vzdušnosti kabiny je zde velké panoramatické střešní okno.

Krabicový tvar s téměř rovnou linií střechy maximalizuje vnitřní prostor a pro pocit vzdušnosti kabiny je zde velké panoramatické střešní okno
Uvnitř najdete panoramatické střešní okno

Přestože Denza předvádí D9 v Ženevě, o technických parametrech zatím mlčí. Pro zjištění všech relevantních čísel však nehledejte nic jiného než čínskou verzi. Na délku měří 5 250 mm, na šířku 1 960 mm a na výšku 1 920 mm. Rozvor náprav činí 3 110 mm.

Interiér – pohodlí především

Protože vás Denza chce odlákat od koupě onoho luxusního SUV, má D9 luxusní interiér s kůží téměř všude, kam se podíváte. Kabina má uspořádání 2+2+3 s nastavitelnými a sklopnými sedadly, nemluvě o ventilaci a masážních funkcích. Kromě obvyklé dvojice obrazovek vpředu jsou na loketních opěrkách sedadel druhé řady umístěné další displeje pro ovládání různých funkcí.

Kabina má uspořádání 2+2+3 s nastavitelnými a sklopnými sedadly, nemluvě o ventilaci a masážních funkcích
Uspořádání vozu je 2+2+3

Kromě toho je na zadních sedadlech k dispozici zábavní systém se dvěma obrazovkami a malá lednička, která pojme až šest lahví. Kapitánská křesla uprostřed jsou posuvná dopředu a dozadu a nabízejí velké množství prostoru pro nohy, zatímco madlo na B-sloupcích usnadňuje nastupování a vystupování. I nejzadnější sedadla dostala porty USB a středovou loketní opěrku spolu s LED ambientním osvětlením a reproduktory zvukového systému Dynaudio.

Pohonné ústrojí

Zatímco evropské specifikace Denza zatím nechává zahalené tajemstvím, v Číně prodávaný model D9 lze mít jako plug-in hybrid s přeplňovaným 1,5litrovým benzinovým motorem. Model PHEV je k dispozici s pohonem předních i všech kol a s baterií o kapacitě 20,39 kWh a větším akumulátorem o kapacitě 40,06 kWh.

Nejedná se o zcela nový model, protože původně se začal prodávat v Číně v roce 2022
Denza D9 se v Číně prodává již od roku 2022

Spalovací motor disponuje výkonem 137 koní, zatímco motor umístěný vpředu má výkon 228 koní. Pokud zvolíte model s pohonem všech kol, Denza přidá motor umístěný vzadu, který dosahuje výkonu 60 koní. Verze s pohonem všech kol mají kombinovaný výkon 296 koní, což stačí na zrychlení z 0-100 km/h za 9,5 s. Pokud přejdete na modely s pohonem AWD, dostanete výkon 401 koní, které zkrátí čas zrychlení z 0-100 km/h na 7,9 s.

Nabídka variant v Číně

V Číně se elektrický model Denza D9 nabízí také s možností volby pohonu FWD a AWD. Oba mají motor vpředu s výkonem 308 koní. Upgrade na model s pohonem všech kol přináší zadní motor o výkonu 60 koní, což dohromady činí 368 koní. Varianta s pohonem FWD zvládne zrychlení z 0-100 km/h za 9,5 sekundy, v případě pohonu AWD za pouhých 6,9 sekundy. Oba vozy sdílejí baterii LFP (lithium-železo-fosfát) s kapacitou 103,4 kWh.

Dojezd modelu D9

Pokud jde o dojezd, měli bychom upozornit, že čínský zkušební cyklus pro lehká užitková vozidla (CLTC) se značně liší od celosvětově harmonizovaného zkušebního postupu pro lehká vozidla (WLTP) používaného v Evropě.

D9 není jediným modelem Denzy na ženevském autosalonu 2024, protože pod značkou BYD se představí také čistě elektrický model N7
Elektrický model Denza N7

Elektrický model Denza D9 s pohonem předních kol slibuje dojezd až 620 km, zatímco jeho protějšek s pohonem všech kol zvládne 600 km. Maximální nabíjecí výkon je 166 kilowattů. V takovém případě 15 minut umožňuje dojezd až 230 kilometrů.

Denza N7

D9 není jediným modelem Denzy na ženevském autosalonu 2024, protože pod značkou BYD se představí také čistě elektrický model N7. Jedná se o pětimístné SUV s výškově nastavitelným vzduchovým odpružením, panoramatickým střešním oknem a maximálním dojezdem 570 km. Nabití baterie z 30 na 80 procent trvá 20 minut díky možnosti nabíjení 230 kW.

Denza se má na evropský trh dostat koncem tohoto roku.

Zdroje: motor1, Vapol