Montana v průběhu roku

V Montaně, která má na dosah ruky tolik divoké přírody, je vždy co dělat. Stát působí velmi sladěně s rytmem přírody a aktivity se mění v závislosti na počasí a ročním období. Vrcholné léto a zima vždy přilákají davy lidí. Období na konci jara a na podzim ukazují klidnější a tišší stránku státu Big Sky. Kdykoli přijedete, ověřte si, zda můžete v daném ročním období provozovat aktivity, které chcete, a vidět místa, která chcete vidět.

Léto považujeme za hlavní sezónu díky nekonečným možnostem pěší turistiky a poznávání přírody. Dalším velkým lákadlem jsou sněhové sporty v zimě, a to díky stálé pokrývce nadýchaného sněhu v tomto státě. Je důležité si uvědomit, že podniky často využívají méně oblíbenou mimosezónní dobu k provádění rekonstrukcí nebo zkrácení pracovní doby. I tak jsou ale klidnější měsíce ideální, pokud chcete vidět Montanu vypadající spíše jako v pohraničních dobách, bez front obytných vozů na dálnicích.

Zde je průvodce tím, co Montana nabízí během celého roku. Od léta vhodného pro pěší turistiku až po zimu plnou lyžování a vše mezi tím.

Září – listopad – vyhněte se turistům!

Nejoblíbenější období v Montaně. Koneckonců, lidé nežijí v Montaně kvůli hluku a shonu. Počasí je mírné, silnice a stezky jsou stále otevřené a davy lidí po letní tlačenici většinou odjely domů. Pokud chcete vidět Montanu v jejím nejčistším stavu, je to ta správná doba. V říjnu se navíc začíná měnit barva listí, které se živě mění na karmínovou, oranžovou a žlutou.

Jsou tu však i nepříjemnosti. Mnoho restaurací, hotelů a dalších podniků přichází o část personálu díky tomu, že se opět rozbíhají školy, a některé využívají období mezi létem a zimou k rekonstrukcím. Obsluha může působit pomalejší a aktivity obtížněji dostupné, ale montanská kultura není ničím jiným než podporou trochy soběstačnosti. Za zmínku stojí i to, že nepředvídatelné počasí v Montaně může v září znamenat déšť, který zakryje výhledy.

Letní sezóna v Montaně červenec – srpen

Montana je mimořádně přátelská k rodinám. Když není sníh, můžete vyrazit hluboko do divoké přírody, takže léto je pro tento stát hlavní sezónou. Yellowstonský národní park bude v této době v plném proudu a silnice Going To The Sun Road v národním parku Glacier bude koncem června nebo začátkem července konečně zbavena sněhu a otevřena pro dopravu. S táním sněhu se do horských středisek sjíždějí sezónní pracovníci, aby podpořili nárůst turistického ruchu. Medvědi se probouzejí ze zimního spánku.

To je ideální doba pro letní aktivity, kterými je Montana proslulá. Muškaření, pěší turistika, rafting, pozorování divoké zvěře, obdivování divokých květin a návštěva rodea – jen některé z nejoblíbenějších způsobů, jak se v Montaně v létě zabavit. V tomto období také vyrůstají borůvky, pokud jste ochotni bojovat o ně s medvědy (pro jistotu si vezměte sprej proti medvědům).

Letní sezóna v Montaně
Letní sezóna v Montaně

Nevýhodou návštěvy Montany v hlavní sezóně jsou davy lidí, ty mohou poněkud zmařit účel objevování těchto rozsáhlých otevřených prostor. Další nepříjemností je horko, které často překvapí návštěvníky, kteří předpokládají, že v tomto státě náchylném na sníh je vždy zima. V hlavní sezóně může přes den dosáhnout až přes 37 stupňů. Díky pravidelným požárům je vzduch často zamlžený, což zakrývá horské výhledy, za kterými mnozí cestovali tak daleko.

Zimní sezóna v Montaně – prosinec-březen

Zima jako další mimořádně oblíbené obdobím pro návštěvu Montany, také pro outdoorové aktivity, jen v jiném složení než v létě. Po celém státě se nacházejí lyžařská a snowboardová střediska. Nejoblíbenější je Big Sky, vzdálené asi hodinu cesty od Bozemanu. V zimě se do Montany masově sjíždějí také milovníci sněžných skútrů, kteří se shromažďují v Cook City severně od Yellowstonského národního parku.

Zima působí jako skutečně výjimečné období pro návštěvu Yellowstonu. I když je otevřena pouze severní cesta. Dobře, nebudete moci vidět Old Faithful ani mnoho dalších známých památek v parku, ale v údolí Lamar Valley se shromažďují vlci a další divoká zvířata (kromě hibernujících druhů), která lze na pozadí bílého sněhu snadno spatřit. Zimní výlety pořádané cestovní kanceláří Yellowstone Wolf Tracker nejsou pro pozorovatele divoké zvěře ničím výjimečným. Mezi další oblíbené zimní aktivity v Montaně patří výlety na sněžnicích, jízda se psím spřežením a útulné posezení u ohně ve srubu, zatímco za oknem padají sněhové vločky.

Montana má skvělou zimu
Montana má skvělou zimu

Vezměte však na vědomí, že zima není vždy jednoduchým obdobím pro návštěvu Montany, i když může být velmi obohacující. Pokud nejste zkušenými řidiči, může orientace na silnicích v zimě potrápit. Mnoho podniků, které nejsou určeny pro turisty, zavírá své dveře až do příchodu léta. Sluneční svit je v tomto ročním období omezený. Pokud nejste připraveni, mohou teploty klesnout až za hranici smrtelnosti. Ve vozidle mějte pohotovostní zásoby potravin, vody a přikrývek. Pozitivní je, že za tmavých nocí můžete spatřit polární záři, která rozzáří oblohu. V mnoha městech se konají zimní radovánky v podobě karnevalů plných zábavy.

Mimo sezónu – duben-červen

To, čemu jinde říkají mimosezóna, nazývají obyvatelé Montany bahenní sezónou. Je to roční období, kdy se zima mění v jaro, sníh taje a zanechává za sebou jezera bahna. Není to však všechno špatné. V této době si hrají off-roadisté a milovníci 4WD a také myčky aut. Restaurace a cestovní kanceláře využívají pomalé sezóny k přípravě na léto. Mnoho oblíbených venkovních areálů pořádá pozvolné otevření bez ohromujících letních davů.

Jak se dalo očekávat, je toto období deštivé, což může způsobit nebezpečné podmínky na silnicích a zklamání z výhledů. Na druhou stranu, hotely v tomto období mají atraktivní ceny.

Leden v Montaně

Leden je obvykle zasněžený. Tomu odpovídají i teploty pod bodem mrazu. Sněhové srážky se mohou lišit, ale nejlepší je připravit si zimní pneumatiky, vrstvu oblečení, deky, vodu a jídlo do auta. Zimní bouřky často způsobují zpoždění při cestování. Takže flexibilita je nutností. Díky stálým sněhovým srážkám je lyžování a snowboarding vynikající. Největší šanci na pozorování polární záře máte v severní části státu, kde jsou v lednu nejdelší noci.

Únor

Únor je dalším zasněženým měsícem, který je často chladnější než leden. Lyžařská střediska v tomto období zažívají boom, zejména proto, že mnoho škol má v tomto měsíci prázdniny.

Březen

V údolích začíná jaro brzy, ale ve vyšších polohách je stále ještě sníh. Lyžařská střediska otevírají i v březnu. Zimní aktivity jsou v plném proudu. Je to stále poměrně spolehlivé období pro zimní dovolenou v Montaně.

Duben v Montaně

Duben v Montaně
Duben v Montaně

Většina lyžařských středisek se zavírá první týden v dubnu, kdy začíná tát sníh. Na závěr sezóny se v mnoha lyžařských střediscích koná závěrečná akce. Sjíždění rybníka, při níž sjezdaři v kostýmech soutěží v jízdě na lyžích nebo snowboardech přes rybník. V době tání se ze zimního spánku probouzejí hladoví medvědi, což je vhodná doba pro pozorování divoké zvěře.

Květen

V podhůří sledujte divoké květiny, které začínají kvést v téměř nekonečném množství. Navzdory květnovým dešťům se budou o svou krásu dělit až do konce léta. V květnu se také nejčastěji znovu otevírají farmářské trhy a města zahajují každoroční program uměleckých procházek.

Červen

Šokující deštivý měsíc. Nejdeštivější v roce. V červnu jsou podniky a aktivity otevřené, ale ještě nejsou plné lidí. S přibývajícím měsícem je stále rušněji, ale začátek června je relativně klidným obdobím pro poznávání.

Červenec

Horký, oblíbený, přeplněný a krásný červenec je v Montaně nejrušnějším měsícem z hlediska cestovního ruchu. Kvetou divoké květiny, divoká zvěř je v plné síle a k dispozici jsou všechny letní aktivity, kterými je Montana známá. Při cestách do Montany v červenci se doporučuje rezervovat si místa předem, zejména ubytování a výlety do národních parků.

V Červenci rezervujte ubytování dopředu
V červenci si rezervujte ubytování dopředu

Srpen v Montaně

V srpnu jsou davy lidí stále na vrcholu. Toto období je hlavní sezóna borůvek, které mají poměrně krátkou sezónu. V srpnu bude patrné horko – a pravděpodobně i kouř – z lesních požárů. Stejně jako v červenci je i v případě rezervací nejlepší plánovat dopředu.

Září

Září je oblíbený měsíc obyvatel Montany. Je chladnější počasí, ale méně lidí a s jeho koncem se listy začínají každoročně zbarvovat do duhových barev. Některé restaurace v očekávání klesající poptávky zkracují otevírací dobu, i když v turisticky frekventovaných městech, jako jsou Bozeman a Missoula, je to méně obvyklé.

Oblíbený měsíc místních
Oblíbený měsíc místních

Říjen v Montaně

Modříny a další listnaté stromy začínají výrazně měnit barvu a pokrývají stát žlutooranžovým nádechem. Do Montany dorazil podzim a ve vzduchu je cítit chlad, který to dokazuje. Může se objevit jeden nebo dva bludné dny se sněhem, ale je nepravděpodobné, že by se udržel na silnicích. Přesto se připravte na možnost, že počasí bude natolik chladné, že bude vyžadovat specializované oblečení.

Listopad

Listopad je chladný a deštivý měsíc, druhý po červnu, a zima je stále zřetelnější. Mnoho stromů v této době již shodilo listí a obyvatelé připravují své zásoby dřeva, aby vydržely nadcházející mrazy. Den díkůvzdání může být rušnější než jiná období měsíce, ale celkově se nejedná o nijak zvlášť oblíbenou dobu pro návštěvu Montany. Mnoho podniků zavírá až po konci hlavní sezóny. Ceny hotelů jsou však ve srovnání s hlavní sezónou výrazně nižší.

Prosinec

V prosinci je zima, ale ještě nemusí nutně sněžit. Lidé v lázeňských městech pořádají večírky Modlitba za sníh v naději na dobrou sněhovou nadílku. Zimní sporty se rozjedou, jakmile se sníh udrží na zemi, což se pravděpodobně stane nejméně v polovině měsíce. Ale i kdyby se tak nestalo, návštěva Montany během prosince může přinést nádhernou sváteční výzdobu a doprovodnou zimní náladu.

Zdroje: Lonely Planet, Vapol