Lamborghini Lanzador s výkonem 1 341 koní

Navzdory své historii výroby výkonných supersportů s motorem V12 se Lamborghini s konceptem Lanzador zaměřuje na elektrickou budoucnost

Navzdory své historii výroby výkonných supersportů s motorem V12 se Lamborghini s konceptem Lanzador zaměřuje na elektrickou budoucnost. Lanzador 2+2 není pouhým designovým cvičením, ale spíše prvním pohledem na první elektromobil automobilky. Měl by se objevit v roce 2028 jako alternativa k ostatním drahým elektromobilům.

Elektromobil Lamborghini Lanzador

Lanzador, který svádí boj s vozy jako Ferrari Purosangue nebo Rolls-Royce Spectre, by měl mít výkony prvního z nich za každého počasí a zároveň ohromující proporce a vzhled druhého. Odvážný styl, futuristická kabina a hlavně ohromující výkon 1 341 koní zaručují, že zapadne mezi ostatní modely Lamborghini, ať už s V12, nebo bez něj.

Jako koncept nemá Lanzador příliš mnoho konkrétních informací, pokud jde o pohonné ústrojí EV. To se nachází pod jeho odvážnou slupkou. Lamborghini uvádí, že získá do výbavy dva motory s vysokým měrným výkonem, které mu poskytnou pohon všech kol. Tyto motory začne pohánět blíže nespecifikovaná „vysoce výkonná baterie, která rovněž zajistí dlouhý dojezd“, ale podrobnosti jsou opět skoupé. Lamborghini se však přihlásí k jednomu významnému údaji: Lanzador se má pyšnit výkonem 1 MW.

Všechnu tu sílu pomůže zkorigovat systém Aerodinamica Lamborghini Attiva. Ten zajišťuje přesnou aerodynamickou kontrolu pohyblivého předního splitteru, bočních lamel na zádi, rozšiřujícího se difuzoru a žaluzií v systému vzduchových clon. V nejúčinnějším režimu se tyto aerodynamické prvky nastavují tak, aby poskytovaly minimální odpor vzduchu, zatímco sportovní nastavení pohonu zvyšuje přítlak pro lepší ovladatelnost.

V Lamborghini Lanzador se objevuje také systém aktivního odpružení. Ten díky vzduchovým pružinám, adaptivním tlumičům a řízení zadní nápravy zlepšuje výkon a stabilitu. Stejně tak přesné vektorování točivého momentu pomáhá rozdělovat výkon mezi přední a zadní motor. Každý z nich posílá výkon doprava a doleva, aby zajistil svižnější průjezd zatáčkou a vyváženější jízdní vlastnosti.

Uniforma býka

Lanzador, který se vyznačuje jedinečnými proporcemi vzhledem ke stávajícím vozům Lambo, kombinuje „ultra výkonné prvky supersportovního vozu Revuelto a animální všestrannost vozu Urus“. Ta začíná větší světlou výškou, než jsme původně předpokládali. Zlepšuje totiž použitelnost vozu na špatných silnicích (nebo příjezdových cestách do kavárny). Vzhledem k našim předchozím zkušenostem s Lamborghini s vysokou světlou výškou by řízení Lanzadoru mohlo být zábavné.

Lanzador je jen asi o 4 cm níže u země než Urus
Elektromobil Lamborghini Lanzador

Na tyto proporce si však možná budete muset chvíli zvykat. Jako nová forma v nabídce společnosti vypadá Lanzador poněkud vysoký a neohrabaný. Leskle černé spodní obložení karoserie pomáhá vizuálně snížit výšku. Lanzador je jen asi o 4 cm níže u země než Urus. Jeho zjednodušené a modernizované povrchové úpravy karoserie jsou však mnohem čistší a tradičně atraktivnější než polarizující Revuelto. Je také možné, že budoucí Lamba budou podobně laděná.

Navzdory modernizovaným proporcím a tvarům má koncept Lanzador stále řadu designových prvků charakteristických pro Lamborghini. A to včetně geometrických oblouků Gandini nad koly (á la Countach) a akcentu na bocích karoserie ve tvaru písmene Y. Ten má připomínat vstupy vzduchu u vozu s motorem uprostřed. Linie střechy, ačkoli je tvarovaná pro cestující vzadu, si stále zachovává siluetu moderního Lamborghini a tříprvková zadní světla navazují na plug-in hybridní vlajkovou loď Revuelto. Tvar otvoru pro denní svícení dokonce trochu připomíná minulé Murcielago, přičemž zadní okna kopírují výsuvné vstupy vzduchu „netopýřích křídel“ tohoto vozu.

Vesmírný prostor

Ty, kteří hledají trochu dramatu, bude mrzet, že Lanzador má tradičně otevíratelné dveře, nikoliv nůžky, které proslavily všechny supersporty s motorem V12 od dob Countachu. Ty umožňují přístup do prostorně vyhlížejícího interiéru, jak už to u sportovních kupé bývá, s přestavitelnými zadními sedadly a velkým zavazadlovým prostorem zlepšujícím každodenní využitelnost. Vpředu se objevuje pro Lamborghini typická „pilotní“ koncepce, kdy řidič a spolujezdec sedí za palubní deskou ve tvaru písmene Y, od níž je odděluje plovoucí můstek středové konzoly.

Vpředu se objevuje pro Lamborghini typická "pilotní" koncepce, kdy řidič a spolujezdec sedí za palubní deskou ve tvaru písmene Y, od níž je odděluje plovoucí můstek středové konzoly
Uvnitř je model Lanzador prostorný

Digitální přístrojový panel a displej na straně spolujezdce obstarávají informační a zábavní systém, přičemž středová dotyková obrazovka nápadně chybí. Místo toho najdete na konzole řadu tlačítek a přepínačů, z nichž některé ovládají obrazovky a jiné ovládají vůz. A stejně jako u všech moderních Lamborghini je startovací tlačítko umístěné pod dveřmi s raketovým startem, zatímco přepínač se stará o volbu jízdy vpřed a vzad.

Podle Lamborghini jsou v kabině ve velké míře použité ekologické materiály. Například čalounění z vlny Merino pochází z australských ovcí. Těm každý rok roste nové rouno, takže se jedná o obnovitelný materiál. Ačkoli někteří zastánci práv zvířat mohou poukázat na to, že ovce potřebují stříhat pouze v důsledku domestikace člověkem. Vlněné čalounění palubní desky, dveřních panelů a sedadel je sešité nitěmi z recyklovaného nylonu. Pěna sedadel je vyrobená z recyklovaného plastu a vytištěná 3D tiskem, aby se snížilo množství odpadu.

Lamborghini v kabině používá také kůži vyčiněnou udržitelným způsobem a zpracovává ji pomocí zbytkové vody z výroby olivového oleje. Tato voda by jinak musela být kvůli své vysoké kyselosti a fytotoxickému účinku upravená v zařízení na čištění odpadních vod. Místo toho ji mohou výrobci chemikálií znovu použít k výrobě činidel. Společnost Lamborghini je rovněž hrdá na italskou synergii mezi svými superautomobily a národním průmyslem olivového oleje.

Srdce býka

Koncept Lamborghini Lanzador je nejnovějším důkazem nového dekarbonizačního étosu společnosti, nazvaného Direzione Cor Tauri. Cor Tauri, nejjasnější hvězda v souhvězdí Býka, znamená v latině také „srdce býka“. Automobilka poukazuje na Cor Tauri jako na aspirační symbol, který snižuje uhlíkovou stopu, aniž by opustila ducha býka, kterého Feruccio Lamborghini idealizoval.

Pro začátek bude každé Lamborghini do konce roku 2024 nějakým způsobem elektrifikováno. Model Lanzador dorazí v roce 2028 jako čtvrtý model v nabídce automobilky (a její první elektromobil). Lanzador v produkční verzi se postaví poblíž sídla společnosti v Sant’Agata Bolognese. Automobilka plánuje přijmout další zaměstnance na podporu vývoje a výroby elektromobilu. Cenu samozřejmě ještě nevíme. Ale vzhledem k tomu, že nejlevnější Lambo v současnosti požaduje hodně přes 200 000 dolarů (necelých 4,5 mil. Kč), nečekejte, že Lanzador bude levný.

Zdroje: motor1, Vapol