Goodwood Festival of Speed a co byste měli vědět

Goodwood Festival of Speed je pro všechny milovníky motorových sportů a aut přímo rájem na zemi. Tato akce se koná každý rok v Anglii

Goodwood Festival of Speed je pro všechny milovníky motorových sportů a aut přímo rájem na zemi. Tato vysoce prestižní akce se koná v idylickém prostředí panství Goodwood House v anglickém hrabství West Sussex a patří mezi nejdůležitější události v kalendáři motorových sportů.

Historie festivalu v Goodwoodu

Historie tohoto festivalu sahá až do roku 1993, kdy ho poprvé pořádal Charles Gordon-Lennox, 11. vévoda z Richmondu, také známý jako Lord March. March chtěl vytvořit událost, která by zhmotnila všechny aspekty motorových sportů a automobilové kultury, od historických vozidel až po nejnovější koncepty super sportovních aut.

Tato vysoce prestižní akce se koná v idylickém prostředí panství Goodwood House v anglickém hrabství West Sussex
Panství Goodwood House

Festival se koná každoročně během letních měsíců, a to obvykle na přelomu června a července. Celý areál panství se na několik dní promění v gigantický automobilový park, kde se v rámci hlavního závodu snaží závodníci vytvořit co nejlepší čas na 1,86 km dlouhé trati, která vede přímo přes panství.

Příležitost pro zbrusu nové modely a koncepty

Goodwood Festival of Speed se však netýká pouze závodění. Je to také příležitost pro automobilové výrobce, kteří zde často představují své nejnovější modely a koncepty. V posledních letech se zde představily takové ikony jako McLaren P1, Porsche 918 Spyder nebo Ferrari LaFerrari.

Goodwood Festival of Speed se však netýká pouze závodění. Je to také příležitost pro automobilové výrobce, kteří zde často představují své nejnovější modely a koncepty
V Goodwoodu nejde jen o závody, ale i o prezentaci nových modelů

Další zajímavostí festivalu je takzvaný „Hillclimb“. Jedná se o závod do vrchu, ve kterém závodí vše od historických Formulí 1 až po moderní hyper auta. Ale to nejzajímavější je, že v „Hillclimb“ závodí i některé z největších legend motorových sportů. A to včetně takových jmen jako Sir Stirling Moss, Lewis Hamilton nebo Jenson Button.

Výstava Festival of Speed Future

Jednou z dalších atrakcí, které Goodwood Festival of Speed nabízí, je výstava „Festival of Speed Future Lab“. Zde návštěvníci mohou vidět nejnovější technologie a inovace v oblasti motorových sportů a automobilového průmyslu. Od autonomních vozidel, přes elektrické hyper auta, až po virtuální realitu a esporty.

Celý areál panství se na několik dní promění v gigantický automobilový park, kde se v rámci hlavního závodu snaží závodníci vytvořit co nejlepší čas na 1,86 km dlouhé trati, která vede přímo přes panství
Automobily závodí na 1,86 km dlouhé trati

Skvělá akce pro všechny

Festival je také známý svou neformální atmosférou, kdy se závodníci a fanoušci mohou setkávat a diskutovat bez tradičních bariér, které jsou často přítomny na jiných motorových událostech. Takže ať už jste vášnivý závodník, automobilový nadšenec nebo jen hledáte skvělý zážitek, Goodwood Festival of Speed nabízí něco pro každého.

Letošní ročník s pořadovým číslem třicet se koná ve dnech 13. až 16. července.

Zdroje: KC, Vapol