Důkazy o organických molekulách

Sonda NASA našla ve vzorcích hornin známky organického materiálu. Znamená to, že na rudé planetě (Marsu) byl nebo je život? Vědci jsou skeptičtí.

Nové poznatky z roveru NASA Perseverance naznačují množství organických molekul na Marsu. Uvádí to výzkumný tým ve studii publikované v časopise ,,Nature“. Nyní vědci také stojí před otázkou: může to být známka života na rudé planetě?

Nová zjištění pocházejí z nástroje zvaného „SHERLOC“, který se připojil k robotickému rameni šestikolového roveru. A dokáže podrobně mapovat a analyzovat organické molekuly. Výzkumníci hlásí „SHERLOC“ nálezy na deseti místech ve dvou geologických formacích na dně kráteru Jezero. Vzorky hornin obsahovaly důkazy o organických molekulách.

Rover Perseverance našel důkazy o životě

Vědci však objasňují, že detekce takových molekul není žádným důkazem minulého nebo současného života na Marsu. ,,Organické látky jsou molekulárními stavebními kameny života, jak ho známe, ale mohou také vzniknout z geologických procesů, které se životem přímo nesouvisí,“ řekla Sunanda Sharma, astrobioložka z Jet Propulsion Laboratory NASA a hlavní autorka studie.

Sonda Perseverance, která hledá důkazy o starověkém životě na Marsu a sbírá vzorky hornin a půdy pro možný návrat na Zemi, přistála v kráteru Jezero v únoru 2021. Mars nebyl vždy tak nehostinný jako dnes, v dávné minulosti byla na jeho povrchu kapalná voda. Vědci mají podezření, že v kráteru Jezero mohl kdysi žít mikrobiální život.

Rover Perseverance na selfie na Marsu; Důkazy o organických molekulách
Rover Perseverance na selfie na Marsu

Nejsou to první známky tohoto druhu

Výzkumníci neznají konkrétní organické sloučeniny, které „,,SHERLOC“ objevil, ale mají určité stopy. „Na Zemi se tyto sloučeniny běžně vyskytují v ropě, která má biotický původ, ale můžeme je vyrobit i synteticky pomocí různých chemických reakcí,“ říká Ryan Roppel z University of Pittsburgh, spoluautor studie. ,,Koncentrace, které jsme našli, jsou obecně nízké, ale viděli jsme důkazy spojené s organickými látkami v téměř každé hornině, kterou jsme zkoumali.“

Známky organických molekul se poprvé detekovaly na Marsu v roce 2015 jiným roverem jménem Curiosity, jak se hlásilo v roce 2018, následované dalšími detekcemi v následujících letech. Nyní, když ,,Perseverance“ objevila možné známky organických molekul, přibývá důkazů, že by organické molekuly mohly být na Marsu relativně běžné. I když v malých množstvích. Vědci ale zůstávají opatrní.

,,Existují biotické i abiotické mechanismy, které mohou vytvářet organické molekuly,“ říká Roppel. Tyto organické látky mohl produkovat i starověký život, ale to se jeví obecně jen jako poslední hypotéza. ,,Musíme vyloučit všechny abiotické mechanismy, než uděláme ukvapený závěr, že každá organická molekula je známkou života.“

Zdroj: spiegel, TowPoint