Challenger Shakedown: Hlasitá a drzá energie

V závodní terminologii se auto před soutěží „protřepává“, aby se zjistilo, zda nepotřebuje další mechanické úpravy. V kontextu modelu Dodge Challenger R/T Scat Pack Widebody Shakedown z roku 2023 to znamená něco jiného. Je to odkaz na takzvaný Shaker paket, se kterým ho dodávají, což je sama o sobě skupina výbavy s throwback kořeny navazujícími na originál ze 70. let.

Dodge Challenger Shakedown z roku 2023 je první ze sedmi modelů Last Call, které vytipovali k uzavření éry vozů Dodge s motorem Hemi V-8. Vychází ze zakázkového vozu z výstavy SEMA Show 1971, který představili v roce 2016, s originální kapotou a sáním Shaker. Dodge vyrobí pouze 1 000 exemplářů verze 2023. Rovnoměrně je rozdělí mezi úzkou karosářskou variantu R/T Scat Pack a širokou karosářskou variantu.

Vzali jsme si na paškál Shakedown ve specifikaci widebody, abychom změřili jeho výkon. Je stejně „hlasitý, protivný, neurvalý, politicky nekorektní, asociální a úžasný“ jako Charger s podobnou úpravou? Pojďme to zjistit.

Challenger Shakedown

Jak rychlý je Challenger Shakedown?

Díky teplu, které se cyklicky přenáší do jeho širokých zadních celoročních pneumatik Pirelli o rozměru 305/35R20, se při nejrychlejších startech kola trochu uvolní (podle konstrukce), než se Challenger Shakedown chytí a rozjede. Shakedown je rychlejší při rozjezdu než nový Ford Mustang GT z roku 2024, ale toto kupé má výrazně menší motor o objemu jen 5,0 litru a námi testovaný exemplář měl manuální převodovku. O více než 200 kilogramů lehčí Ford nakonec dožene i Dodge a nový Mustang Dark Horse s automatickou převodovkou je ještě rychlejší.

Náš testovací vůz Challenger ukrojil 0,3 sekundy ze 4,3 sekundového startu Mustangu z 0 na 100 km/h. Jakmile však vozy dosáhnou půl kilometru, časy se vyrovnají a Ford jede o 4,1 km/h rychleji. Ne že by se tato konfigurace Challengeru posouvala dozadu. Se starší verzí této pohonné jednotky je Challenger R/T 6.4 z roku 2015 o 0,2 sekundy pomalejší na stovku a o 0,1 sekundy pomalejší na půl kilometru.

Dodge Challenger Shakedown

Pohonnou jednotkou modelu Challenger Shakedown je 6,4 litrový přirozeně nasávaný osmiválec Hemi „392“ z modelu Challenger R/T Scat Pack 2023. Dosahuje výkonu až 485 koní a točivého momentu 646 N.m. Vůz Challenger R/T Scat Pack 2023 vybavili motorem „392“. Modely s přeplňováním mají všechny 6,2 litrový osmiválec. Nabízejí vyšší výkon a díky přeplňování a jsou rychlejší.

Výkon a řízení vozu Challenger Shakedown

Náš testovaný vůz posílá svůj výkon na zadní kola prostřednictvím dostupné osmistupňové automatické převodovky namísto standardní šestistupňové manuální převodovky. Tento model Challenger Scat Pack Widebody Shakedown vybavili paketem Competition Suspension, který přidává tužší pružiny, větší stabilizátory a programovatelné adaptivní odpružení, a paketem Dynamics, který obsahuje vylepšené brzdy.

Řízení modelu Dodge Challenger Shakedown 2023 je opojné. Když sešlápnete plyn, udělá to, co se na pořádné auto sluší. Motor se rozburácí k životu, záď se zatíží, a než se nadějete, proženete se většinou provozu. Existují bláznivější auta a ještě bláznivější Challengery. Nicméně nám se líbí, co Shakedown dokáže s výkonem pod 500 koní. Je to hlasité, hlučné a trochu oldschoolové.

Jak se ovládá?

„Muscle cars“ nejsou obecně známé pro jízdní vlastnosti a Shakedown to nepřevrací. Ve srovnání s těmito Mustangy je tento Challenger těžší a má o 23 cm delší rozvor. Dostat vůz do otáček v našem testu na závodní dráze bylo náročné, zejména díky pohybům karoserie. Nicméně jakmile se vůz usadí na dráze, drží dobře. I zde je Mustang GT 2024 pravděpodobně jedním z nejbližších soupeřů Shakedownu a stejně jako dříve je Ford rychlejší.

Challenger Shakedown – interiér

Problémy s tratí měl také program převodovky Challenger Shakedown. Nikdy se zcela nesynchronizovala, v některých případech řadila příliš brzy a v jiných vůbec. Přepnutí do manuálního režimu s pádly řazení přineslo jen o něco lepší výsledky. Občas bylo potřeba dvakrát ťuknout, aby došlo k přeřazení.

Není překvapením, že tato bestie je nejvíce ve svém živlu, když táhne zadek v přímém směru. Ve městě při měřených rychlostech je jízda Shakedownem pohodlná a více než snesitelná. Volant je také příjemně odvážený a komunikativní. S tímto autem můžete jezdit klidně denně, pokud vám nevadí jeho bohapustá spotřeba paliva.

Jaké jsou u Challenger Shakedown brzdy?

Vylepšené brzdy, které jsou součástí paketu Dynamics, jsou stejnou kombinací velkých kotoučů a třmenů Brembo, jaká je standardem u modelu Hellcat. S nimi jsme Shakedown zastavili z rychlosti 100 km/h na 31 metrech. To je docela dobré. Pro srovnání, Mustang GT z roku 2024 zastaví na 30 metrech, Dark Horse na pozoruhodných 26,5 metrech. Náš Dodge si vedl lépe než lehčí Chevrolet Corvette Stingray Convertible 70th Anniversary Edition z roku 2023, který potřeboval 34,5 metru.

Brzdový pedál má určitý zdvih a působil trochu měkce, ale rychle jsme si na něj zvykli. Systém je silný a zdá se, že nám s každou další jízdou umožňuje brzdit hlouběji.

Challenger

Jaký je pro každodenní řízení?

Zvykněte si na časté tankování. Hodnoty spotřeby paliva nejsou tak špatné jako u šestistupňové manuální převodovky, 17/10 l/100 km město/dálnice, a odrážejí hodnoty, kterých dosahuje Mustang GT 2024 s automatem. Pro nejlepší efektivitu Challengeru byste však museli vynechat osmiválec a zvolit šestiválec, jehož nejlepší hodnota je 12,3/7,8 l/100 km město/dálnice. A se šestiválcem nemůžete získat úpravy Shaker.

Zvenčí není špatný úhel pohledu na tento vůz. Z devadesáti procent za to může tovární widebody. Je to samá linie karoserie, lemy blatníků a tlusté maso. Skoro jako by to byl ještě koncept. V sériové výšce vypadá skvěle. Zaměstnanci mají různé názory na sání na kapotě. Někteří jej považují za skvělé, jiní za přehnané, ale estetika shakeru funguje, až po chvění motoru, které se šíří autem.

Vpředu jsou sedadla pohodlná a opěrná. Vzadu netušíme, jak se tam mají vtěsnat tři lidé, ale polstrování je stejně uspokojivé. V C-sloupku je obrovský mrtvý úhel. Z tohoto důvodu mají auta hlídání mrtvého úhlu, kterým se náš testovací vůz pyšnil díky skupině výbavy Plus. Zde funguje tak, jak je inzerováno. Při pohledu z čelního skla se kapota Challengeru Shakedown táhne donekonečna. Museli jsme s vozem několikrát zaparkovat, než naše hloubkové vnímání pochopilo, jak dlouhou má vůz příď.

Součástí paketu Dynamics je také šikovný volant s plochou spodní částí potažený kůží. Také se nám líbí retro přístroje s bílým povrchem, které jsou součástí paketu Shaker. Méně nadšeni jsme z dalších detailů interiéru. Poloviční opěrka nohou, kterou Dodge řidiči poskytuje a standardní boční okno řidiče, které se automaticky nenatáhne, ale pouze stáhne, nemůžeme chválit.

Dodge Challenger R/T Scat pack Widebody

Shaker zvyšuje cenu o 60 000 Kč

Paket Shaker zvyšuje konečnou cenu vozu o 2 595 dolarů (60 000 Kč) a kromě sání, kapoty a starodávných ukazatelů zahrnuje i označení interiéru a exteriéru a černé dveře palivové nádrže a spoiler na víku zavazadlového prostoru. Kontrastní prošívané čalounění, sedadla z kůže Nappa a Alcantary, ventilovaná přední sedadla, paměť sedadla řidiče, ambientní osvětlení vnitřních dveří a prémiové podlahové rohože jsou součástí skupiny výbavy Plus za 3 485 USD (80 000 Kč). Náš Challenger 2023 Shakedown obsahuje také skupinu Technology za 695 USD (15 000 Kč) se stěrači s dešťovým senzorem, automatickými dálkovými světly, automatickým nouzovým brzděním a adaptivním tempomatem a paket Carbon and Suede za 1 595 USD (36 000 Kč), který do kabiny přináší ozdobné prvky z uhlíkových vláken a semišové čalounění Dinamica.

Vyplatí se Vám koupě Challenger Shakedown?

Cena modelu Dodge Challenger R/T Scat pack Widebody z roku 2023 začíná na 55 855 dolarech (1,2 milionu Kč), a to včetně daně za spotřebu benzinu ve výši 1 000 dolarů (22 000 Kč). Se sadou Shakedown, která přidává o 1,4 palce větší dostupný 8,4 palcový dotykový displej, pakety Shaker, Plus a Karbonový a semišový interiér a skupinou výbavy Technology se cena vyšplhá na 65 515 USD (1,5 milionu Kč). V testované podobě s volitelnou osmistupňovou automatickou převodovkou a audiosoustavou Harman Kardon s 18 reproduktory dosahuje cena našeho testovaného vozu 68 800 USD (1,6 milionu Kč).

Hemi V-8

Za tyto peníze lze pořídit i jiná rychlá auta, ale většinu z výše uvedených věcí nepotřebujeme. Ze všeho nejvíc nám bude chybět nádherný zvuk přirozeně nasávaného osmiválce Hemi. Zdá se, že výrobci automobilů se s elektrickými a jinými pohonnými jednotkami blíží k napodobení všech ostatních smyslových aspektů vysokovýkonných motorů se spalovacím motorem – vzhledu, pocitu, schopností. Pochybujeme však, že někdy uspokojivě nahradí kvílení vysokých otáček, nebo dokonce dunění, které tento Challenger Shakedown vydává při každém nastartování.

Dodge Challenger Shakedown 2023 není čistě číselné auto, ale to ani nemá být. Je to poctivý pokus připomenout lidem, čím tato technika ze staré školy byla a může být. Kupé Dodge je superprvotřídní, vzrušující řídit, poslouchat nebo se na něj jen dívat. Není tak bláznivé jako Demon 170 za 100 000 dolarů (2,2 milionu Kč), ale je natolik pikantní, že pokud je to váš každodenní kamarád, budete ho téměř jistě milovat každou minutu. Stačí jen minimální doba Shakedownu, abyste na to přišli.

Zdroj: motortrend, Vapol