Čelní nárazový test dvou elektromobilů

Stojíme na horní galerii v jeskynním centru crash testů Mercedes-Benz ve Stuttgartu a máme na sobě špunty do uší. Bezpečnostně žluté SUV EQS a stejně zbarvený vůz EQA z evropského trhu stojí proti sobě na opačných koncích dlouhé chodby. Zhruba 40 metrů od sebe, a jsou připraveni na svůj čelní náraz.

Každý z těchto dvou elektromobilů je připojený ke kabelu zasazenému do drážky v podlaze. Ten je k sobě přitáhne rychlostí 55 km/h. Přičemž EQS se napůl zařadí do jízdního pruhu EQA. Rozsvítí se mimořádně jasná světla (100 000 lumenů), která osvětlují nárazovou zónu se skleněnou podlahou, pod níž stojí kamery připravené zaznamenat čelní náraz.

„Nesledujte ani jeden z vozů, nebo vám nehoda unikne,“ radí nám. Světla v domě zhasnou, a zatímco technici provádějí poslední kontroly, nastartuje se benzinový motor. Cože? Obě auta jsou elektromobily. Motor je z obřího vysokozdvižného vozíku, který stojí v pohotovosti. Kdyby některé z aut začalo hořet, vletí do něj, nabere ho, vynese z budovy a shodí do bazénu s vodou. (Taková příležitost se prý ještě nestala.)

Čelní náraz: Průběh

Ozve se varovný signál a pak se auta, připravena na čelní náraz, dají do pohybu. Pod jasnými světly se setkají s obrovskou ránou, která obě auta roztočí do stran a to menší převrátí dozadu. Je to první veřejný crash test dvou elektromobilů.

mercedes benz eqa und eqs suv after the crash test
Čelní náraz

Okamžitě se ozve elektrický zápach a k vozidlům přistupují hasiči, aby změřili vývoj tepla. Na podlaze se povalují roztříštěné kusy obou aut. Vzhledem k tomu, že je vše v pořádku, další pracovníci shazují rohože, aby absorbovaly růžovou chladicí kapalinu z baterií unikající z obou vozů. Po nehodě se rozsvítí výstražná světla, vyskočí kliky dveří a dveře se odemknou. Automatický systém tísňového volání dopředu přeprogramovali, aby vytočil jiné číslo, takže záchranáři nereagují.

Technici zkontrolují, zda se vysokonapěťový bateriový systém automaticky odpojil, a začnou shromažďovat údaje.

SUV EQS je největším elektromobilem Mercedes-Benz a EQA nejmenším, přičemž rozdíl v jejich hmotnosti činí přibližně 850 kg. Nárazová rychlost 55 km/h je vyšší než při jakémkoli státem předepsaném nárazovém testu (dalším nejbližším je offsetový čelní náraz Euro NCAP při rychlosti 48 km/h).

Vozy jsou z velké části zničené. Kromě zjevné deformace je čelní sklo vozu EQA roztříštěné o zadní okraj kapoty a levé přední kolo se ulomilo.

V obou vozech sedí na místě řidiče figurína pro nárazový test. Žena pátého percentilu (53 kg, 150 cm). Ve voze EQA sedí podobná figurína na sedadle spolujezdce- Ve voze EQS je figurínou spolujezdce muž s 50. percentilem (86 kg, 170 cm). Podle 150 měřicích zařízení na každé figuríně neutrpěla žádná z nich vážnější zranění.

Baterie potřebuje ochranu

Ochrana integrity prostoru pro cestující je již dlouho cílem bezpečnostních inženýrů. S elektrickými vozidly přichází druhý cíl. „Potřebujeme další prostor pro přežití, a to pro vysokonapěťovou baterii,“ říká Marcel Brodbeck, inženýr pasivní bezpečnosti společnosti Mercedes-Benz. Akumulátory umístěné pod podlahou mezi nápravami, což je oblast s nejmenší pravděpodobností deformace při čelním nárazu, a pevná konstrukce dveřních prahů z lisovaného hliníku chrání akumulátor před bočními nárazy. V případě nárazu se „vysokonapěťový systém vypne a odpojí od baterie,“ vysvětluje Julia Hinnersová, další inženýrka pasivní bezpečnosti. „Zabudovali jsme také manuální vypnutí“ – kabel na straně řidiče pod A-sloupkem, který slouží jako možnost manuální deaktivace pro pracovníky záchranné služby.

Zveřejněním tohoto crash testu elektromobilu proti elektromobilu chce Mercedes-Benz jistě sdělit zprávu o bezpečnosti svých elektromobilů při nárazu. Ale při sledování násilného nárazu v reálném provozu se objevilo i druhé poselství: Opravdu nechcete být účastníkem dopravní nehody.

Zdroj: caranddriver, Vapol