IIHS: Aktualizované výsledky nárazových testů

Nové testy IIHS upozorňují na problémy s ochranou cestujících na zadních sedadlech. Jedná se o vozy Chrysler Pacifica, Honda Odyssey, Kia Carnival a Toyota Sienna.

IIHS zveřejnila aktualizované výsledky nárazových testů. Ukazují, že všechny čtyři minivany dostatečně nechrání cestující na zadních sedadlech při čelním nárazu. Výsledky jsou obzvláště nepříjemné pro segment, který vyhledává tolik rodin. Žádný z modelů nezískal od IIHS nejvyšší hodnocení „dobrý“, nebo dokonce druhý stupeň „přijatelný“.

Aktualizované výsledky přicházejí v době, kdy IIHS zavádí nový nárazový test, který se zaměřuje na bezpečnost cestujících na zadních sedadlech. Nový test zahrnuje další figurínu sedící na zadním sedadle na straně řidiče. Zatímco figurína řidiče je velká jako průměrný dospělý muž, figurína vzadu je velká jako malá žena nebo dvanáctileté dítě. Podle zprávy IIHS výzkumníci rovněž vyvinuli nové metriky, které se zaměřují na zranění, jež se nejčastěji vyskytují u cestujících na zadních sedadlech.

IIHS: Bezpečnost minivanů není na zadních sedadlech dostatečná

IIHS: Všechny čtyři minivany poskytují dobrou ochranu cestujícím na předních sedadlech

Podle IIHS všechny čtyři minivany poskytují dobrou ochranu cestujícím na předních sedadlech, ale každý z nich má několik problémů, pokud jde o bezpečnost druhé řady sedadel. V modelu Odyssey, který získal nejhorší celkové hodnocení ze všech čtyř testovaných dodávek, působily na figurínu sedící vzadu značné síly na hlavu a krk a video z crash testu ukazuje, že zadní bezpečnostní pásy umožnily, aby se hlava figuríny dostala příliš blízko k opěradlu předního sedadla, což dále zvýšilo riziko poranění hlavy.

Hodnocení bezpečnostních crash testů IIHS je rozděleno do čtyř kategorií. Nejvyšší hodnocení je dobré, následuje přijatelné, okrajové a špatné. Ze čtyř testovaných minivozů dosáhl Odyssey nejhoršího výsledku s celkovým hodnocením „Poor“, zatímco ostatní tři vozidla získala celkové hodnocení „Marginal“.

Méně než hvězdné výsledky jsou podobné jako v segmentu středně velkých nákladních vozů, které IIHS zveřejnila v červnu, kde tři z pěti testovaných vozů získaly hodnocení „Poor“. Podprůměrné výsledky obou tříd vozidel jsou důsledkem nedostatečné ochrany cestujících na zadních sedadlech. „Zádržné systémy ve všech čtyřech vozidlech ponechávají cestující ve druhé řadě zranitelné vůči poranění hrudníku, a to buď kvůli nadměrné síle pásu, nebo jeho špatnému umístění,“ uvedla v prohlášení Jessica Jermakianová, viceprezidentka IIHS pro výzkum vozidel. „To je znepokojující, protože tato zranění mohou být život ohrožující.“

Zdroj: caranddriver, Vapol