Mercedes Unimog jako hasičský vůz nebo sanitka

Terénní vůz Unimog je i po 75 letech stále silný. Jedná se o vysoce přizpůsobivý nákladní vůz, který lze upravit pro širokou škálu účelů

V již širokém portfoliu společnosti Mercedes se nyní objevuje ještě schopnější terénní vůz s označením Unimog.

Model Unimog, který původně vyráběla německá společnost Boehringer od roku 1948 do roku 1951, kdy výrobu převzala luxusní automobilka, je i po 75 letech stále silný. Jedná se o vysoce přizpůsobivý nákladní vůz, který lze upravit pro širokou škálu účelů, což dokazují i tyto speciální stavby pro nouzové situace. Je libo hasičský vůz nebo sanitka? Unimog zvládne obojí.

Flotila modelů Unimog dorazí na veletrh FIREmobil

Mercedes přiveze do braniborského Welzowa v Německu, kde se tento týden koná veletrh FIREmobil, ne méně než šest vozů Unimog. Tento speciální vůz, o němž se hovoří jako o „prakticky nezničitelném“, byl přestavěný na hasičský vůz v provedení s jednoduchou kabinou a kabinou pro posádku na základě modelu U 5023. K dispozici je také verze sanitky. O trochu menší a lehčí model U 530 se rovněž převleče do hávu hasičského vozu.

K Unimogům se připojí také model Atego 1630 4x4 patřící hasičskému sboru z Weddingstedtu
Mercedes Unimog jako sanitka

K Unimogům se připojí také model Atego 1630 4×4 patřící hasičskému sboru z Weddingstedtu (obec v okrese Dithmarschen ve Šlesvicku-Holštýnsku). Přidá se rovněž vůz Arocs 1842 od německé spolkové policie.

Upravené hasičské vozy a sanitka budou k vidění na veletrhu FIREmobil 2023 ve dnech 14.-16. září v braniborském městě Welzow
Hasičský vůz v akci

Za zmínku stojí, že Mercedes-Benz Special Trucks uvádí více než 10 verzí modelu Unimog. A to od U 219 až po mohutný U 5023 s portálovými nápravami. Ačkoli vznětové motory jsou vymírajícím druhem, všechny tyto modely Unimogu jsou vybavené buď 5,1litrovým OM 934, nebo 7,7litrovým OM 936 s naftovými spalovači o výkonu až 354 koní a ohromujícím točivým momentem 1 018 Nm.

Na rozdíl od třídy G vyráběné společností Magna Steyr v rakouském Štýrském Hradci se silnější Unimog montuje přímo v závodě Wörth am Rhein v Německu. Upravené hasičské vozy a sanitka budou k vidění na veletrhu FIREmobil 2023 ve dnech 14.-16. září v braniborském městě Welzow.

Zdroje: motor1, TowPoint