Automobilový průmysl ve světě

Globální automobilový průmysl se může v jednotlivých zemích výrazně měnit. Ve 195 zemích světa se ročně prodá 80 až 90 milionů nových aut

Globální automobilový průmysl se může v jednotlivých zemích výrazně měnit. Ve 195 zemích světa se ročně prodá 80 až 90 milionů nových automobilů. Více než polovina těchto automobilů (54 %) se nachází v Asii, stejně jako většina světové populace (59 %). V ostatních regionech, jako jsou Spojené státy a Kanada, žije pouze 5 % světové populace, ale prodává se zde 19 % automobilů.

Toto odvětví má mnoho tváří v závislosti na tom, kde se nacházíte. Některé jsou z hlediska technologií poměrně rozvinuté. Jiné země zaostávají z hlediska předpisů a významu odvětví v rámci HDP.

Kdo má v automobilech náskok?

Evropská unie a Spojené království, Spojené státy, Japonsko, Korea a Čína mají velmi dobrou pozici. Mají silnou regulační, obchodní, daňovou, výrobní a výzkumnou a vývojovou strukturu. Proto téměř všechny představené nové automobily pocházejí z těchto trhů.

Evropská unie a Spojené království, Spojené státy, Japonsko, Korea a Čína mají velmi dobrou pozici
Automobilový průmysl si vede skvěle v Evropě, USA, Japonsku a dalších zemích

Automobilky i spotřebitelé mohou využívat nejlepších podmínek pro prodej, nákup a provoz automobilů. Úřady postupují ve shodě s průmyslem, aby zlepšily vývoj a inovace.

Kde je trh na vzestupu?

Za těmito trhy stojí země, které usilovně pracují na tom, aby se staly atraktivními pro zahraniční investice. Indie, jihovýchodní Asie, severní Afrika, Jihoafrická republika a některé trhy Latinské Ameriky zlepšují své automobilové prostředí zaváděním účinnějších a pružnějších předpisů a usnadňují automobilkám investice.

Stále však existují problémy související se zdaněním dovozu a příjmy obyvatelstva, které ztěžují vyspělým ekonomikám udržet krok. Například Brazílie má silné výrobní centrum, ale není schopná zavádět nejnovější technologie, protože si je většina spotřebitelů nemůže dovolit. Indie je však blízko, pokud jde o předpisy.

Nejhorší země pro automobilový průmysl

Země s nejhorším automobilovým průmyslem jsou obvykle ty, které jsou obchodně izolované nebo kde je místní výroba téměř nemožná kvůli nedostatečné infrastruktuře a podpoře místních úřadů.

Ve 195 zemích světa se ročně prodá 80 až 90 milionů nových automobilů
Ročně se na celém světě prodá skoro 90 milionů vozů

To je například případ Íránu. Jeho ekonomika je do značné míry blokovaná mezinárodními sankcemi, které téměř znemožňují dovoz nových a konkurenceschopných automobilů za konkurenceschopné ceny. Místní výroba je rovněž velmi obtížná kvůli nedostatku komponentů a přístupu k mezinárodním technologiím. Všechny automobily vyráběné v Íránu jsou dnes přebarvené starší technologické modely, které se v západních ekonomikách již nevyrábějí.

Velké potíže má také velká část afrického kontinentu. Silné zastoupení dovozu ojetých automobilů staví nové automobily do velmi obtížné pozice vzhledem k velmi nízkým příjmům obyvatelstva. Většina Afričanů si nový vůz nemůže dovolit. Výsledek? Ulice jsou plné znečišťujících automobilů a staré techniky.

Ruský případ

Rusko se také dostává do obtížné situace. Vzhledem k tomu, že západní automobilky po invazi na Ukrajinu tento trh opustily, se místní výroba smrskla na několik malých společností, které nemají technologie, aby mohly konkurovat na světových trzích.

Navíc se pomalu stává satelitním trhem pro čínské výrobce, což znamená, že spotřebitelé nebudou mít v dohledné době příliš na výběr.

Zdroje: motor1, TowPoint