Mercedes-Benz GLC je plně hybridní rival Audi Q5

Německá automobilka Mercedes-Benz přichází na trh s plně hybridním modelem GLC

Mercedes-Benz GLC je druhá generace. Ta se vyznačuje nepatrně většími rozměry, luxusnějším interiérem a novou řadou motorizací. A včetně tří nových plug-in hybridních pohonů. Všechny údajně poskytují elektrický dojezd přes 100 km.

Od uvedení první generace luxusního SUV v roce 2015 zaznamenal Mercedes-Benz celosvětový nárůst prodeje GLC na téměř 2 miliony. Stal se tak jedním z nejprodávanějších modelů německé automobilky.

Audi Q5, BMW X3 a konkurent Jaguar F-pace, vyvinuté společně s nejnovější třídou C, se kterou sdílí velkou část mechanického paketu a sestavy motorů, je založené na nejnovější inkarnaci platformy Mercedes-Benz MRA. Podporuje pokročilejší elektrickou architekturu než platforma používaná jeho předchůdcem. Dále poskytuje základ pro řadu nových funkcí, včetně volitelného řízení zadních kol poprvé a také nejnovější generace asistenčních systémů řidiče.

Styl nového GLC je více evoluční než revoluční. Jeho vzhled aktualizuje originál hladším povrchem a novými detaily, aniž by se příliš vzdaloval od svého předchůdce.

Mercedes-Benz GLC

Stejně jako dříve má být nový model nabízený s výběrem ze dvou stylů karoserie. A to z původního GLC SUV a nástupce sportovnějšího Mercedes-Benz GLC Coupe. Ten má být uvedený na trh v roce 2023.

Mezi klíčové vnější prvky patří větší mřížka chladiče a výraznější třícípá hvězda vpředu. Přední světlomety (volitelně s funkcí digitálního osvětlení Mercedes-Benz) jsou také přepracované, zatímco nárazník získává větší strukturu než dříve.

Model GLC nabízí štíhlejší svítilny s grafikou LED v zadní části
Zavazadlový prostor GLC

Zadní část dostává štíhlejší koncové svítilny s grafikou LED. Uprostřed jsou spojené ozdobným prvkem pro větší důraz na šířku víka zavazadlového prostoru. Kola se pohybují od standardních 18 palcových až po volitelná 20 palcová u raných verzí SUV Mercedes-Benz.

Kupující si mohou vybrat mezi standardním stylem a volitelným stylovým paketem řady AMG.

Rozměry nového modelu GLC

S délkou 4716 mm, šířkou 2075 mm a výškou 1650 mm je nový GLC o 60 mm delší, o 21 mm užší a o 4 mm nižší než jeho předchůdce. Dostává také o 15 mm delší rozvor na 2888 mm.

Verze nového modelu s dlouhým rozvorem je opět plánovaná pro čínský trh. Podrobnosti o jejích rozměrech mají být teprve odhalené.

Nové GLC s kódovým označením X254 se začne zpočátku vyrábět se dvěma čtyřválcovými motory v šesti různých modelech. Všechny mají mít standardní pohon všech čtyř kol 4Matic.

Zahrnuté jsou GLC200 a GLC300. Pohánějí mild-hybridní verzi přeplňovaného 2,0 litrového zážehového motoru Mercedes-Benz M254. Má výkon 201 koní a 255 koní, s přidanými 23 koňmi z 48 voltového integrovaného startéru.

Pod kapotou

GLC220d, tradičně populární ve Spojeném království, dostává nový přeplňovaný 2,0 litrový vznětový motor OM654M. Ten vyvine 194 koní v kombinaci se stejným integrovaným startérem jako jeho benzínoví sourozenci.

Druhá generace SUV také dostává tři nové standardní plug-in hybridní pohony.

Benzinovo-elektrické GLC300e a GLC400e vycházejí z GLC200 a GLC300 s přeplňovaným zážehovým motorem o objemu 2,0 litru s výkonem 201 k a 248 k. Elektromotor namontovaný na převodovce také poskytuje 134 koní, což jim dává příslušný systémový výkon 308 koní a 375 koní.

Diesel-elektrický GLC300de dostává stejný přeplňovaný 2,0 litrový vznětový motor jako GLC220d s výkonem 194 k v kombinaci se stejnou elektrickou převodovkou s výkonem 134 koní jako GLC300e a GLC400e, což mu dává celkovou rezervu 329 koní.

Nové plug-in hybridní modely dosahují čistě elektrického dojezdu mezi 104 a 120 km (GLC300e a GLC400e) a 101 až 117 km (GLC300de). Nabíjení lze dosáhnout výkonem až 11 kW u střídavého systému nebo až 60 kW u stejnosměrného systému. Ten tvrdí, že poskytuje plné nabití za méně než 30 minut.

Čtyřválcové modely AMG

V roce 2023 se také plánuje uvedení na trh dvou čtyřválcových modelů AMG. Patří mezi ně nový GLC43 o výkonu 402 koní. Má stejný mild-hybridní přeplňovaný 2,0 litrovým zážehový motor jako nedávno představený Mercedes-AMG C43. Nad ním má být umístěný nástupce dnešního GLC63 s výkonem 500 koní. Plus s nově vyvinutým benzinově-elektrickým plug-in hnacím ústrojím založeným na přeplňovaném 2,0 litrovém zážehovém motoru a elektromotoru na zadní nápravě připravovaného nového Mercedesu-AMG C63.

Nové GLC je založené na stejném čtyřprvkovém předním a víceprvkovém zadním zavěšení jako u Mercedes-Benz třídy C páté generace. Na rozdíl od třídy C však dostává na přání vzduchové odpružení Airmatic. To je standardem u plug-in hybridních modelů, s variabilním ovládáním tlumení.

K dispozici je volitelné off-roadové odpružení, které zvyšuje světlou výšku o 20 mm oproti standardním modelům GLC. Stejně jako dříve lze specifikovat i sportovní podvozek s pevnějšími pružinami a tlumiči.

Interiér

Uvnitř se GLC modelového roku 2022 silně opírá o nejnovější design třídy C. Součástí je 12,3 palcový displej přístrojů a 11,9 palcový středový displej na výšku spolu s multifunkčním volantem a nově tvarovanými ventilačními otvory.

Uvnitř se GLC silně opírá o design třídy C. Součástí je 12,3 palcový displej přístrojů a 11,9 palcový středový displej
Interiér GLC

Mercedes-Benz říká, že poskytl novému SUV materiály vyšší kvality ve vědomé snaze zvýšit vnímaný luxus a pohodlí.

Objem zavazadlového prostoru narostl o 50 litrů na nominálních 600 litrů pod nákladovou roletou vzadu. Standardně je zahrnuté otevírání zadních výklopných dveří Mercedes-Benz Easy Pack jedním dotykem.

Mezi možnostmi je nový head-up displej, panoramatická skleněná střecha a 710 wattový systém prostorového zvuku Burmester s 15 reproduktory.

Zdroj: autocar, Top-Vozíky