Polaris Slingshot SLR 2023

Zeptejte se kohokoli, komu chybí pár zubů nebo má nějaké ty jizvy, a řekne vám, že život je mnohem zábavnější, když ho neberete příliš vážně. Důkazem je tříkolka Polaris Slingshot SLR. Pár kilometrů strávených za stínítkem Slingshotu vás donutí projíždět provozem za zvuku Inner Circle. Možná to je ten poslední impuls, který potřebujete, abyste se nechali přemluvit k nějakému kmenovému tetování.

Námi testovaný model Polaris Slingshot SLR za 35 286 dolarů (800 000 Kč) je prostřední úrovní výbavy, pravděpodobně mezi frajerem a brachem. Je o 10 000 dolarů (220 000 Kč) dražší než základní verze Slingshot S s výkonem 178 koní a zhruba o 7000 dolarů (160 000 Kč) levnější než vrcholná verze Roush Edition. Za jeho nevrlou plastovou maskou se skrývá 2,0 litrový řadový čtyřválec Prostar o výkonu 203 koní vlastní výroby Polarisu a SLR používá širší (11,0 palcové) zadní kolo než základní modely. SLR vážící 830 kg má téměř stejný točivý moment jako Mazda Miata. Ta je cenově i výkonově nejbližším automobilovým ekvivalentem. Nicméně Polaris točí až 8500 otáček, což je o 1000 více než Miata.

Můžete si sice pořídit automatizovanou manuální převodovku, ale náš testovaný Polaris Slingshot SRL měl tolik pedálů, kolik měl pneumatik. Pětistupňová manuální převodovka nám připadá poněkud kuriózní, ale její řazení bylo svižnější než u mnoha výkonných vozů. Mezi řazením najdete výkonové pásmo, které poskytuje dostatek síly nad 6500 otáček. Zrychlení na stovku je za 5,3 sekundy, což je o dvě desetiny rychleji než u posledního testovaného Slingshotu, který poháněl 2,4litrový čtyřválec dodávaný společností General Motors o výkonu 173 koní. Aktualizovaný 2,0litrový motor také překonal čas starého 2,4 litrového motoru na 100 km/h o 2,7 sekundy. Na půl kilometru překonal předchozí Slingshot o půl sekundy – 14,0 s a 160 km/h.

2023 polaris slingshot slr
Polaris Slingshot SLR

Polaris Slingshot SLR: jízdní parametry

Jsme přesvědčení, že s přilnavější zadní pneumatikou by zrychlil model Polaris Slingshot SLR ještě chvályhodněji. Nicméně kouřit pneumatiku Kenda přes druhý rychlostní stupeň vypadá víc cool než zrychlit na 100 km/h o půl sekundy rychleji. Rozložení hmotnosti 65,5/34,5 % vpředu a vzadu zde Slingshotu také neprospělo. Nicméně Polaris tvrdí, že pokud se toho držíte, Slingshot dosáhne rychlosti 200 km/h.

Na 91,5 metrovém skidpadu se Polaris Slingshot SRL držel s přilnavostí 0,90 g. Další zlepšení oproti předchozímu Slingshotu, který zvládl jen 0,85 g. Slingshot, který má o kolo méně než Miata, nepřekvapivě vykazuje menší přilnavost než námi testovaný model z roku 2022. Tato Mazda dosáhla hodnoty 0,95 g, přičemž obula letní pneumatiky Bridgestone Potenza S001 o rozměru 205/45R-17. Pneumatiky o 20 mm užší než přední pneumatiky na SLR.

Zastavení Polarisu Slingshotu SLR ze sedmdesátky trvalo 47,8 m. Méně než 1170 kg vážící Miata a lépe než u předchozího Slingshotu, který jsme testovali. Má ABS, ale posilovač brzd zůstává hydraulický, což přispívá k organickému pocitu z brzdových pedálů. SLR používá 29,7 cm ventilované kotouče sevřené jednopístkovými třmeny vpředu i vzadu (modely R dostaly 33,8 cm ventilované předky se čtyřpístkovými Bremby).

2023 polaris slingshot slr
Polaris Slingshot SLR – interiér

Před absencí střechy, dveří nebo druhého zadního kola je nejzábavnější částí řízení Slingshotu SLR vyvěšování zádě v zatáčkách. I na zcela suché vozovce můžete Slingshot poslat do smyku a velkou část radosti z toho má tříkolka, která se snadno ovládá.

A verdikt?

S Polaris Slingshot SLR se dobře bavíte – je to obdoba vysokozdvižného užitkového vozu Polaris side-by-side v terénu na chodníku. Volitelná vyhřívaná a odvětrávaná sedadla jsou asi tak blízko, jako je tomu u normálního auta. Klimatizovaná sedadla na plný výkon nám nádherně chladila záda, když jsme se pod žárem žhnoucího letního slunce utápěli ve stavebním provozu. Najděte si ten správný playlist, který budete pumpovat přes jeho stereo Rockford Fosgate, a nedivte se, když si po pár dnech vlastnictví začnete upravovat vlasy tak, aby lépe ladily s vnitřními obrysy helmy.

Zdroj: caranddriver, Vapol