Americká vláda vlastní mimozemské létající objekty

Americká vláda prý tajně vlastnila a zkoumala UFO po celá desetiletí. Zveřejnil to bývalý vysoce postavený americký vojenský a zpravodajský úředník. Pochybnosti ale zůstávají.

Je to letadlo, dron, špionážní balón nebo skutečně mimozemský létající objekt? Znovu a znovu se objevují zprávy o „neidentifikovaných vzdušných jevech“ (Unidentified Aerial Phenomena, zkráceně UAP), jak se UFO oficiálně nazývá.

Některé z těchto zpráv nebyly dodnes objasněny, a proto i americká vesmírná agentura NASA nedávno požadovala další a kvalitnější snímky a data. Přitom pozorování UFO někteří odmítají jako čirý nesmysl.

Tvrzení bývalého vysokého představitele americké armády a tajných služeb nastavilo jiný tón. David Grusch pro průmyslový portál „The Debrief“ řekl, že americká vláda má létající objekty „neporušené i částečně neporušené“, jejichž materiál „není lidského původu“. V dubnu předal americkému Kongresu rozsáhlé přísně důvěrné dokumenty, které to mají dokázat. Protože podle Gruschova obvinění byly informace o těchto objektech zadržovány Kongresu a byly záměrně zatajovány „několika úřady“. Grusch mluví o desetiletí trvající „studené válce o zachráněný fyzický materiál“.

Na dotaz na denní tiskové konferenci se Bílý dům odvolal na ministerstvo obrany. Oficiální odpověď není známa. Na dotaz ,,The Debrief“ expertní skupina NASA pro UFO uvedla, že nemá žádné informace o možných neznámých létajících objektech.

Grusch nic neviděl, ale hodně slyšel

Podle článku byl oznamovatel dlouholetým vysoce postaveným zaměstnancem National Geospatial-Intelligence Agency, ústřední americké agentury pro vojenský, zpravodajský a komerční kartografický průzkum. Pro vojenskou zpravodajskou službu NRO se stal také kontaktní osobou v Task Force Unidentified Aerial Phenomena Task Force, pobočce Ministerstva obrany USA. Podle vlastních vyjádření byl odpovědný za přísně tajné analýzy zpráv o UAP.

Grusch nyní tvrdí, že mimozemská letadla a části takových strojů se získávaly vládou a dodavateli obrany po celá desetiletí. Analýza materiálu vytvořila „jedinečné atomové uspořádání a radiologické podpisy“. Žádné další podrobnosti neuvedl. Šestatřicetiletý muž přiznává, že on sám tyto předměty neviděl. Své informace však získal z „podrobných diskusí s vysokými představiteli zpravodajských služeb“, kteří se na tom podíleli.

Tým autorů „The Debrief“ hovořil se současnými i bývalými zaměstnanci tajné služby, kteří Gruschova tvrzení v článku potvrzují. Například Jonathan Gray z National Air and Space Intelligence Center (Nasic) uznal existenci „exotických materiálů“.

Pentagonem schválený záznam UAP - „neidentifikovaný letecký jev“; Americká vláda vlastní mimozemské létající objekty
Pentagonem schválený záznam UAP – „neidentifikovaný letecký jev“

Hakan Kayal, profesor vesmírných technologií a předseda Interdisciplinárního centra pro mimozemskou vědu na univerzitě ve Würzburgu, na Gruschova prohlášení otevřeně reaguje: „Nemůžeme nic vyloučit. A to také zahrnuje fyzické artefakty, které lze nalézt na Zemi, bez ohledu na to, zda jsou funkční nebo ne,“ řekl.

Začátek nové éry v pozorování UFO?

Podle Kayala, pokud jsou pravdivé, by odhalení mohla předznamenat novou éru v řešení údajných pozorování UFO a toho, zda ve vesmíru existuje inteligentnější život. Státní tajemství a dezinformace byly zatím podle Kayala součástí fenoménu stejně jako samotná pozorování.

V posledních letech se stala debata o UFO intenzivnější a veřejnější než kdykoli předtím. Začalo to v roce 2017, kdy ,,New York Times“ odhalily, že v USA skutečně existují vládní výzkumné projekty týkající se UFO. Informaci o tom poskytli Leslie Kean a Ralph Blumenthal, kteří s Gruschem hovořili pro aktuální článek. V roce 2021 pak zpráva Pentagonu, podle níž neexistují žádná vysvětlení pro desítky nebeských jevů od roku 2004.

Změna paradigmatu pro Kayal: „Po 40 letech, kdy jsem říkal: Ne, všechny nesmysly, UFO neexistují, zpráva z roku 2021 najednou řekla: Ano, existují. A měli bychom to prozkoumat.“ Nyní přichází Grusch.

To, že se Grusch jako vládní insider cítí bezpečně zveřejňovat přísně tajné informace, může být způsobeno i nedávným zákonem, který má posílit práva a ochranu zejména státních oznamovatelů. V případě nepravdivých prohlášení zároveň hrozí trestněprávní důsledky.

Americká vláda tajně vlastnila a zkoumala UFO

„Možná se najednou objeví mnohem víc, co bylo podezřelé dlouhou dobu, v podstatě více než 80 let,“ říká Kayal. Přimlouvá se za zpřístupnění objektivních dat – pokud existují – a použitelných informací vědě, místo aby jednala tajně kvůli vojenským a politickým zájmům. „Na světě je mnoho vědců, kteří by mohli pomoci vyřešit záhady, pokud by se jimi mohli zabývat otevřeně a do hloubky.“ Nezbylo, než věc vědecky prozkoumat. ,,Neměli bychom být překvapeni a zmateni, když se to stane jako u různých přírodních katastrof,“ říká Kayal. ,,Měli bychom se připravit. I když to teď není pravda.“

Zbývá říci: Grusch létající objekty, o kterých referuje, na vlastní oči neviděl. Novináři také neměli přístup k dokumentům a dosud nebylo žádné oficiální potvrzení. Pochybnosti tedy zůstávají.

Kayal ví o kritice svého oboru. Jakákoli transparentnost by pro něj byla krokem vpřed: „Pokud tyto věci existují, měli by to alespoň přiznat.“ I když nebyly uvedeny žádné podrobnosti. Protože „důsledky by byly nepředstavitelně velké, vědecky i společensky,“ říká Kayal. Důkazy o inteligentním mimozemském životě by byly nejdůležitější otázkou všech dob.

Zdroj: spiegel, Vapol