Druhá etapa Rallye Dakar 2023

Závodníci mají za sebou druhou etapu, která probíhala 2. ledna. Do konce závodu čeká závodníky ještě 12 etap a spousta náročných výzev

Den za dnem se závodníci na Rallye Dakar 2023 blíží k cíli. Avšak s přibývajícími kilometry v nehostinné poušti přibývá také problémů s technikou a zranění jezdců samotných. Závodníci mají za sebou druhou etapu, která probíhala 2. ledna. Do konce závodu čeká závodníky ještě 12 etap a spousta náročných výzev.

Podmol měl smůlu a na Dakaru končí

Již během první etapy 1. ledna měl bývalý mistr světa v motokrosu Libor Podmol na svém motocyklu menší nehodu, po které zůstal chvíli v bezvědomí a dokonce si zlomil jeden hrudní obratel. Závod sice dokončil, ale večer po závodě a po konzultaci s lékaři se rozhodl, že z Rallye odstoupí úplně. Přesto se Libor Podmol vyjádřil, že se těší na příští ročník Rallye Dakar 2024.

Osmatřicetiletý Podmol havaroval 30 kilometrů před cílovou čárou první etapy
Libor Podmol měl nehodu a Dakar opouští

Osmatřicetiletý Podmol havaroval 30 kilometrů před cílovou čárou první etapy. Následně dojel do cíle a poté ještě absolvoval 190 kilometrovou trasu po silnici do bivaku, aby dokončil celou etapu. Nakonec se umístil na 50. místě se ztrátou 51 minut na prvního Američana Rickyho Brabce.

Druhá etapa

V pořadí třetí závod Dakaru, druhá etapa, vedla ze základního tábora Sea Camp do místa zvaného Al Ula. Celá trasa měřila 590 km, respektive 431 km měřeného úseku. Spousta závodníků tvrdí, že ještě nikdy nezažili tak tvrdý vstup do dakarské rallye. Několik závodníků z rallye již dokonce odstoupilo.

České kamiony táhnou

Po prvních dvou závodech byl v čele kamionů český jezdec Martin Macík. Ten si však vytrpěl svoje během druhé etapy. Nejprve píchnul všechny pneumatiky a musel tedy počkat na týmový kamion. Po výměně pneumatik jej po dalších několika kilometrech čekal další problém – s brzdami a turbem. Nakonec Macík dojel na osmém místě se ztrátou -1:19:56 na prvního Aleše Lopraise.

Aleš Loprais ve druhé etapě zvládnul projet cílovou čáru jako první ze všech kamionů
Aleš Loprais dojel ve druhé etapě jako první

Aleš Loprais ve druhé etapě zvládnul projet cílovou čáru jako první ze všech kamionů. Hodně mu k prvenství pomohla také penalizace Holanďana Van Kasterena.

S desetiminutovou ztrátou se na čtvrté místo probojoval další Čech Jaroslav Valtr, který skončil na čtvrtém místě i po první etapě. Jeho ztráta na Lopraise činila pouhých 10 minut.

Dobrý den pro Prokopa

Martin Prokop se po druhé etapě dostal na krásné osmé místo se ztrátou 19 minut na vedoucího jezdce Attíju z Kataru. Největší problémy však měli jezdci s kamenitým povrchem, který podle Prokopa tvořil snad 80 % měřených kilometrů. Pro kamenitý terén zvolili jezdci mírnější tempo, ale i přesto se nevyhnuli defektu kousek před cílem.

Martin Prokop se po druhé etapě dostal na krásné osmé místo se ztrátou 19 minut na vedoucího jezdce Attíju z Kataru
Martin Prokop se probojoval do osmičky nejlepších druhé etapy

Štěstí však nepotkalo dalšího českého automobilového závodníka Miroslava Zapletala, který se svým Fordem F150 havaroval a pohmoždil si ruku. Kvůli zranění ruky a stavu vozidla se rozhodl, že z Rallye odstoupí. Zapletal letos závodil na Dakaru již po deváté v kariéře.

Zdroje: auto.cz, Top-Vozíky