Letecká škola používá e-letadlo pro výcvik pilotů

Elektrické letadla FlyOneE

Korum Ellis je zakladatelem společnosti FlyOneE a představil v Lillydale Flying School ve Victorii instruktorům létání elektrické letadlo, jedno z plně elektrických dvoumístných letadel Pipistrel Velis Electro jeho společnosti.

Říká, že instruktoři se zdají víc než ohromeni elektrickým letadlem. „Druhý den všichni říkali,  že je to úžasné! “ říká Ellis The Driven.

Ellis říká, že pilotní (letecká) škola Cloud Dancer v Jandakot WA také používá jeden ze tří Velis Electro společnosti FlyOneE pro výcvik pilotů a již absolvovala více než 200 hodin výcviku s elektrickým letadlem.

Dvoumístný Pipistrel Velis Electro vyrobený ve Slovinsku se stává vůbec prvním plně elektrickým letadlem, které bylo certifikováno pro výcvik pilotů. Letoun má elektromotor o výkonu 57,6 kW a karoserii z plně uhlíkového kompozitu. Ellis říká, že letadlo létá asi hodinu, což instruktorům poskytuje přibližně 50 minut tréninkového času s každým letem.

Pipistrel Velis Electro; Letecká škola používá e-letadlo pro výcvik pilotů
Pipistrel Velis Electro

Ellis říká, že elektrická letadla se rychle vyvíjejí.

Nizozemská společnost Electron Aerospace v současné době vyvíjí plně elektrický 5 místný model, který ujede 500 km s 500 kg užitečného zatížení nebo až 750 km s lehčím nákladem.

Ellis vidí, že se odvětví osobního letectví posouvá k modelu menších elektrických letadel, ale nabízí více letů a více „point-to-point“ sítí spíše než velká letadla, která operují pouze na velkých letištích.

„Během několika málo let si z aplikace v telefonu zarezervujete soukromé pronajaté letadlo, které poletí až 700 km daleko, za cenu podobnou současným komerčním cenám letenek. A letadlo bude elektrické.“

Electron Aerospace "Electron 5"
Koncept elektrického letadla ,,Electron 5″

Piloti a cestující vystavení toxickým AVGAS

Ellis říká, že ,,piloti, kteří létají běžnými letadly, se během svého života vystavují obrovskému množství toxického leteckého paliva.“

Toxické účinky leteckého paliva 100LL na člověka zahrnují poškození orgánů při dlouhodobé nebo opakované expozici vdechováním. Podráždění kůže, ospalost, závratě, vývojové opoždění, neurologické změny a podrážděnost.“

Kromě zdravotních výhod elektrických letadel, jako jsou elektrická vozidla, jsou mnohem levnější na provoz a údržbu.

Ellis říká, že ve srovnání s letadly Cessna 150 a 152, letadlem podobné cvičné velikosti, je provoz Pipistrel Velis Electro super levný.

„Lycomingový motor Cessna 152 spotřebuje v přepočtu asi 1 100 až 1 300 Kč paliva za hodinu letu. Srovnatelné elektrické letadlo, Pipistrel Electro, spotřebuje kolem 130 Kč elektrické energie za hodinu letu,“ říká.

Údržba a servis jsou také mnohem levnější.

„Každodenní provozní náklady elektrického letadla jsou přibližně 1/10 ekvivalentního spalovacího letadla. Náklady na celoživotní servis a údržbu jsou méně než poloviční,“ říká.

„Pronájem 4 až 6 místných letadel pro trasy 20–400 km radikálně sníží náklady. Obyčejní lidé si mohou brzy dovolit pravidelně si takové letadlo pronajímat jako variantu přepravy elektrickými letadly na vyžádání. A podniky si mohou dovolit zvolit si přímou leteckou dopravu na vyžádání pro doručení nebo objednání zboží.“

Jak se zvyšuje hustota baterie, letové vzdálenosti porostou

Ellis říká, že neuvidíme plnou komercializaci elektrických letadel, dokud hustota baterií nebude dvojnásobná než dnes, ale je přesvědčen, že ten den není daleko.

Elektrická letadla předpokládaný pokrok; Letecká škola používá e-letadlo pro výcvik pilotů
Elektrická letadla a jejich předpokládaný pokrok

V současné době jsme v 1. generaci elektrických letadel. Druhá generace, která se nyní vyvíjí, má mít 2-4 místa a má zahrnovat některé komerční lety. Třetí generace začne po roce 2026 a má zahrnovat letadla do 19 sedadel a 2 tuny nákladu.

Stejně jako mnoho dalších zastánců elektrických vozidel, Korum Ellis je na misi posadit „nemotory do sedadel“ elektrických letadel. Proto, aby si piloti mohli z první ruky vyzkoušet, o kolik se zdají lepší než letadla na fosilní paliva.

Jeho strategie zavádění nových technologií do leteckých škol znamená, že další vlna pilotů se má učit létat na elektřinu.

,,Někteří lidé, kteří se dnes učí létat, nikdy nebudou létat v letadle na benzínový pohon,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že letecká doprava je jedním z nejobtížnějších odvětví na dekarbonizaci, doufejme, že se piloti na celém světě brzy naučí létat na elektrický pohon.

Korrum Ellis
Korrum Ellis

Zdroj: thedriven, Vapol